17 Temmuz 2018, Salı

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

CHP'li Niyazi Nefi Kara:Şüpheli Asker Ölümlerinin Araştırılması AKP Oylarıyla Reddedildi

CHP'li Niyazi Nefi Kara:Şüpheli Asker Ölümlerinin Araştırılması AKP Oylarıyla Reddedildi

CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara tarafından hazırlanan araştırma önergesi dün TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü. MHP’nin konu üzerinde konuşma yapmamasının dikkat çektiği görüşmede önerge AKP’li vekillerin Türkiye’nin ateş çemberi içerisinde bulunması sebebiyle önergenin görüşülmesi için doğru zaman olmadığını gerekçe göstermeleri sonucu reddedildi.

“Kanlı Kıyafetler İki Yıl Sonra Ailelere Gönderiliyor”

Önerge üzerinde konuşan CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, Milli Savunma Bakanlığının TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na gönderdiği yazıya atıfla TSK içerisindeki intihar oranlarının yüz binde 15 azaldığını ve bu orana göre halen yılda 60 askerin intihar ettiğini belirtti. Bu sayının son zamanlar için doğru olabileceğini ancak gerçek sayıların hala gizlendiğini belirten Kara “1992 yılından beri sivil toplum örgütlerinin bildirdiği şüpheli asker ölümü sayısı 2220’dir. Bu ölümlerin şüpheli kabul edilmesi, ölümlerin aileler ve toplum nezdinde somut kanıtlarla açıklanamaması, mahkeme kararları ve bilirkişi raporlarının ikna edici düzeyde olmamasıdır. Bakanlık yanıtının devamında şüpheli şekilde ölen askerin defin işlemlerinin yapıldığına, ailelerine gerekli bilgilerin detaylı bir şekilde verildiğine ve her türlü yardımın yapıldığına dair de bilgi vermiştir. Bu bilgi doğru olabilir ama eksiktir. Bu ailelerden 1 lira 11 kuruş mermi parası istenmekte ve kanlı kıyafetleri iki yıl sonra ailelere gönderilmektedir” diyerek bu dosyalara bakan askeri savcıların çoğunun bugün FETÖ’den tutuklu bulunduğunu ve bunun ailelerde ve toplumda soru işareti yarattığını söyledi.

Türkiye AİHS İhlal Ediyor

AİHM’in yakınlarının şüpheli ölümleri için mahkemeye yapılan başvurularda Türkiye Cumhuriyeti’ni Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 2’nci maddesi olan yaşam hakkını ihlal ettiği ve şüphelerin giderilmesini sağlayacak etkin bir soruşturma yapılmadığı gerekçesi ile mahkum ettiğini de dile getiren Kara, TSK’nın bu ölümlerin sonuçlanmamış olması sebebiyle güven kaybına uğradığını ve TCK’nın 318’inci maddesinde yer alan “halkı askerlikten soğutma” suçunun işlenmesine neden olunduğunu da ekledi.

Konuşmasının sonunda ailelerin evlatlarını anlattıkları mektupları derleyerek hazırladığı “Er Mektubu Görülememiştir” kitabını hatırlatan CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara,  Başkanlık Divanı adına TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın’a kitap takdim etti.

 

 

yukarı çık