Emekli yılı sefalet yılı oldu

CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir, AKP tarafından 2024’’ün “Emekli Yılı” olarak ilan edildiğini hatırlattı ve emeklilerin sorunlarına çözüm bulunması gerektiğini belirtti

GÜNDEM 10.06.2024, 12:30 10.06.2024, 12:34
Emekli yılı sefalet yılı oldu

Emeklilerin aylıklarındaki ciddi gerileme, 60 ve üzeri yaştaki yurttaşların işgücüne katılmasına neden oluyor. Yaklaşık 30 bin yaşlı yurttaş, İŞKUR’da iş bekliyor. Son bir yıldır iş arayışındakilerin sayısı ise 5 kat arttı. CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir, AKP tarafından 2024’’ün “Emekli Yılı” olarak ilan edildiğini hatırlattı ve emeklilerin sorunlarına çözüm bulunması gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

AKP TARAFINDAN İLAN EDİLEN EMEKLİLER YILININ TABLOSU: EMEKLİLER İŞKUR KUYRUĞUNDA

“60 yaş ve üzeri iş arayan yurttaşların sayısı geçen yılın nisan ayına göre yüzde 33,6 arttı. 2023 Nisan ayında 60 ve üzeri yaştaki 20 bin 905 kişinin kayıtlı olduğu İŞKUR’da bu yıl 27 bin 937 yurttaş iş için bekliyor. Emekliler ya başka bir işte çalışıyor ya da iş arıyor. Yaşlılık aylığı alan her 100 emekliden 17’si SGK’ye kayıtlı olarak ücretle bir başka işverenin yanında çalışıyor. Maaşları hiçbir şeye yetmeyen emekliler çareyi iş aramakta buluyor. Bu tablonun sorumlusu AKP ise emekli maaşından nasıl daha fazla kısarız derdinde.”


CHP’li Demir sözlerini şöyle sürdürdü:

EMEKLİ BAŞKA ÇARŞIYA, PAZARA MI GİDİYOR?


“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan 2024’ü “Emekliler Yılı” ilan etmişti. Ama görüyoruz ki 2024 yılı emekliler için sefalet yılı oldu. Memur emeklisinden esirgenen seyyanen zam, vermemek için bin bir takla attıkları üç kuruşluk ikramiyeler ile emekliyi canından bezdirdiler. Asgari ücretin altında kalan emekli aylığı, temel ihtiyaçlara bile yetmez oldu. Emekliler de çalışanlar da aynı markete, aynı pazara gidiyor. Enflasyon herkes gibi onları da etkiliyor ama aynı zam emeklilere yapılmıyor. Bu emekliler ne yiyip içecek evlerini nasıl döndürecekler, AKP’nin umurunda bile değil. 60 yaşının üstünde büyüklerimiz İŞKUR kuyruklarında bekliyor belki bize de ekmek çıkar diye. Ben bu görüntüler karşısında üzülüyorum. Merak ediyorum, AKP’liler bu yaşananları görmüyor mu? Hükümet yetkililerinin içi sızlamıyor mu? Bunca yıl memlekete hizmet etmiş büyüklerimiz, huzurla emekliliklerini yaşayacaklarına kapı kapı gezip iş arıyor. İşte AKP’nin ‘Emekli Yılı’ bu!”

Yorumlar (0)