Erkan Baş, Anayasa Mahkemesi'nden, Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesinin "yok hükmünde" olduğunun tespit edilmesini istedi

Can Atalay ve Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, avukatları aracılığıyla Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin iptali talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Dilekçede; Meclis’te okunan Yargıtay kararının Atalay ile ilgili kesin hüküm içeren bir karar olmadığı, okunanın Yargıtay’ın Anayasa Mahkemesi’nin Atalay ile ilgili ikinci ihlal kararına uymama kararı olduğu ifade edildi. “Açıkça yanlış bir karar okunarak milletvekilliğinin düşürülmesi yok hükmündedir” denildi.

GÜNDEM 02.02.2024, 17:51
Erkan Baş, Anayasa Mahkemesi'nden, Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesinin "yok hükmünde" olduğunun tespit edilmesini istedi

Türkiye İşçi Partisi, cezaevindeki Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin iptali için bugün Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Can Atalay ve Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş adına avukatları aracılığıyla Yüksek Mahkemeye yapılan başvuruda; Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi işleminin yokluğunun tespiti ve iptali istendi.

Edinilen bilgiye göre, başvuru dilekçesinde; Meclis’te Yargıtay’ın 3 Ocak 2024 tarihli kararının okunduğu belirtildi ancak bu karar ile ilgili “Mecliste okunan Yargıtayın 03.01.2024 tarihli kararı milletvekilliğinin düşmesine esas olabilecek Can Atalay ile ilgili ‘kesin hüküm içeren’ bir karar değil, AYM’nin ikinci ihlal kararının uygulanmama kararıdır” denildi. Dilekçede; “Açıkça yanlış bir karar okunarak milletvekilinin düşürülmesi yok hükmündedir” değerlendirmesinin yapıldığı öğrenildi.

Can Atalay hakkında, Anayasa Mahkemesi’nin ikinci ihlal kararı sonrasında da İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara uyulmaması ve karar verilmemesinin; dosyanın Yargıtay 3. Ceza Dairesine gönderilmesinin ve Dairenin 03 Ocak kararı ile Anayasa Mahkemesi kararına uymayarak yargılamanın yenilenmesi talebinin kabul edilmemesinin ve cezanın infazının devamına neden olunmasının; Anayasanın 83 ve 67 maddelerinin ve kişi özgürlüğü ve güvenliğinin düzenlendiği 19. maddesinin ihlali olduğu ifade edildi.

“ORTADA, CEZAEVİNDE TUTMAYI SONA ERDİRMEYİ ZORUNLU KILAN YARGISAL BİR KARAR VARDIR”

Edinilen bilgiye göre Anayasa Mahkemesi’ne sunulan dilekçede; şu değerlendirmeler yapıldı:

“Milletvekili seçilen Can Atalay'ı hapiste tutmanın önünde herhangi bir engel kalmamıştır. Anayasa Mahkemesi 25.10.2023 tarihli kararında, milletvekili seçilmiş olması nedeniyle infazın durdurulmasına ve bulunduğu cezaevinden salıverilmesinin sağlanmasına karar verdiğine ve yine Anayasa Mahkemesi 21.12.2023 tarihli kararı ile bir kez daha infazın durdurulmasına ve bulunduğu cezaevinden salıverilmesinin sağlanmasına karar verdiğine göre, ortada; tutmayı sona erdirmeyi zorunlu kılan, Anayasa Mahkemesi tarafından verilmiş ve uyulması zorunlu olan yargısal bir karar vardır. AYM’nin TBMM’nin milletvekilliği düşürme işleminin yokluğunu tespit ederek iptaline kararı vermesi gerekmektedir.”

Yorumlar (0)