22 Temmuz 2018, Pazar

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

CHP’li Sarıhan:Derneklerimizi Kapatarak Nereya Varmak İstiyorsunuz?

CHP’li Sarıhan:Derneklerimizi Kapatarak Nereya Varmak İstiyorsunuz?

CHP Ankara Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkan Vekili Şenal Sarıhan, kapatılan 10 Ekim Derneği ile ilgili meclis genel kurulunda İçişleri Bakanına sözlü soru yöneltti.

Gar patlamasında yaşamlarını yitirmiş ya da yaralı olarak kurtulmuş olan mağdurların kurmuş olduğu 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği hakkında, Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından kapatma kararı verildi. Sarıhan bu karar sonrasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, derneğin usuli bir eksiklik nedeniyle kapatıldığının ifade edildiğini ama esas olanın,  adaletin sağlanması konusunda mücadele eden bir derneğin açık tutulmasının gerekliliği olduğunu söyleyerek “Derneklerimizi kapatarak varacağımız yol neresidir? İnsanlar nasıl düşüncelerini ifade edecekler?” diye sordu.

 

Afrin operasyonuna yönelik sosyal medya paylaşımları nedeni ile bir çok kişinin gözaltına alındığını ve bazılarının tutuklandığını da ifade eden Sarıhan, ülkede son zamanlarda artış gösteren düşünce ve ifade özgürlüğünün geldiği vahim boyuttan endişeli olduğunu da dile getirdi.

 

 

yukarı çık