21 Haziran 2018, Perşembe

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

CHP'li Utku Çakırözer: Sağlık emekçilerimizin çalışma koşullarının iyileştiği bir Türkiye istiyoruz

CHP'li Utku Çakırözer: Sağlık emekçilerimizin çalışma koşullarının iyileştiği bir Türkiye istiyoruz

Çakırözer mesajının devamında şu ifadelere yer verdi:

"14 Mart, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Türkiye'de bugün tıp eğitiminin ne durumda olduğunu ayrıntıları ile anlatmaya gerek yok. Kendimizin ve sevdiklerimizin canımızı, sağlımızı teslim ettiğimiz doktorlarımız, sağlık çalışanlarımız büyük sorunlarla karşı karşıya. Bugün Türkiye'de bir doktora 572 hasta düşerken, son 5 yılda sağlık çalışanlarına yönelik kayıtlara geçen sözlü ve fiili şiddet içeren vaka sayısı 46 bin 361 olarak açıklanmış durumda. 

Zaten son derece zor koşullarda gece gündüz demeden fedakarca yurttaşlarımızın sağlığı ile yakından ilgilenen hekimlerimizin, sağlık çalışanlarımızın ekonomik ve sosyal hakları maalesef istenilen seviyede değil. En demokratik haklarını kullanarak sırf barışçıl düşüncelerini açıkladıkları için, baskılara karşı çıkan, OHAL istemediklerini dile getiren sağlık çalışanları hükümet tarafından hedef gösteriliyor. Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi üyelerine yönelik operasyon ve baskılar karşısında bizler her zaman sağlık emekçilerimizin yanındayız.  

Sağlık emekçileri temel ücretlerin iyileştirilmesini, tıp eğitiminde niceliği değil, niteliği önceleyen politikaların uygulanmasını, bütün yurttaşların eşit, ücretsiz, nitelikli sağlık hizmetine ulaşabilmesini hep birlikte talep ediyor, gece gündüz büyük bir fedakârlıkla çalışan sağlık emekçilerimizin, hekimlerimizin çalışma şartlarının iyileştirildiği bir Türkiye umuduyla 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyorum.”

 

 

 

yukarı çık