25 Mayıs 2018, Cuma

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

HDP'li Müslüm Doğan:Türkiye'nin Tabusu 'Ensest

HDP'li Müslüm Doğan:Türkiye'nin Tabusu 'Ensest

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül SAYAN KAYA tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğü’nün 96’ıncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla dilerim.

 

Ensest, mümkün olan en geniş tanımıyla taciz ve taciz edenin cinsel uyarılması ve tatmini için çocuğa ve gence yönlendirilmiş her türlü fiziksel ve fiziksel olmayan sistematik davranış ve şiddettir. Ensest fiziksel, ruhsal ve sosyal sonuçları bakımından en ağır şiddet türlerinden biri olma durumundadır. Mağdurlar üzerinde yapılan gözlemlerde etkilerinin uzun süre hatta bir ömür boyu devam ettiği görülmektedir. 

 

Ensest üzerine yapılan çalışmalarda cinsel şiddet çoğunlukla bireye, en güvendiği ve yakın bulduğu baba, büyükbaba, erkek kardeş, ağabey, kayınpeder, amca, üvey baba, üvey kardeş, hala, teyze gibi birinci dereceden yakın akrabalar tarafından uygulanmaktadır. Yine araştırmalara göre, ensest vakalarında mağdurlar genellikle kız çocukları olmakla birlikte erkek çocuklar da olabilmektedir ve saldırgansa çoğunlukla aile içinden bir erkektir.

 

 

yukarı çık