Gaziemir Belediye Başkanı hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretten 5 yıla kadar hapis istemi

banner598

CHP’li Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sosyal medya hesabından hakaret ettiği suçlamasıyla yargılandığı davada savcı, Arda’nın 5 yıla kadar hapis cezasını talep etti.

GÜNDEM 22.09.2022, 14:33
Gaziemir Belediye Başkanı hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretten 5 yıla kadar hapis istemi

2021’in Ocak ayında Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’ya ait olduğu öne sürülen toplumsal medya hesaplarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret içerikli paylaşımların yapıldığı iddiasıyla İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sualşturma başlatılıp, Arda hakkında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik', ‘halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama’, ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri açıkca aşağılama’ ve ‘suçu ve kabahatluyu övme’ kabahatlarını işlediği iddiasıyla dava açıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a toplumsal medya hesabından hakaret ettiği iddiasıyla hakkında dava açılan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın yargılanmasına devam edildi. İzmir 34. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan sanık Halil Arda katılmazken, mahkeme salonunda taraf avukatları hazır bulunmuş oldu.
Hakim, sanığa ilişik feysbuk paylaşım hesabına ilişkin kullanıcı ve erişim bilgilerinin temini amacıyla ABD’ye yazılan yazıda ‘bu şekilde bir hesabın bulunamadığı’ yanıtının geldiğini ifade etti.
Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasının hazır olduğunu söyleyerek, sanık Halil Arda’nın toplumsal paylaşım sitesi üzerinden yaptığı paylaşımlar ile halkı kin ve düşmanlığa açıkca tahrik etme, halkın bir kesimini alenen aşağılama, dini değerleri alenen aşağılama ve suçu ve suçluyu övme kabahatlarından beraatine karar verilmesini istedi.
Savcı, Arda’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında sosyal paylaşım sitesinde yazdığı savunduğu hakaret içerikli ifadeleri de okuyarak sanığın Cumhurbaşkanına hakaret suçundan 1 yıl 3 aydan 5 yıla kadar hapis cezası talep etti.
Savcı, sanık Halil Arda’nın Türk Ceza Kanunun 53. Maddesi gereğince; bir kamu görevinin üstlenmesinden, seçime tabi tüm memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmesinden ve seçme ile seçilme ehliyetinden yoksun bırakılmasını da talep etti.
Hakim, sanık Arda’nın esas hakkındaki savunmasını hazırlaması için süre vererek duruşmayı erteledi.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?