banner288

CHP'Lİ TANAL, SİYASİ PAYLAŞIM YAPAN DANIŞTAY ÜYESİNİ HSK'YA ŞİKÂYET ETTİ

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, Danıştay Üyesi Aysel Demirel’i siyasi paylaşımda bulunmaktan dolayı Hâkimler ve Savcılar Kurulu’na şikâyet etti. Tanal, “Bir yargı mensubunun siyasi tercihi açığa çıkmış ise tarafsızlığını yitirmiş demektir. Danıştay Üyesi Aysel Demirel bilinçli bir şekilde devletin değil hükümetin yargısı olmayı seçiyor. HSK gereğini yapmalıdır” dedi.

banner287
CHP'Lİ TANAL, SİYASİ PAYLAŞIM YAPAN DANIŞTAY ÜYESİNİ HSK'YA ŞİKÂYET ETTİ

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, Danıştay Üyesi Aysel Demirel’i Hakimler ve Savcılar Kurulu’na şikayet etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2014'te Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeliğine atanan, ardından Danıştay üyesi olan Aysel Demirel, Cumhuriyet Halk Partisi Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’ye ilişkin, şahsi sosyal paylaşım sitesi olan Twitter’den siyasi açıklamalarda bulundu. Danıştay Üyesi Aysel Demirel "Evet çok şükür başörtüsü mesele olmaktan çıkmıştır bugün gizlemeye çalıştığınız gerçek niyet ve çabalarınıza rağmen. Muharrem İnce zihniyetindekilerin yaşattıklarını unutmadık, unutmayacağız” diyerek başörtüsü sorunundan Muharrem İnce’yi sorumlu tuttu. Danıştay Üyesi Demirel’in söylemlerine ilişkin Tanal, şunları söyledi:

 

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun, soruşturmanın gizliliği ve basının bilgilendirilmesi başlıklı 18.10.2011 tarihli ve 33 no’lu genelgesinde basına bilgi verilmesinde nasıl bir usul izleneceği ve basının bilgilendirilmesinde nelere dikkat edileceği açıkça belirtilmiştir. Söz konusu genelge incelendiğinde Danıştay Üyesi Aysel Demirel’in basına açık ve basına malzeme olacak bir şekilde şahsi sosyal medyasından siyasi içerikli paylaşım yapmasının mümkün olmadığı görülecektir. Öte Yandan 657 Sayısı Devlet Memurları Kanunu’nun Tarafsızlık ve devlete bağlılık başlığı altında bulunan 7. Maddeye göre; “Devlet memurları siyasi partiye üye olamazlar, herhangi bir siyasi parti, kişi veya zümrenin yararını veya zararını hedef tutan bir davranışta bulunamazlar; görevlerini yerine getirirlerken dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep gibi ayırım yapamazlar; hiçbir şekilde siyasi ve ideolojik amaçlı beyanda ve eylemde bulunamazlar ve bu eylemlere katılamazlar.” Yine bu maddede de açıkça görülüyor ki Danıştay Üyesi Aysel Demirel, siyasi görüşünü ortaya çıkaran paylaşımlar yaparak tarafsızlığını ve bağımsızlığını yitirmiştir. Dolayısıyla, 657 sayılı kanunu ve söz konusu genelgeye göre;  devlet memurlarının basına bilgi vermeleri, herhangi bir siyasi parti, kişi veya zümre yararını veya zararını hedef tutan davranışlarda bulunması yasak iken bu hükümlere aykırı davranan Danıştay Üyesi Aysel Demirel hakkında derhal yasal işlem başlatılmalıdır.”                       

                                     


Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER