Gamze Akkuş İlgezdi: "Madencilerin dört eli yakanızda olacak"

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2024-2028 Strateji Planı’nda İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu'nda işçileri ve madencileri koruyan düzenlemenin yapılmadığının itiraf edildiğini belirterek, “Siz 10 yıl önceki katliamın ardından bu düzenlemeyi yapmadığınız için madenciler ölmeye devam etti. En son ‘Türkiye’nin en güvenli madeni’ dediğiniz, devlete ait Amasra maden ocağında 33 işçi hayatını kaybetti. O kara kömürü çıkaran madencilerin dört eli yakanızda olacak. Gece rahat nasıl uyuyorsunuz, bunu anlamakta güçlük çekiyoruz ama emin olun bu madenci ailelerinin ahı sizi bulacak ve mezarınızda rahat yatamayacaksınız” dedi.

GÜNDEM 08.02.2024, 13:15
Gamze Akkuş İlgezdi: "Madencilerin dört eli yakanızda olacak"

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2024-2028 Strateji Planı’nın sendikal haklar bölümüyle ilgili yazılı açıklama yaptı. Planda “6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nda iş sözleşmesinin sendikal nedenle fesih edilip edilmediğinin tespitine ilişkin ölçüt bulunmamaktadır. Yetki tespit otomasyon sistemine ilişkin yeterli ikincil mevzuat düzenlemesi bulunmamaktadır. Sendikal nedenle feshin geçersizliğinin ispatının kolaylaştırılabilmesi için mevzuatta düzenleme yapılması gerekmektedir. Yetki tespiti itirazlarına ilişkin davaların azaltılabilmesi için yetki tespiti otomasyon sisteminde güncelleme ve ikincil mevzuat çalışması yapılmalıdır” denildiğini anımsatan Akkuş İlgezdi, şunları kaydetti:

“İşçi hakkını almak için sendikalaşıyor, işten atılıyor ancak bunu ispatlaması yıllar alıyor. Diyelim ki AKP yargısı işçiyi haklı buldu, sendikal nedenle işten atıldığına kanaat getirdi, bu sefer de işçinin alacağı tazminat ülkede yüzde 120’leri bulan enflasyon karşısında eriyip gidiyor. İşçi topluca hakkını aradığı için mağdur oluyor. AKP’nin patron düzeni kurduğu ve hatta yandaş patron düzeni kurduğu Çalışma Bakanlığı’nın planında da itiraf ediliyor. Çalışma Bakanlığı ‘sendikal nedenle feshin geçersizliğinin ispatını kolaylaştıracak’ adımlar atmak istediğini yazmış. 21 yıldır aklınız neredeydi? Sendikasızlık nedeniyle asgari ücret genel ücret haline gelirken neredeydi? Siz işçi düşmanı bir iktidarsınız. İşçi düşmanı iktidarın aklı yeni başına gelmiş.”

SİZ 10 YIL ÖNCEKİ KATLİAMIN ARDINDAN BU DÜZENLEMEYİ YAPMADIĞINIZ İÇİN MADENCİLER ÖLMEYE DEVAM ETTİ”

Planda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Soma faciasının ardından İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu'nda işçileri ve madencileri koruyan düzenlemenin yapılmadığının da itiraf edildiğini belirten Akkuş İlgezdi, şu ifadeleri kullandı:

“Planda İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu’na ilişkin ‘Manisa'nın Soma İlçesinde Başta 13 Mayıs 2014 Tarihinde Olmak Üzere Meydana Gelen Maden Kazalarının Araştırılarak Bu Sektörde Alınması Gereken İş Sağlığı ve Güvenliği Tedbirlerinin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'nun Aralık 2014 tarihli raporunda ve Başbakanlık Teftiş Kurulu Müfettişlerinin Koordinatörlüğünde Yürütülen Araştırma Faaliyetine İlişkin Düzenlenen 19.06.2015 tarihli Araştırma Raporunda yer verildiği üzere Müfettişlerin gerçekleştirdikleri teftiş faaliyetleri nedeniyle yapmış oldukları işlemlerden ve tanzim ettikleri raporlardan sorumlu tutulamayacaklarına ilişkin müfettişlik güvencesini düzenleyen bir maddenin hem 6331 sayılı hem de 4857 sayılı Kanunlara eklenmesi gerekmektedir’ deniyor.

Siz 10 yıl önceki katliamın ardından bu düzenlemeyi yapmadığınız için madenciler ölmeye devam etti. En son ‘Türkiye’nin en güvenli madeni’ dediğiniz, devlete ait Amasra maden ocağında 33 işçi hayatını kaybetti. Siz bu düzenlemeyi yapsanız, gerekli denetimler yapılsa 301 madencimizin ardından 33 emekçi daha yaşamını yitirmeyecekti. 301 madencinin kanı elinizdeydi, buna 33 madenci daha eklendiniz. Öbür dünyaya inandığınızı söylüyorsunuz ya sizin derdiniz bu dünyadaki dünyalıklarınız. O kara kömürü çıkardan madencilerin dört eli yakanızda olacak. Gece rahat nasıl uyuyorsunuz, bunu anlamakta güçlük çekiyoruz ama emin olun bu madenci ailelerinin ahı sizi bulacak ve mezarınızda rahat yatamayacaksınız.”

Yorumlar (0)