Hakaret suçlarına cezaevi yolu açılıyor

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un TBMM'ye geleceğini açıkladığı 8. yargı paketinin ayrıntıları ortaya çıktı.

GÜNDEM 22.01.2024, 10:46
Hakaret suçlarına cezaevi yolu açılıyor

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un, şubat ayı sonunda TBMM’ye geleceğini açıkladığı 8. yargı paketinin ayrıntıları belli olmaya başladı.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre 8. yargı paketinde Can Atalay'la birlikte tekrar gündeme gelen AYM'ye bireysel başvuruyla ilgili de düzenleme yapılması planlanıyor.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un şubat ayı sonu gibi TBMM’ye sevk edileceğini ve üzerinde çalışmaların devam edeceğini açıkladığı 8. yargı paketinde, AYM’ye ilişkin de dikkat çeken bir düzenleme yer alıyor. Türk yargısındaki en büyük sorunlardan birinin makul yargılama süresi olduğu biliniyor.

TİP Hatay Milletvekili Can Atalay ile ilgili verdiği hak ihlali kararı sonrasında Anayasa Mahkemesi (AYM) ile Yargıtay arasındaki kriz gündemdeyken iktidar, MHP’nin “AYM’nin yapısının değiştirilmesine ilişkin” talebinin aksine yüksek mahkemeye bireysel başvurunun kısıtlanmasını hedefliyor.

HAKARETTE UZLAŞI YOK

İktidar, yeni pakette yer alacak bir düzenleme ile hakaret suçlarındaki uzlaşmayı kaldırmayı hedefliyor. Uzlaşmanın kaldırılmasıyla da bu suçu işleyen herkes için de cezaevi yolunun açılması anlamına geliyor. 

‘REFORM GEREKLİ’

İktidarın sekizinci kez çıkarmayı planladığı “yargı paketleri”, yargı içinde de eleştirilir duruma geldi. “Artık paketlere değil yargıda gerçek bir reforma ihtiyaç” var yorumları yargı koridorlarında dillendirilirken, “açıklanan paketlerin, bürokratik işlemleri artırdığı” eleştirisi getiriliyor. 

Yorumlar (0)