ERZİNCAN’DAKİ MADEN FACİASININ ARDINDAN MİLLETVEKİLİ DURSUN ATAŞ’TAN DİKKAT ÇEKEN DEVELİ ÇAĞRISI: ÖNLEM ALIN!

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Erzincan’daki maden faciasının ardından Develi uyarısı yaptı. Siyanür tehlikesine dikkat çeken Ataş, “Benzer facialar ve acılar yaşanmadan bu maden ocağının denetlenmesi ve mevzuata aykırılık varsa önlem alınması adına tüm yetkilileri buradan göreve çağırıyorum” dedi.

GÜNDEM 16.02.2024, 13:29
ERZİNCAN’DAKİ MADEN FACİASININ ARDINDAN MİLLETVEKİLİ DURSUN ATAŞ’TAN DİKKAT ÇEKEN DEVELİ ÇAĞRISI: ÖNLEM ALIN!

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Develi uyarısı yaptı. Erzincan İliç de yaşanan maden faciasına dikkat çeken Ataş, “Erzincan’ın İliç ilçesinde büyük bir maden faciası yaşadık. Bu facia bütün uyarılara rağmen göz göre göre yaşanmıştır. Seçim bölgem Kayseri’nin Develi ilçesinde faaliyet gösteren ve Erzincan’da olduğu gibi Kanadalı bir şirketin işlettiği maden ocağı konusunda da benzer bir facianın yaşanmaması adına buradan uyarıda bulunmak istiyorum” diye konuştu.

DEVELİ’DE ZEHİRLENEN İŞÇİLERİ GÜNDEME TAŞIDI

Develi’deki maden ocağında çalışan 70'in üzerinde maden işçisinin geçen sene civadan zehirlendiğini dile getiren İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, bu olayın üstünün kapatılmaya çalışıldığını söyledi.

YETKİLİLERE DEVELİ ÇAĞRISI DENETİM YAPIN, ÖNLEM ALIN

Yetkililere Develi çağrısı yapan Milletvekili Ataş, “Bu zehirlenme olayından sonra da bu konunun üstüne gitmek yerine altın madeninin kapasite artırımına Çevre Bakanlığı onay vermiştir. Buna göre, yaklaşık 2.050 futbol sahası büyüklüğündeki maden alanında yılda 2 bin ton siyanür kullanılacaktır. Benzer facialar ve acılar yaşanmadan bu maden ocağının denetlenmesi ve mevzuata aykırılık varsa önlem alınması adına tüm yetkilileri buradan göreve çağırıyorum” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)