28 Mayıs 2018, Pazartesi

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

CHP'li Sezgin Tanrıkulu:1990’lı yıllarda kolluk güçlerinin dahil olduğu suçlarla ilgili açılan davalarda toplam kaç kişi yargılanmış, bu yargılamaların kaçı nakil yoluyla başka şehirlere taşınmıştır?

CHP'li Sezgin Tanrıkulu:1990’lı yıllarda kolluk güçlerinin dahil olduğu suçlarla ilgili açılan davalarda toplam kaç kişi yargılanmış, bu yargılamaların kaçı nakil yoluyla başka şehirlere taşınmıştır?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

 

Dr. M. Sezgin TANRIKULU

  İstanbul Milletvekili

 

24 Aralık 1991 tarihinde Diyarbakır’ın Kulp ilçesindeki bir cenaze defin işlemi sırasında dönemin Kulp Jandarma Komando Taburu Komutanı Albay İsmet Yeryıldız’ın emriyle siviller üzerine ateş açan askerler, yedi kişiyi öldürdü. Mehmet Nesip Altın, Neytullah Tekin, Hayrettin Demirtuyi, Felemez Bulut, Ömer Öztürk, Ali Miltaş ve Şahin Tekin’in öldürülmesiyle ilgili 37 asker hakkındaki soruşturma dosyası 26 yıl aradan sonra takipsizlikle sonuçlandı.

  Bu bağlamda,

1-    24 Aralık 1991 tarihli Kulp katliamı davasının, eldeki somut delillere rağmen takipsizlik kararıyla sonuçlanmış olmasında siyasi bir yönlendirme söz konusu mudur?

2-     7 köylünün öldürüldüğü katliamın birincil faili Albay İsmet Yediyıldız ile üç şüpheli asker daha 26 yıla yayılan soruşturma sürecinde çeşitli sebeplerle hayatlarını kaybederken geri kalan 33 şüphelinin “meşru müdafaa” hakkı kullandığı öne sürülerek cezasız bırakılması, mevcut dönemde de sivillere yönelik böylesi infazlara kapı aralamak değil midir?

3-    1990’lı yıllarda kolluk güçlerinin (asker, polis, korucu) başta Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde olmak üzere işledikleri suçlarla ilgili toplam kaç dava açılmış, bu davalardan kaçı sonuçlanmış, sonuçlanan davaların kaçından mahkumiyet, kaçından takipsizlik veya beraat kararı çıkmıştır?

4-    1990’lı yıllarda kolluk güçlerinin dahil olduğu suçlarla ilgili açılan davalarda toplam kaç kişi yargılanmış, bu yargılamaların kaçı nakil yoluyla başka şehirlere taşınmıştır?

5-    1990’lı yıllarda kolluk güçlerinin gerçekleştirdiği suçlarla ilgili açılan davaların cezasızlıkla sonuçlanması bir “devlet kararı” mıdır? Cezasızlık bir “devlet kararı” değilse, neredeyse tartışılmaz delillere dayanan dava dosyalarının bile cezasızlıkla sonuçlanmasını nasıl izah etmektesiniz? 

6-    Yargıçlar, 1990’lı yıllarda kolluk güçlerinin gerçekleştirdiği suçlarla ilgili dava dosyalarından cezasızlık çıkması konusunda herhangi bir güç veya birim tarafından yönlendirilmekte, baskı altında tutulmakta mıdır?

 

yukarı çık