Fatmanur Altun: Üniversitelerde başörtülü hocaların oranı yüzde 70'e yakın olmalı

Yeni yılın ilk gününde ‘başı kapalı-açık profesör ayrımı yapmadıklarını’ savunan Fatmanur Altun, Boğaziçi eylemleri ardından ilk mesajından 5 gün sonra paylaştığı ikinci mesajında ise üniversitelerde başı kapalı akademisyenleri saymaya girişti.

Fatmanur Altun: Üniversitelerde başörtülü hocaların oranı yüzde 70'e yakın olmalı

Çift maaşlı olmasıyla adı zaman zaman gündeme gelen Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un eşi Fatmanur Altun, 5 gün arayla türban konusunda paylaştığı birbirine zıt iki mesajıyla sosyal medyanın gündemine geldi.
 
1 Ocak’ta Twitter’da kendisine verilen bir yanıta tepki gösteren Fatmanur Altun, ‘başı kapalı ve açık profesör ayrımı yapmadıklarını' savundu. Altun, “Saymadık, bilmiyoruz. Fişlemek sizin işiniz” dedi.

Fatmanur Altun’un 1 Ocak tarihli mesajı şöyle:

Altun, Boğaziçi eylemleri ardından 6 Ocak’ta paylaştığı diğer mesajında ise ilk sözlerinin tam tersi ifadeler kullandı. “Türkiye’de kadınların %70’i başörtülü” diye kaynağı belirsiz bir veri paylaşan Altun, Boğaziçi Üniversitesi’ne gönderme yaparak, “Eğer bir üniversitenin kadın hocaları içinde başörtülü olanların oranı buna yakın değilse o üniversite bırakın ‘özgürlükçü, demokrat, çoğulcu’ olmayı, temsil konusunda bile apartheid düzeyindedir” ifadelerini kullandı.
 
Fatmanur Altun’un 6 Ocak tarihli mesajı şöyle:

Altunlar, sık sık maaşlarıyla gündeme geliyor. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı görevini sürdüren ve buradan maaş alan Fahrettin Altun’un Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi sıfatıyla da 18 bin TL maaş aldığı ortaya çıkmıştı. Fahrettin Altun, bu maaşı ‘hayır hesenat’ işlerine harcadığını iddia etmişti.

Marmara Üniversitesi’nde akademisyen olan Fatmanur Altun ise aynı zamanda THY’nin Yönetim Kurulu Üyesi. Fatmanur Altun da buradan hak kazandığı ikinci maaşından feragat ettiğini açıklamış ancak bu işlemin ne zaman gerçekleştirildiğini bildirmemişti.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER