Gürer: “İktidar çırak ve stajyerler üzerinden büyük bir oyun oynuyor”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çırak ve stajyerlerin ‘sigortalılıkla’ ilgili sorun ve taleplerini bir kez daha Meclis gündemine taşıdı.

GÜNDEM 26.01.2024, 11:07
Gürer: “İktidar çırak ve stajyerler üzerinden büyük bir oyun oynuyor”

Meclis Genel Kurulu’nda söz alan Gürer, ‘öğrenci’ tanımına sokulup hakları gasp edilen çırak ve stajyerleri, TÜİK’in ‘işçi’ statüsünde gösterip çalışan sayısı içine katmasını ‘utanmazlık’ olarak nitelendirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çırak ve stajyerlik sürelerinde yatırılan sigortaların, emekliliğe esas sigorta olarak kabul edilmesi için başlattığı mücadeleyi sürdürüyor.

Konuyu yeniden Meclis gündemine taşıyan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çırak ve stajyerlikte geçen sürelerin emekliliğe esas sigorta başlangıcı olması gerektiğini ifade etti.

ÖĞRENCİ Mİ İŞÇİ Mİ?

Bu konuda ülkemizde iktidar eliyle büyük bir oyun oynandığını belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “18 yaş altında stajyer ve çırak olarak çalışanlara emekliliğe esas yaşlılık sigortası yapılmıyor. Öğrenci tanımına sokulup hakları gasbediliyor. TÜİK ise ülkemizde çalışan işçi sayısı içinde çırak ve stajyerleri işçi saymaya utanmıyor çünkü verilerle oynamak için öğrenci, işçi gösteriliyor. Hak vermeye gelince görmeyen iktidar, işine gelince öğrenciyi işçi saydırıyor” şeklinde konuştu.

İŞ CİNAYETLERİNDE HAYATINI KAYBETEN ÇIRAK VE STAJYERLER…

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, konuşmasında son zamanlarda, iş kazaları sonucu hayatlarını kaybeden çırak ve stajyerlerin sayındaki artışa da dikkat çekti. Staj yapan öğrencilerin iş cinayetleriyle yaşamlarından koptuğunu anlatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Geçen hafta stajyer Arda, bu hafta stajyer Erol Can Yavuz iş cinayetiyle yaşamdan koptu çünkü iş yerlerinde stajyer ve çıraklara büyük bedenlere yüklenen yük yükleniyor, ucuz işçi olarak emekleri sömürülüyor. Daha kaç stajyer ölmeli ki sorunu iktidar duysun. Stajyer ve çıraklar işe başladığı gün emekliliğe esas olan sigorta başlatılmalı, hakları verilmeli” dedi.

Yorumlar (0)