banner569

CHP'li Köksal’dan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı

banner566

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, “23 Nisan 1920 Egemenliğin kayıtsız ve şartsız milletin olduğunun resmi kabulüdür” dedi.

GÜNDEM 23.04.2022, 11:00 23.04.2022, 11:02
CHP'li Köksal’dan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 102’nci yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle mesaj yayınladı.


23 NİSAN 1920 BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİNİN TÜM DÜNYAYA İLANIDIR
"23 Nisan 1920 Türk Milleti'nin Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde vermiş olduğu bağımsızlık mücadelesinin tüm dünyaya ilanıdır.” diyen Köksal, “23 Nisan 1920 Egemenliğin kayıtsız ve şartsız milletin olduğunun resmi kabulüdür. Osmanlı İmparatorluğunda egemenlik padişahta idi. İmparatorluğun özellikle son yıllarındaki kötü yönetim ve Birinci Dünya Savaşı'nda birlikte savaştığımız devletlerin yenilmesi nedeniyle bizimde yenik sayılmamız ülkemizin dört bir yanının İngilizler, Fransızlar, Yunanlılar ve İtalyanlar tarafından işgaline padişah ve yandaşlarının sessiz kalışıyla birlikte ülkemizi esaret dolu günler beklemekteydi. İşte buna karşı çıkan esareti kabullenmeyen Mustafa Kemal Paşa, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ayak basmasıyla Kurtuluş Savaşı'nı başlattı. Samsun'dan Amasya'ya, Erzurum'a ve Sivas'a geçti. Erzurum ve Sivas'ta bağımsızlık ateşimizi yakmak için kongreleri topladı. Milleti işgalcilere karşı örgütleyerek ülke genelinde topyekun bir kurtuluş mücadelesinin içine girdi. Mustafa Kemal Paşa "Ulusu yine ulusun gücü kurtaracaktır. Tek bir egemenlik vardır. O da ulusal egemenliktir." diyordu. Yurdun dört bir yanından seçilip gelen temsilciler, milletvekilleri Ankara'da 23 Nisan 1920'de toplandı. O yıllarda yokluk ve yoksulluk içinde olan ülkemizde milletvekillerinin oturduğu sıralar okuldan getirtildi. Meclis gaz lambası ile aydınlatıldı, soba ile ısıtıldı. Top seslerinin semalarda yükseldiği anlarda bile Gazi Meclis çalıştı. Kurtuluş Savaşımızla ilgili bütün kararlar bu Meclis'te alındı. Atatürk; "Meclis teori değil, hakikattir, hakikatlerin gereklerin en büyüğüdür. Orduyu yaratacak olan millet, fakat millete vekaleten de millet adına Meclistir." diyerek Meclisle ilgili görüşlerini açıkça ortaya koymuş ve Milletin Meclisinin önemini vurgulamıştır.” şeklinde konuştu.


EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR, ÇOCUKLARA ARMAĞAN EDİLEN İLK BAYRAM
Atatürk’ün, 1922 yılında yaptığı bir konuşmada, "Milletin saltanat ve hakimiyet makamı yalnız ve ancak Türkiye Büyük Millet Meclisidir ve bu hakimiyet makamının hükümetine Türkiye Büyük Millet Meclisi hükümeti derler. Bundan başka saltanat makamı, bundan başka hükümet yoktur ve olamaz." diyerek egemenliğin Millet'te olduğunu ve Meclis'ten başka bir saltanat makamı olmadığını vurgulamak istediğinin önemle altını çizen Köksal, “Atatürk tek adamlığa karşı millet egemenliğini, demokrasiyi, kuvvetler ayrılığını savunmuş. Milletin kaderini tek bir kişinin keyfine bırakmak yerine milletin kendisinin tayin etmesini istemiştir. Bu yüzden de her şart ve koşulda TBMM'de her konunun görüşülüp karara bağlanmasını istemiş Kurtuluş Savaşında dahi Gazi Meclisin aldığı kararlara uymuştur. Onun bu tutumunun bugün tek adam rejimi sevdasıyla hareket ederek TBMM'yi işlevsizleştirmeye çalışanlara, TBMM'yi sadece oylamalarda parmak indirip kaldırma yeri olarak görenlere örnek olmasını diliyorum. TBMM'nin önemini bilmeyenlere veya anlamak istemeyenlere inat her zaman Egemenliğin kayıtsız ve şartsız Millet'te kalması ve Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmak için mücadele edeceğimiz belirterek 102’nci yılımızı kutluyorum. Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan gününü çocuklara armağan etmiştir. 23 Nisan çocuklara armağan edilen ilk bayramdır. Çocuklarımız, hepimizin gözbebeği. Çocuklarımızın müreffeh ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşan bir ülkede yaşaması için hepimiz var gücümüzle çalışmalıyız. Bu düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, Birinci Meclisimizin kahraman üyelerini ve aziz şehitlerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyor, geleceğimizin güvencesi çocuklarımızın bu mutlu gününü en içten dileklerimle kutlarım." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)