DTK soruşturması kapsamında yargılanana Mızraklı: Dava 35 aylık hukuksuz dinlemelerden oluşuyor

Görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye (DBB) Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı’nın bugün (11 Eylül) Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davası 25 Aralık 2019 tarihine ertelendi. Mahkeme heyeti yurtdışı çıkış yasağının devamına karar verdi.

DTK soruşturması kapsamında yargılanana Mızraklı: Dava 35 aylık hukuksuz dinlemelerden oluşuyor

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) soruşturması çerçevesinde Mızraklı hakkında, "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, silahlı terör örgütüne üye olma, terör örgütü propagandası yapmak, suçu ve suçluyu övmek" suçlarından bir dava ve 8 soruşturma açılmıştı.

Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya Mızraklı'nın avukatları katıldı. Duruşma 25 Aralık 2019 tarihine ertelendi.

"Günlük olağan demokratik faaliyetler illegal faaliyetler gibi resmedilmiş"

Dava kapsamında daha önce iki ay tutuklu kalan ve görevden alınan Mızraklı, Independent Türkçe’ye konuştu.

Davanın 35 aylık hukuksuz dinlemelerden oluştuğunu ve dinlemelerden hiçbir şeyin elde edilemediğini ifade eden Mızraklı, “Günlük olağan demokratik faaliyetler içinde yaptıklarımız oraya sanki illegal faaliyetler gibi resmedilmiş. DTK’ya girişiniz çıkışınızdan tutun da, sarmaşıktaki çalışmalarımıza kadar hepsi içine doldurulmuş. Hani torbaya sarıyorlar ya bu da torba kovuşturma gibi” dedi.

Anadil, yoksulluk, eğitim ve barış meseleleri için gösterdikleri çabalarının iddianamenin içine doldurulduğunu dile getiren Mızraklı, davayı suçlama olarak görmediğini, davanın adeta ihtarnameye dönüşmüş bir kovuşturma olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER