20 Mayıs 2018, Pazar

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

CHP'li Sezgin Tanrıkulu, AKP iktidarının 16 yıllık hak ihlalleri enkazını kitaplaştırdı

CHP'li Sezgin Tanrıkulu, AKP iktidarının 16 yıllık hak ihlalleri enkazını kitaplaştırdı

 

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Sezgin Tanrıkulu,2002-2017 yılları arasında Türkiye'deki  İnsan Hakkı İhlallerini derleyip kitaplaştırdı.

69 Sayfadan oluşan kitap  Sezgin Tanrıkulu'nun önzsözü ile başlıyor. Girişinde ise AKP iktidarının hak ihlaleri enkazı ile süreçte yapılan hak ihlalleri ve çeşitlerinin yer aldığı bir çok konuda bilgi içeriyor.

 

Kitapta 2002-2017 yılları arasında  14 bin 597 kadın yaşam hakkının ihlal edildiğini belirtiliyor. Diğer bir veri ise 2011-2017 yılları arasında Türkiye'de  en az 3 bin 936 çocuğun yaşam hakkının ihlal edildiği.

İşte Tanrıkulu'nun o ihlallere değin açıklaması:

 

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) iktidara geldiği günden bu yana insan hakları ve demokrasi kavramları gittikçe “kırılgan” bir hale getirilmiştir. Oysa insan hakları ve demokrasi, çağdaş, demokratik bir ülkede, adil, eşitlikçi ve etik bir yönetim anlayışının hâkim olduğu bir ortamda en çok savunulması ve her daim güçlü tutulması, eksiksiz uygulanması gereken ilke ve kuralları kapsamaktadır.

 

 Ne acıdır ki, Türkiye’de gelinen son aşamada en temel hak olan ve diğer hakların talep edilebilir olma koşulunu sağlayan yaşam hakkı bile yaygın biçimde ihlal edilen ve AKP siyasal iktidarına en çok hatırlatılması ihtiyaç duyulan hak halini almıştır.

 

Binlerce kişinin yaşam hakkının ihlal edildiği, binlercesinin işkenceye uğradığı ve insanların sokaklarda “ADALET” diye haykırdığı bu yıllarda AKP, kendini halka hesap verme zorunluluğundan azade tutmakta, en basit eleştirilere dahi hakları ve hak arayanları hiçe sayarak karşılık vermektedir. Böylesi bir ortamda, kişi güvenliği, düşünce ve ifade özgürlüğü, adalete erişim ve hakikati bilme hakkı gibi hak ve özgürlükler ise yok sayılmaktadır.

 

Sonuç olarak, 15 Temmuz Darbe girişiminin ardından olağanüstü hal dönemi ile birlikte ülkemiz, insan hakları ihlallerini, uygulamaları tartışmak bir yana insan hakları kavramından bile bahsedilemez bir noktaya sürüklenmiştir.

 

AKP iktidarında en sık rastlanan bir başka olgu ise ‘cezasızlık’tır. İhlallerle birlikte en geniş biçimde hayata geçirilen cezasızlık, adalet ve hakikate erişmeyi imkânsızlaştırmakta, hak-hukuk mücadelesini içinden çıkılmaz kılmakta, insan haklarını uygulanamaz bir hale sokmaktadır. Öyle ki bugün ülkemizde “Hukuk-Yargı”nıngetirildiği durum Franz Kafka’nın Dava romanındaki karanlık ortamı andırmaktadır.

 

AKP iktidarı döneminde, temel insan hakları alanlarında yaşanan ihlalleri genel hatlarıyla ortaya dökmeyi amaçlayan bu çalışma, demokrasi ve insan hakları bakımından içinde bulunduğumuz durumun vahametini göstermektedir.

 

İktidarın yaşamın her alanında yaratmaya çalıştığı korku atmosferine karşı tek çözüm demokrasiyi, barışı, kardeşliği ve adaleti savunmaktır.

Bizler, demokrasiyi, hakları ve adaleti yok sayan, zalimliğe varan bir yönetim anlayışının önünde sonunda hesap vereceğini biliyoruz. Demokrasi ve insan hakları mücadelemizi bunun bilinciyle yılmadan ve vazgeçmeksizin sürdürmeye devam edeceğiz.

 
yukarı çık