Erdoğan’ın şikayetiyle ifadeye çağrılan Gaziemir Belediye Başkanı serbest bırakıldı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a dört yıl önce sosyal medyadan hakaret ettiği iddiasıyla ilgili ifadeye çağrılan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ifade vermesinin ardından çıkarıldığı hakimlik tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Erdoğan’ın şikayetiyle ifadeye çağrılan Gaziemir Belediye Başkanı serbest bırakıldı

Arda, Erdoğan'ın şikayeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında bugün 5. Sulh Ceza Hakimliği’nde ifadeye çağrıldı. İfadesinin ardından Halil Arda’nın adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verildi.

Erdoğan 27 Mayıs tarihinde, 4 CHP'li isim hakkında "hakaret" iddiasıyla İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu. Bu isimler arasında CHP İzmir İl Başkanı Yardımcısı Yasin Ergül, CHP Gençlik Örgütleri İzmir İl Sekreteri ve Karabağlar Belediye Meclis Üyesi Dila Koyurga, CHP'li Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ve CHP İzmir İl Teşkilatı üyesi Caner Gül bulunuyordu.

Halil Arda, “Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret” iddiasıyla ilgili açıklama yapmıştı.

AKP'li ilçe başkanı ve meclis başkan vekilinden tehdit

Kendisine yöneltilen suçlamaların tamamen ülkenin içinde bulunduğu durumu gizleme, gündemi değiştirme taktiği ve başarısız siyasi bir hamle olduğunu belirten Arda, “Medyaya yansıyan haberlerde hakkımda suç duyurusunda bulunulduğu belirtilmektedir. Kamuoyuna duyurmam gerekir ki, benim Cumhurbaşkanı’na hakaret içeren bir açıklamam olmamıştır. Ortaya atılan iddiaları yüce Türk yargısı en iyi şekilde araştıracak ve sonuçlandıracaktır. Gaziemir Belediye Meclisi AKP Grup Başkan Vekili Uğur İnan Atmaca, cumhurbaşkanına hakaret içerdiğini düşündüğü bu paylaşımları, ilerleyen süreçte ‘Herkes haddini bilecek, ayağını denk alacak’ diyerek defalarca kez kendi sosyal medya hesaplarından paylaşarak açıkça beni tehdit etmiştir. Konuyu yargıya intikal ettirdiğini söylemesine karşın, sonucunu beklemeksizin art arda yaptığı paylaşımlar yargıyı etkileme çabasından başka bir şey değildir” demişti.

Sosyal medya trollerine hedef gösterildiğini belirten Arda, şunları söylemişti:

“Hesaplarıma tek bir merkezden yönlendirildiği açık olan bu mesajları gönderenler hakkında da suç duyurusunda bulunuyorum. Eşim, çocuklarım, ailem ile ilgili ahlaksızca yapılan bu saldırıların karşısında her türlü hukuki zeminde savaşacağımı Gaziemir halkının bilmesini isterim. AKP Gaziemir İlçe Başkanı Serdar Muçay ve Gaziemir Belediye Meclisi AKP Grup Başkan Vekili Uğur İnan Atmaca, Gaziemir Belediyesi önünde yaptıkları basın açıklamasında şahsıma yönelik, ‘Ahlaktan yoksun belediye başkanı’ demek suretiyle ‘kamu görevlisine hakaret’ etmiş, yine aynı basın açıklamasında beni, Cumhurbaşkanı’na hakaret etmiş gibi göstererek ‘iftira atmak’ suçu da işlemişlerdir. Bu nedenle kendileri hakkında dün itibariyle İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER