CHP'Lİ ÖZEL: 'BAŞKANLIK DARBELERE DAVETİYE ÇIKARIR'

banner458

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, başkanlık sisteminin darbelere davetiye çıkaracağını söyledi, esnafa “hayır” çağrısı yaptı.

banner459
GÜNDEM 27.02.2017, 13:47 27.02.2017, 13:47
CHP'Lİ ÖZEL: 'BAŞKANLIK DARBELERE DAVETİYE ÇIKARIR'

 

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, başkanlık sisteminin darbelere davetiye çıkaracağını söyleyerek, "Etrafı atanmışlardan oluşan bir başkan yaratmak, gelecekte yapılacak bir darbeye, darbecilere, teröristlere ülkeyi ele geçirmenin hedefini göstermektir. Ensesine vurup ekmeğini alırlar. Oysa ki demokrasi bütün sistemlerin güçlü olduğu bir rejimdir" dedi.

 

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, 16 Nisan'daki anayasa referandumunda esnafın 'hayır' oyu vermesi için Turgutlu'da çağrı yaptı. Turgutlu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Olağan Mali Genel Kurulu'nda konuşan Milletvekili Özel, ülke için çok hassas bir dönemeç olunduğunu söyledi.

 

DEMORKASİ VARSA GELİR ADALETİ VAR

 

16 Nisan referandumuna dikkat çeken Özel, "Bütün seçmenlerimizi ülkemizin geleceğine dair çok önemli bir karar verecek. Bu karar özgürlük ve ekonomi açısından önemli bir yol ayrımıdır. Bütün yurttaşlarımız ülkemizin geleceği adına çok önemli bir karar verecekler. 16 Nisan’da yapılacak bu tercih ülkemizin 1. Sınıf, hatta süper ligdeki demokrasiler ve ekonomilerde mi olacağını, yoksa bir alt lige mi, alt sınıf demokrasiler ve ekonomilerin arasında mı olacağını belli edecektir. Gelecekte esnafın durumunu iyileştirmek istersek bunu temel olarak nasıl yapacağız? Ülkede işsizlik azalmazsa, asgari ücret artmazsa, memur çiftçi iyi gelir elde etmezse biz ne yaparsak yapalım esnafın durumu düzelmez. İşsizimiz azalacak mı? Memurumuz asgari ücretlimiz daha iyi maaş alacak mı? Bugün geldiğimiz noktada Türkiye vereceğimiz karar ülkenin ekonomisini nereye getirecek? Bu karar çok önemli. Biz bugün parlamenter sistemle, cumhuriyetle yönetiliyoruz. 'Belki başkanlık sistemi bundan daha iyidir' diye düşündük. Bunu yapan başka ülke olmuş mu diye baktık. Gördük ki dünyada sadece sekiz ülke parlamenter sistemi bırakmış. Dünyada parlamenter sistemden başkanlığa geçen ülkeler Gana, Afganistan, Nijerya, Sudan gibi ülkelerdir. Burada şunu görmek gerekiyor; güç bir yerde toplanırsa para da bir yerde toplanıyor. Örneğin Hollanda’nın parası Suudi Arabistan’dan çok değil. Ama Suudi Arabistan’da zenginlik sadece %2’lik kesimin elinde. Hollanda’da ise gelir tüm yurttaşlara eşit dağılıyor ve bir Hollandalı bir Suudi Arabistan vatandaşından 43 kat daha zengin. Bu yüzden demokrasi varsa gelir adaleti var, demokrasi yoksa para aynı yerde toplanıyor ve gelir adaletsizliği oluyor." diye konuştu.

 

'FİİLİ BAŞKANLIK BİZİ FELAKETE GÖTÜRÜYOR'

 

Türkiye'nin iki buçuk yıldır fiili başkanlıkla yönetildiğini ve ülkeye faturasının ağır olduğunu öne süren Özel, şunları söyledi:

 

"Türkiye iki buçuk yıldır fiili başkanlıkla yönetiliyor zaten. Bu fiili başkanlık döneminde Türkiye'de kişi başı gelir 1500 dolar azaldı. Yani her birimiz para kaybettik. Turizm gelirimiz düştü. Çünkü kararı verirken, 'Rus uçağını sen düşürdün ben düşürdüm' derken, Antalya'ya gelmeyecek turisti kimse düşünmedi. Demokrasilerde birçok durum vardır. Kırk kere düşünülür bir kere konuşulur. Sonuçlarına ülke olarak katlanılır. Ama dün söylediğini bugün yalanlayacaksan, bu kadar insanı mağdur etmek kimsenin hakkı değildir. Fiili başkanlığa gitmeden işsizlik yüzde 10'du, şimdi yüzde 11.8. Üç gençten birisi işsiz durumda. Bütün rakamlar, bugün içinde bulunduğumuz, Cumhurbaşkanının anayasanın yetkilerini aştığı sistemin bizi felakete götürdüğünü gösteriyor.  16 Nisan’da bir karar vereceğiz. Eğer diğer Partiler burada olsaydı onlara şunu soracaktım: “15 yılda iktidar parlamenter sistemde var olan hangi yetkisini kullanamadı da terörü, işsizliği, yoksulluğu çözemedi. Başkanlıkla nasıl çözecek. Bunun cevabı yok. Neyiniz eksikti de yapamadınız? Onlar parlamenter sistemi terörle mücadele için, işsizlikle yoksullukla mücadele için kullanmadılar belki ama parlamenter sistem bor madenlerine, zeytinlikleri talan yasasına, tecavüzcülerin aklanmasına engel oldu. Oysa Başkanlık sisteminde, önerdikleri bu sistemde bir denge fren mekanizması yok. Onlar gaz pedalı olan ama freni olmayan bir araç yapıyorlar ve bu araç gidip ilk duvara toslayacaktır. Bu kadar güçle her şey yapabilirsiniz ama bir tek devleti yönetemezsiniz"

 

 

DARBELERE DAVETİYE ÇIKARIR

 

Yeni sistemin darbelere zemin hazırlayacağını ve terör örgütlerini sevindireceğini iddia eden CHP'li Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Yürütme, yasama, yargı bir kişinin elinde olursa en kısa zamanda şunu duyarız; 'Aldatılmışım, Rabbim ve milletim beni affetsin. 'Bugün, 'Aldanmışız' diyorlar. Biz 12 Eylül 2010 Referandumunda biz bunu söylerken bu FETÖ’cüler ülkeyi ele geçirir, buna evet demeyin derken, bize siz bilmezsiniz diyorlardı. Ne 12 Eylül 2010 Referandumunda ne de bugün biz hiç aldanmadık, hiç kimseyi de aldatmadık. O gün dedik, bugün tekrar ediyoruz: Yanlış yapıyorsunuz! Bu ülkeyi kolay kurmadık! Bütün terör örgütleri, darbeciler karşılarında güçlü bir demokrasi istemezler, karşılarında başkanlık sistemi isterler. İngiltere'de mi darbe tehlikesi vardır yoksa Sudan'da mı? Hangi gelişmiş demokrasinin başındaki adamın derdest edildiğini gördünüz? Ama Libya’da Kaddafi’yi, Irak’ta Saddam’ı gördünüz, başkandı. Etrafı atanmışlardan oluşan böyle bir başkan yaratmak ise gelecekte yapılacak bir darbeye, darbecilere, teröristlere ülkeyi ele geçirmenin hedefini göstermektir. Ensesine vurup ekmeğini alırlar. Oysaki demokrasi bütün sistemlerin güçlü olduğu bir rejimdir. 16 Nisan günü biz ülkenin rejiminin değiştirilmesine karşıyız. 16 Nisan'da, 'hayır' çıkarsa hükümet değişmeyecek ama zihniyet değişecek."

 

Yorumlar (0)