Gergerlioğlu:Maalesef ki devlet katında pek fazla vicdan yok!

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ÖFG TV’de cezaevine girme riski olan ağır kanser hastası Ayşe Özdoğan’ı konuk etti.

GÜNDEM 08.09.2021, 16:31
Gergerlioğlu:Maalesef ki devlet katında pek fazla vicdan yok!

İşte HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ÖFG TV’de cezaevine girme riski olan ağır kanser hastası Ayşe Özdoğan ile yaptığı o söyleşi:

Ayşe Özdoğan: “Ben anneyim, eşim, evladım, hastayım. Ben yaşamak istiyorum. Şu an kendimi 9 yıllık cezam değil de idam cezam onanmış gibi hissediyorum

 

Gergerlioğlu “Ayşe Özdoğan cezası Yargıtay tarafından da onandı. Her an cezaevine girebilir.”

Ayşe Özdoğan cezası Yargıtay tarafından da onandı. Her an cezaevine girebilir fakat İstanbul Adli Tıp Kurumu başvurusu var, cezanın ertelenmesi lazım halen bu ertelenme yapılmış değil. Ben cezaevindeyken oğlum Salih Gergerlioğlu Ayşe Hanım’la bir program yapmış ve Yargıtay’ca cezası onandıktan sonra ona ses olmaya çalışmıştı. Şu anda anladığımız kadarıyla Ayşe hanımın durumunda bazı önemli sıkıntılar var ve bugün onunla konuşacağız ardından, Av. Reyhan Yalçındağ Baydemir’le hasta mahpusların durumu ile ilgili hukuki durumları konuşma yapacağız

Gergerlioğlu: “Bu halde cezaevine girmemek için bir gayret halindesiniz, kamuoyuna sesinizi duyurmaya çalışıyorsunuz”

Ayşe hanım geçmiş olsun öncelikle, hastasınız, sıkıntınız var. Dün de bazı tweetler attınız, kamuoyunu duyarlılığa çağırdınız. Maksiller sinüs kanseri var. Nadir rastlanan bir hastalık. Bir müddettir tedavi altındasınız ve bu arada da hastalığınız ilerliyor. Bu arada yargısal bir süreç var, bir ceza aldınız var ve Yargıtay tarafından maalesef onandı. İstanbul ATK’dan infaz erteleme bekliyorsunuz ve önemli bir sıkıntı yaşıyorsunuz. Bu halde cezaevine girmemek için bir gayret halindesiniz, kamuoyuna sesinizi duyurmaya çalışıyorsunuz

Ayşe Özdoğan: “Mahkemede kendimi savunurken kanser sebebiyle bayıldım, beni ayılttılar tekrar mahkemeye devam ettik. Derken ceza aldım ve tutuklandım”

Eşim 2016 yılında ihraç oldu. Türkçe öğretmeniydi. Daha sonra 2019’da eşimle birlikte gözaltına alındık. Gözaltına alınırken çok sıkıntılar yaşadık. Eşim tutuklanırken 2019 Kasım’da tekrar mahkemem vardı ve mahkemede 2 hafta öncesinde benim kanser teşhisim oldu maksiller sinüs kanseri, ameliyat oldum. Ameliyattan sonra iki mahkemeye katıldım. Bütün kanser raporlarını, solunum ameliyat raporlarını sundum. Hatta yeni ameliyattan çıktığım için dikişlerim bile görünüyordu hakimle konuşurken. Kendimi savunurken bayıldım, beni ayılttılar tekrar mahkemeye devam ettik. Derken ceza aldım ve tutuklandım. Tutuklandıktan sonra cezaevinde kaldım biraz. Cezaevine gitmeden 35 tane adli tutukluyla beraber aynı otobüsle cezaevine götürdüler. Cezaevine gittiğimde tanınmayacak haldeydim, ameliyat yerim şişmişti.

Ayşe Özdoğan: “Cezaevinde beni karşılayan gardiyanlar: “Siz yoğun bakımdan hasta mı kaçırdınız?” diye tepki verdiler.”

İlk cezaevine girdiğim anda karşılayan gardiyanlar şok oldular. Dediler ki: “Siz yoğun bakımdan hasta mı kaçırdınız?” diye tepki verdiler. Derken benim cezaevi sürecim başlamış oldu. 15 günlük süreçte koğuş arkadaşlarımın yardımıyla dediler ki koğuş arkadaşlarım: “Biz 3 yıldır buradayız, bizim 3 yıldır yaşamadığımız şeyleri sen 15 günde yaşadın.” Dediler çünkü çok zorlu bir 15 gündü benim için her yönden. Hastane, koğuş içinde yaşama, 3 kişinin yardımıyla yatıyorum.

 

Ayşe Özdoğan: ““Eşim kanser hastası çamaşırlarını ben alsam, ben yıkasam.” demiş eşim cezaevi müdürüne. “Herkesin eşi kanser, bir şey olmaz.” diye cevap almış.”

Aralıkta girdim cezaevine kaloriferler yanmıyor, yerde yatıyorum, yemeğimi hazırlayamıyorum, çamaşırımı yıkayamıyorum. Eşim cezaevi müdürü ile konuştu: “Eşim kanser hastası çamaşırlarını ben alsam, ben yıkasam.” demiş cezaevi müdürüne. “Herkesin eşi kanser, bir şey olmaz.” Demiş. Böyle hem psikolojik hem biyolojik zorlu bir 15 gün geçti ve sizlerin de desteği ile 15 günün sonunda tahliye olmuştum ama o rapor alma aşaması çok zordu benim için. Hastaneye gitmek, gelmek, yeme içme derken tahliye oldum. Tahliye olduktan 2 gün sonra doktora gittim. “Çok geç kalmışsın, 15 gün önce niye gelmedin?” dedi bana. Çünkü artık kanser elmacık kemiğine sıçramış, bizim çabamız kemiği kurtarabilir miyizdi ama 15 gün içinde o kemiği kaybetmiş oldum. Zorlu bir ameliyattı, bu ameliyatta sol üst dişim, sol üst çenem, elmacık kemiğim, tükürük bezlerim alındı boşaltıldı komple ve bacaklardan doku nakli yapıldı. Doktorum en az 2.5 yılda yerleşeceğini söyledi. benim çok hareket etmemem gerektiğini söyledi, mimikleri yapamıyordum, şu an hissetmiyorum. Beyin sapına yakın bir yerde metastas olduğunu öğrendik ve ameliyatta açamayacağım bir yerde dedi doktor çünkü sinirlere çok yakınmış. Şu an beklemedeyiz. Ameliyat artı kemoterapi planlanıyor eğer ameliyat olmayacaksa. Bu süreçte benim cezam onaylandı. 14 Haziran’da.

 

Ayşe Özdoğan: “Doktor: “Seni ameliyata almamız gerekiyor” dedi ama önümde belirsizlik olduğu için olamıyorum. Çünkü doktor ameliyat ve sonrasında benim hiçbir şey yapmamam gerekiyor ama ben cezaevinde olursam bu mümkün değil.”

Cezam onaylandıktan sonra ben hemen sonrasında kontrolüm vardı. Yoğun psikolojik sıkıntılardan dolayı ayağa kalkamayacak duruma geldim ve kontrole gidemedim. Tedavim aksadı. Nakilde açılma var, yemek yerken, su içerken her şey şu bölgeye kaçıyor. Şurası sürekli iltihaplı. Doktorum en son tekrar yüzümün tamamen açılıp buradaki gözü desteklemesi için konulan platinin çıkarılması gerektiğini söyledi. ameliyata almamız gerekiyor ama önümde belirsizlik olduğu için olamıyorum çünkü doktor ameliyat ve sonrasında benim hiçbir şey yapmamam gerekiyor ama ben cezaevinde olursam bu mümkün değil çünkü uyurken bile 7/24 başımda birinin beklemesi gerekiyor. Yanlışlıkla başımı sağa sola çevirmemem gerekiyor.

 

Ayşe Özdoğan: “75 yaşında Alzheimer babam var ve 75 yaşında bir annem var. Onlar bakmaya çalışıyorlar bize ve maalesef bugün sabah annemin de kanser olduğunu öğrendim.”

Yüzümü öne eğmiyorum, yürüyemiyorum, sürekli sabit durmam gerekiyor. Yüzümde hemen şişmeler başlıyor, toz, enfeksiyonda. Şu an tabiri caizse oğlumdan istiyorum birçok şeyi. Yaklaşık 5 yıldır eşim de tutuklu olunca 75 yaşında Alzheimer babam var ve 75 yaşında bir annem var onlar bakmaya çalışıyorlar bize ve maalesef bugün sabah annemin de kanser olduğunu öğrendim. O da hastaneye yattı. Ortada kaldık. Alzheimer baba, hasta bir anne ve bir çocuk ortada kaldık. Annem hastaneye gidince hiçbir şeyi ısıtıp çocuğumun önüne koyamadım. Hal bu şekilde.

 

Ayşe Özdoğan: “6 tane polis geldi beni almaya. Denizli’deki hastane “Yola çıkamaz” raporu verdi benim için”

Biz evde dururken evimize sanki bir yere kaçacakmışım gibi 6 tane polis geldi beni almaya. 3 hafta önce. Savcı Antalya Eğitim Araştırma’nın verdiği raporu yeterli görmüyor ve İstanbul’a gitmem gerektiğini söylüyor. Gelen polislere anlattık benim sıkıntımı, çıkamayacağımı. Annem de anlattı. Onlar kendi gözleriyle gördüler beni ama “Bizim yapacağımız bir şey yok.” Deyip beni Denizli’de bir hastaneye götürdüler yolculuk yapar mı yapamaz mıyım diye. Denizli’deki hastane “Yola çıkamaz” raporu verdi benim için. Bu raporu savcıya ilettiklerini, savcı benim gitmememe karar verip raporları İstanbul’a gönderdiler. Şu an bekleyeceğiz dediler. 2 hafta önce haftaya sonuç belli olur dediler. Önümüzdeki günlerde belli olması lazım. Ben de çok endişeliyim çünkü sosyal medyadan görüyorum, duyuyorum. Kendileri kalamaz dediği halde kalır diye rapor veriyor İstanbul ATK o yüzden çok endişeliyim.

 

Ayşe Özdoğan: “Cezaevindeki eşimin gelmesini istiyorum ki en azından çocuk mağdur olmasın, ben mağdur olmayayım.”

Şu anda aslında bu programa çıkıp eşimin tahliye olmasını talep etmek istiyordum. Benim asıl gayem o çünkü bana bakan bir annem vardı o da şu an kanser teşhisi ile hastanede. Ben oğlumun önüne pişmiş yemeği ısıtıp koyamıyorum. Artık benim infazımın ertelenmekten çok ben eşimin tahliye olmasını istiyorum çünkü eşimin dosyasını Yargıtay bozdu ve 15 Eylül’de mahkemesi var eşimin. Hepsinin ötesinde eşimin gelmesini istiyorum ki en azından çocuk mağdur olmasın, ben mağdur olmayayım. Çocuğumun doğuştan kalp problemi var ve hiçbir şekilde kan değerli yükselmiyor, sürekli kan değerleri düşük.

 

Gergerlioğlu: “Hastanın adlisi, siyasisi olmaz dedik ama maalesef ki yasayı böyle çıkardılar.”

Normalde yasalara göre mahpusların yakınları, eşi veya çocuğu ileri derecede ağır hasta ise 1 yıla kadar infaz erteleme alabiliyorlar ama maalesef ki bu adli suçlarda oluyor. Siyasi suçlarda, terör suçlarında maalesef bu geçerli değil. Bu çok büyük bir haksızlık, büyük bir eşitsizlik. Hastanın adlisi, siyasisi olmaz dedik ama maalesef ki yasayı böyle çıkardılar. Biz 2020 yılının Nisan ayında infaz indirim yasası sırasında bu meseleleri konuştuk ve o zamanda feryat ettik Meclis’te komisyonlarda mahpusların eşi veya çocuğunun hastalığı durumunda adli veya siyasi mahpus ayrımı yapmayın dedik.

 

Ayşe Özdoğan: “Oğlumun banyosunu annem yaptırıyordu. Şu an annem de yok ne yapacağız bilmiyorum.”

Doktorumun en son söylediği kanser ve hücreler tamamen temizlensin diye damağımda açıklar var, kulağımda sıkıntılar var. Fonksiyonlarımı sürdürebilmek için en az 4 yeni ameliyat olmam gerekiyor. Kendimin ve çocuğumun temel ihtiyaçlarımı gideremiyorum. Oğlumun banyosunu annem yaptırıyordu. Şu an annem de yok ne yapacağız bilmiyorum. Ben hiç bir şekilde yüzümü öne eğemiyorum ve iş yapamıyorum. Sıcak temas yapamıyorum, soğuk temas olmuyor. Çünkü enfeksiyon oluyor. Sürekli ayakta kalamıyorum baş dönmesi ve bulantılar oluyor sürekli. Şu an tamamen oğlumla aynı konumdayım ben. İkimiz de şu an bakıma muhtacız, oğlum daha iyi konumda şu an.

Gergerlioğlu: “Biz Ayşe Özdoğan için kamuoyunu duyarlılığa davet ediyoruz.”

Biz Ayşe Özdoğan için kamuoyunu duyarlılığa davet ediyoruz. Ayşe Özdoğan kaç gündür feryat ediyor, sosyal medyadan feryat ediyor. Bulabildiği her kanaldan feryat ediyor. Ben kamuoyuna sormak isterim, ben yetkililere sormak isterim. Bu haldeki bir kadını cezaevine atacak mısınız? Adli tıp kurumu maalesef ki çok önyargılı kararlar alabiliyor. Hukuksuz kararlar alabiliyor. Şu an Ayşe Özdoğan kanser hastası, metastas yapmış bir kanser hastası, eşi cezaevinde, annesi babası hasta, çocuğu hasta. Kim kime bakacak belli değil. Oldukça büyük sıkıntılar yaşarken bu kadının cezaevine girmemesi lazım. Biz kesinlikle bunu kabul edemeyiz. Bunu net bir şekilde söyleyelim. Ayşe Özdoğan cezaevine girmemeli. Bunu insanlık kabul etmez!

Gergerlioğlu: “Maalesef ki devlet katında pek fazla vicdan yok.”

Bunu vicdan kabul etmez. Bizim tüm kamuoyu olarak büyük bir duyarlılık göstererek bunu durdurmamız lazım. Maalesef ki devlet katında pek fazla vicdan yok. Kardeşim kaide kural neyse onu uygularız diyen bir ses duyarız devlet katından ama şu anda o kaide ve kuralların biz hukuka uymadığına, insan haklarına uymadığını söylüyoruz. Hasta mahpus eşini veya çocuğunu mahpusun adli veya siyasi olmasına göre ayırt eden bir zihniyet ile karşı karşıyayız. Bu yüzden şu anda Ayşe hanımın eşi cezaevinden çıkamıyor yoksa normalde bu kadar ilerlemiş bir kanser hastası olan bir mahpus eşinin eşi hapishaneden çoktan çıkmıştı, çoktan eşinin yanındaydı. Bu tür gecikmeler yaşamyacaklardı o yüzden biz “Efendim yasalar böyle, biz yasayı uygularız.” Diyenlerin sözlerini kabul etmiyoruz çünkü sizin yasalarınız hukuka uymuyor, sizin yasalarınız maalesef ön yargılı. Size boyun eğmeyeni, size muhalif görüneni ezmeyle ilgili bir süreciniz var, isteğiniz var. İşte Ayşe Özdoğan karşımızda. Bu kadının cezaevine girmemesi lazım. İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun çok üzücü kararlarını görmüş bir insanım maalesef ki bazen çok ağır hasta olan insanlara cezaevinde kalabilir raporu veriyor. Geçtiğimiz günlerde bunun çok üzücü bir örneğini gördük. 80 yaşını aşmış Mehmet Emin Özkan isimli bir mahpus var, çok ağır bir hasta, yıllardır hasta ama yargılandığı dava itibariyle demek ki böyle mimlenmiş ve bu kişi nedense İstanbul ATK’dan infaz erteleme alamıyor! Adamın ayakta duracak hali yok ama hala cezaevinde tutuyorlar. Cezaevinden tabutla cenazesinin çıkmasını bekliyorlar. Maalesef böyle bir devlet aklı, devlet mantığı var. Ben tekrar bir sürü örnek verebilirim ama ben tekrar Ayşe hanıma dönmek istiyorum. Ayşe hanım siz belki şu an tek başınıza tweetler atıyorsunuz, yanınızda kimse yok, bakanınız yok oldukça zor durumdasınız, belki madden manen zorlu bir mücadele yaşıyorsunuz. Eşiniz yanınızda değil, anneniz babanız kendisine bakacak halde değil. İleri derecede hasta bir de 8 yaşında çocuğunuz ile yaşıyorsunuz. Oldukça önemli sıkıntılar yaşarken kamuoyuna sesinizi duyurmaya çalışıyorsunuz. Kamuoyundan ne bekliyorsunuz, yetkililerden ne bekliyorsunuz bunları tekrar sizden alalım.

Ayşe Özdoğan: “Ben anneyim, eşim, evladım, hastayım. Ben yaşamak istiyorum. Şu an kendimi 9 yıllık cezam değil de idam cezam onanmış gibi hissediyorum

Sadece insanlara önündeki sıfattan bakmamalarını istiyorum. Benim şu anki durumuma sesime ses olmalarını rica ediyorum. Ben anneyim, eşim, evladım, hastayım. Ben yaşamak istiyorum. Cezaevine gittiğimde cezaevinin hali ortada. Cezaevinde hasta halimle ben şu an kendimi 9 yıllık cezam onanmış değil de idam cezam onanmış gibi hissediyorum. Sadece insan olarak değerlendirilsin, sesime ses olmalarını, destek olmalarını rica ediyorum.

Gergerlioğlu: “Ayşe Özdoğan’ın durumunu görüyorsunuz. Bu kadın cezaevine giremez. Cezaevine girmesi onun için bir idam kararı adeta…”

Ayşe hanım sizi çok yormayalım, dinlenmeniz lazım. Ben son olarak kamuoyuna, yetkililere, Adalet Bakanlığı’na, Ceza Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne, tüm yetkililere sesleniyorum buradan Ayşe Özdoğan’ın durumunu görüyorsunuz. Bu kadın cezaevine giremez. Dediği gibi hani bir hapis cezası almış ama kendisi de bunu hissediyor, cezaevine girmesi onun için bir idam kararı adeta çünkü cezaevinde normal yetişkin insanların hakları çok çiğneniyor, biz yaşadık gördük biliyoruz cezaevini. Hasta olan bir insanın ameliyat olması gereken bir hastanın, ard arda 4 kez ameliyat olması gereken bir insanın cezaevinde olması mümkün değil çünkü cezaevinde işler çok yavaş. Biz buradan tekrar yetkililere hatırlatıyoruz. Ayşe Özdoğan’a bu akşam ses olmaya çalıştık, sesini kamuoyuna duyurmaya çalıştık. Ayşe Özdoğan için İstanbul ATK’dan bir an evvel cezaevinde kalamaz raporu çıkması lazım. Büyük bir sıkıntı yaşıyor ve eşinin de tahliye olması lazım. 15’inde duruşması var sanırım. Yasalar hukuk insan içindir. Ayşe Özdoğan’ın durumunu görüyorsunuz. Eşinin daha halen yargılaması devam ediyor ve eşinin Ayşe Özdoğan’ın yanında olması gerekiyor. Umarım ki onun tahliyesi gerçekleşir, umarım ki Ayşe hanımı cezaevine girmemesi yönünde bir karar çıkar İstanbul ATK’dan. Bütün ümitlerimiz bu yönlerde. Biz size Allah’tan acil şifalar diliyoruz ve İstanbul ATK’nın bir an evvel cezaevinde kalamaz raporuyla çıkmasını diliyoruz, bu streslerden kurtulmanızı diliyoruz, sizi daha fazla yormayalım size hayırlı akşamlar diliyorum. Allah yardımcınız olsun.

 

Gergerlioğlu: Ayşe Özdoğan için büyük duyarlılık gösterelim, onu cezaevine girmekten kurtaralım.

Ayşe Özdoğan’ın durumu gerçekten çok çok üzücü gerçekten insanın yüreği parçalanıyor. Bu hali kaldırmak mümkün değil. Ayşe Özdoğan büyük sıkıntılar içinde sesini kamuoyuna duyurmaya çalışıyor. Aslında tüm kamuoyunun onun yanında olması lazım, onun sesini duyurması lazım. Eşinin Ayşe hanımın yanında olması lazım. Zaten oldukça ağır ve sıkıntılı bir hastalıkla uğraşıyor. Yaşamayan bilmez bunu, Ayşe hanımın geçirdiği ameliyatlar, o bölgedeki iltihaplar, kaybettiği dokular organlar, hastalığın metastazları kendisine büyük sıkıntılar yaşatıyor. Biz tüm kamuoyuna yüksek sesle tekrar hatırlatıyoruz. Ayşe Özdoğan için büyük duyarlılık gösterelim, onu cezaevine girmekten kurtaralım.

Yorumlar (0)