Hikmet Yalım Halıcı: Bitmediği için ölümlü kazaların olduğu yolun yapılması için 10 bin lira ayırdılar!

Isparta’nın yıllardır bitirilmesi beklenen ancak bitirilemeyen Dereboğazı yoluna teşvik programında sadece 10 bin lira ayrılması sonrası CHP konuya tepki gösterdi. CHP Isparta Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Hikmet Yalım Halıcı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun yanıtlaması için Meclis Başkanlığına soru önergesi verdi. Halıcı “Vatandaşların canını kaybettiği ve yaralandığı Dereboğazı yoluna yatırım programında neden sadece 10 bin lira ayrılmıştır? Bu yanlıştan dönmeyi ve yol için gereken bütçeyi ayırmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.

GÜNDEM 25.01.2024, 11:26
Hikmet Yalım Halıcı: Bitmediği için ölümlü kazaların olduğu yolun yapılması için 10 bin lira ayırdılar!

Önergesinde, Dereboğazı yolunun yaşanılan çağa hiç yakışmadığını belirten CHP’li Halıcı “Yıl içerisinde onlarca ölümlü, yüzlerce maddi hasarlı kazaların yaşandığı bu yola bu yıl yatırım programında sadece 10 bin lira ayrılmıştır. İktidar bu yolu yapmamaya deva edecekse bir zahmet adını değiştirsin, Dereboğazı yolunu Canboğazı yapsın! Çünkü bu yol bitmediği için vatandaşlar canını veriyor” dedi.

 

Isparta Dereboğazı yolunun önce 2015-2020 yılları arasında bitirileceğinin söylendiğini açıklayan Halıcı “Ancak yol bitmeyince bu defa 2023 sonuna kadar bitirileceği açıklanmıştır. Fakat yol gene bitmemiştir. Başta iktidar yetkilileri olmak üzere bürokratlar ve dönemin iktidar milletvekilleri bu yolun en geç 2023’te biteceğini açıklamıştır. Seçimlerde bu yolun bitirilmesi konusu her zaman vaat olarak ifade edilmiştir” ifadelerini kullandı.

 

Halıcı, Önergesinde ayrıca şunları söyledi;

 

“Bu yolun bitirilememesi nedeniyle vatandaşlarımız kazalarda can vermekte ve yaralanmaktadır. Resmi Gazete’de yayınlanan teşvik programında Dereboğazı yoluna sadece 10 bin lira ayrılmış ve bitiş tarihi olarak da 2027 gösterilmiştir. Bu ayrılan bütçe ve yıllardır gelen anlayış nedeniyle bu yolun belirtilen tarihte dahi bitirilememe riski bulunmaktadır. Bu da daha fazla insanın hayatını tehlikeye atan bir yaklaşımdır”

 

Hikmet Yalım Halıcı’nın soru önergesinde yer alan sorular şu şekilde;

 

– Isparta Dereboğazı yolu ne zaman bitirilecektir? Yolun en hızlı şekilde yapılması ve vatandaşların kullanımına açılması için neden beklenmektedir? Bakanlık olarak gereken adımları ne zaman atacaksınız?

 

– Vatandaşların canını kaybettiği ve yaralandığı Dereboğazı yoluna yatırım programında neden sadece 10 bin lira ayrılmıştır? Bu yanlıştan dönmeyi ve yol için gereken bütçeyi ayırmayı düşünüyor musunuz?

 

– 2015 Ocak ayı ila 2024 Ocak ayı arasında geçen sürede; Isparta Dereboğazı yolunda kaç kaza yaşanmıştır? Bunların kaçı ölümlü kazadır? Kaç vatandaşımız bu yolda yaralanmış, kaçı hayatını kaybetmiştir?

 

– Isparta Dereboğazı yolu için bugüne kadar açılan ihale sayısı kaçtır? Bu ihale bedelleri ne kadardır? Bahsi geçen ihale sözleşmelerinde bitiş tarihleri nedir? Buna rağmen yolun bitirilememesinin sorumluluğu firmalarda mı yoksa kamuda mıdır? Varsa bunların sonuçları ne olmuştur?

Yorumlar (0)