DİYARBAKIR VALİLİĞİ’NDEN MUHTARLIK KAVGASIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Sabah saatlerinde Sur ilçesi kırsal Ağaçlıdere Mahallesi'nde oy verme işlemi sırasında çıkan silahlı kavgada 1 kişinin öldüğü, 11 kişinin yarandığı olayla ilgili Diyarbakır Valiliği’nden yazılı açıklama yapıldı.

GÜNDEM 31.03.2024, 15:10 31.03.2024, 16:29
DİYARBAKIR VALİLİĞİ’NDEN MUHTARLIK KAVGASIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Diyarbakır Valiliği, merkez Sur ilçesinin kırsal Ağaçlıdere Mahallesi’nde muhtarlık seçimi nedeniyle çıkan ve 1 kişinin ölümü, 11 kişinin yaralanmasına yol açan silahlı kavgaya ilişkin yaptığı açıklamada, olay yerinde geniş çaplı güvenlik önlemlerinin alındığını bildirdi. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti, kavgayı izlerken saldırıya uğrayan gazetecilerle ilgili “Olay yerinden uzaklaşmaya çalışan gazetecilere arkadan kurşun sıkacak kadar vahşileşen saldırganların bir önce yakalanarak, adalete teslim edilmesini bekliyoruz” denildi.

Sabah saatlerinde Sur ilçesi kırsal Ağaçlıdere Mahallesi'nde oy verme işlemi sırasında çıkan silahlı kavgada 1 kişinin öldüğü, 11 kişinin yarandığı olayla ilgili Diyarbakır Valiliği’nden yazılı açıklama yapıldı. Açıklama şöyle:

“İlimiz Merkez Sur İlçesi Aşağıdıre Mahallesinde iki grup arasında muhtarlık seçim süreci ile ilgili olarak meydana gelen silahlı kavga olayı neticesinde 12 kişi yaralanmış ve yaralılar Diyarbakır'daki hastanelerde tedavi altına alınmıştır. Yaralı kişilerden E.Ç. kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiştir.  Mahallede geniş çaplı güvenlik tedbiri alınmış olup, olay bölgesinde Kayapınar İlçe Jandarma Komutanlığından 70 personel, 1’i helikopter ile olmak üzere JÖH Tabur Komutanlığından 3 Tim 37 Personel, Diyarbakır’a takviye olarak görevlendirilen Bingöl Jandarma Komando Tabur Komutanlığından 4 Jandarma Komando Timi 58 Personel müdahale için takviye gönderilmiştir. Mahalli idare seçimlerinin ilimizde huzur ortamı içerisinde gerçekleştirilebilmesi için güvenlik güçlerimizin büyük bir gayret gösterdiği bu süreçte başta muhtar adayları olmak üzere sahada faaliyet gösteren bütün tarafların hassasiyetle hareket etmeleri büyük önem arz etmektedir.”

GÜNEYDOĞU GAZETECİLER CEMİYETİ: "GAZETECİLER CAN GÜVENLİĞİ SAĞLANMALI"

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti de kavgayı takip ettikleri sırada saldırıya uğrayan gazeteciler durumlarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, şöyle denildi:

“Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Ağaçlı kırsal mahallesinde muhtarlık seçimleri nedeniyle meydana gelen kavgayı takip etmek için bölgeye giden meslektaşlarımıza silahlı saldırı düzenlenmiştir. Anadolu Ajansı, Demirören Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı ekipleri, saldırı sonrası bölgeden uzaklaşmaya çalıştıkları sırada Anadolu Ajansı’nın aracına kurşun isabet etmiştir. Arkadaşlarımızın kimi ambulansla, kimi kendi aracıyla, kimi de koşarak olay yerinden uzaklaşmış ve güvenli bir bölgeye geçmiştir. Meslektaşlarımızla yaptığımız görüşmede şu anda can güvenlikleriyle ilgili bir sorun olmadığını bildirmişlerdir. Meslektaşlarımızın herhangi bir zarar görmemesi sevindirici olsa da bu vahim saldırı bizim için oldukça endişe verici ve korkutucudur. Meslektaşlarımızın şahsında basın özgürlüğüne ve halkın haber alma hürriyetine yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyor, yetkilileri göreve davet ediyoruz. Olay yerinden uzaklaşmaya çalışan gazetecilere arkadan kurşun sıkacak kadar vahşileşen saldırganların bir önce yakalanarak, adalete teslim edilmesini bekliyoruz. Bölgedeki mülki idare amirlerine, güvenlik güçlerine ve askeri personele, sahada çalışan gazetecilerin can güvenliğinin sağlanması için acil çağrıda buluyoruz."(ANKA)

Yorumlar (0)