Görevden alınan Atatürkçü kaymakama skandal sorular

29 Ekim'de yaptığı konuşma nedeniyle görevden alındığı ortaya çıkan Kaymakam Miraç Akbulut'a "CHP'den bayrak aldın mı?" sorusunun sorulduğu ortaya çıktı. Bunun yanında Akbulut'a, 'törende alkollü müydünüz?' diye de soruldu.

GÜNDEM 16.11.2021, 13:48
Görevden alınan Atatürkçü kaymakama skandal sorular

Ordu'nun Korgan İlçesine geçtiğimiz Ağustos ayında atanan Kaymakam Miraç Akbulut, 1 Kasım akşam saatlerinde aniden görevden alınmıştı. Akbulut'un, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarından yaptığı konuşmasından dolayı görevden alındığı ileri sürülmüştü.

1 Kasım'da açığa alınan Kaymakam Miraç Akbulut için görevlendirilen müfettişlerin 36 kişiyi dinlediği ifade edildi. 
 
HalkTV'den İsmail Saymaz'ın aktardığına göre; ilk soru "Törende alkollü müydünüz?" oldu. Akbulut'a sorulan ikinci soru ise "Milletvekillerini ne şekilde davet ettiniz? Ayrıcalık yapıldı mı?" şeklinde oldu. Kaymakam Miraç Akbulut bu sorudan sonra, tüm milletvekillerine davetiye gönderildiğini kanıtlayan, yanıtları içeren mesajları sundu.

MİNAREDEN MARŞ ÇALDIRIRIM DEDİNİZ Mİ?

Akbulut'a sorulan üçüncü soru "Komite toplantısında 'Marşlar belediye hoparlöründen çalınmazsa minareden çaldırırım' dediniz mi?" şeklinde oldu. Daha önce yapılan bir esprinin suç iddiasına dönüştüğünü aktaran Saymaz "O an yapılan şakaya oradaki herkes gülmüş, ancak daha sonra bu bir suç iddiasına dönüşmüş" değerlendirmesini yaptı.

CHP'DEN BAYRAK ALDINIZ MI?

Kaymakam Akbulut'a sorulan dördüncü sorunun "içler acısı" olduğunu aktaran Saymaz, o sorunun "CHP ilçe başkanından Türk bayrağı aldınız mı?" olduğunu söyledi. Akbulut'un CHP ilçe başkanından bayrak alarak astığını da sözlerine ekleyen Saymaz, Akbulut'un 19 sayfalık bir savunma verdiğini de aktardı.

Akbulut savunmasında şu ifadeleri kullandı:
 
"Cumhuriyet bayramını en yüksek coşkuyla ve katılımla kutlamak, Atatürk ilke ve inkılaplarını, Cumhuriyetin niteliklerini gözeterek hareket edip etkinlikler düzenlemek ve vatandaşımızda coşku hissiyatını artırmayı görevim bilerek bu bilinçle hareket ettim."

Yorumlar (0)