CHP'Lİ BİÇER:'SİYASAL İSLAMCI FAŞİZMİN İNSAN DERİSİYLE KAPLI ANAYASA'SI!'

banner458

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer: "AKP listesinde anayasa değişikliği görüşmelerinde görüşü alınabilecek anayasa uzmanına yer yok!" dedi.

banner459
GÜNDEM 28.12.2016, 11:38 28.12.2016, 11:38
CHP'Lİ BİÇER:'SİYASAL İSLAMCI FAŞİZMİN İNSAN DERİSİYLE KAPLI ANAYASA'SI!'

Anayasa görüşmelerinin Anayasa Komisyonu’nda 20 Aralık Salı günü başlamasıyla beraber 21 Maddelik Anayasa Taslağı’nın tümü üzerinde Milletvekillerinin görüşmeleri devam ederken Cumhuriyet Halk Partisi adına CHP’li vekiller Komisyonda görüşülen taslak Anayasa üzerinde görüşü alınmak üzere Anayasa Komisyonu’na bir “Davetli Listesi Önerisi”nden oluşan dilekçe verdi. CHP’nin davetli listesi önerisi Anayasa Komisyonu’nda değerlendirmeye alınmadı. Dilekçenin Komisyon’da değerlendirilmemesine tepki gösteren CHP’li Dr. BİÇER konuyu sert bir dille eleştirerek komisyon üyelerine yüklendi!

 

 

SİYASAL İSLAMCI FAŞİZMİN İNSAN DERİSİYLE KAPLI ANAYASA’SI!  

 

            Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Milletvekili Dr. Tur Yıldız Biçer; “hepimizin bildiği üzere 20 Aralık Salı günü 21 Maddeden oluşan Anayasa Değişikliği teklifi üzerinde Anayasa Komisyonunda görüşmeler başlamıştır ve devam etmektedir. Milletvekillerimizin, taslağın tümü üzerinde fikir beyan etmelerine olanak sağlanmamasıyla beraber AKP kanadı, alelacele maddeler üzerindeki oylamalara geçti. Bunlar! Anayasa değiştirmeye çalışmıyorlar, kendilerini fesih etmeye, sorumsuzlaştırmaya, itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar! Bunlar, kendilerini yok saymaya hevesli bir şekilde birilerini “Başkan” yapmaya çalışıyorlar! Genel Kurul’da hangi Kanun Teklifini oyladığını bilmeyen Milletvekillerinin, kendilerini yok sayacak bir taslağın arkasında durmaya ve buna da ısrar etmeye çalışmasına şaşırmamalı! diyen Dr. Biçer komisyona ve AKP’li Milletvekillerine yüklendi.

 

            Manisa Milletvekili Dr. Tur Yıldız Biçer; “Anayasa görüşülüyor, Anayasa’nın değiştirilmesi amaçlanıyor ama Anayasa Komisyonu’nda görüşünden, eğitiminden, uzmanlığından ve deneyiminden faydalanılabilecek bir tek uzman yok. 30 kişi davet edilmiş davet edilen isimlerin Anayasa uzmanlığı yok! Adalet Bakanlığı’ndan görevli var listede, Yargıtay görevlisi var, Maliye Bakanlığı görevlisi var ama zahmet edilip bir Anayasa uzmanı çağırılmamış! Neden? Eleştiriye ihtiyaç duyulmadığı için!” diyerek konunun öneminin farkında olunmadığını da ekleyerek komisyonda yapılan yanlışlara tepkisini ifade etti.

 

CUMHURİYET HALK PARTİSİNİN UZMAN DAVETLİ ÖNERİSİ REDDEDİLDİ!

 

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 37 kurumdan dinlenilmek üzere uzman kişi listesinin reddedildiğini belirten Biçer; “Biz TBB Başkanı’nın, Ankara Barosundan uzman isimlerin, YARSAV’dan uzman kişilerin, YARGI-SEN üyelerinin, Türk Hukuk Kurumu’nun, Atatürkçü Düşünce Derneği’nden konunun uzmanlarının, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nden uzmanların, Öğretim üyelerinin, Halk Evleri’nden, Demokrasi İçin Birlik Platformu’ndan uzman isimlerin, YÖK’ün, Anayasa Mahkemesi Üyelerinin, Yargıtay’ın, Danıştay’ın, HSYK’nın, Genel Kurmayın ve ilgili birçok STK’nın dinlenmesi için teklif verdik. Gündeme dahi alınmadı. AKP’nin verdiği 30 kişilik öneri listesinde uzman yok, farklı bir görüş beyan edecek isim yok! Birileri söylüyor birileri onaylıyor. Toplumun ne görüşüldüğünü bilmesi için Komisyonda yayın yok! Yani komisyonda bile bir diktatörlük havası dolaştırılıyor! Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları, Genel Sekreter yardımcıları çağırılmış Anayasa’da görüş alınmak üzere! Farklılığa yer yok açıkçası!” dedi.

 

BUNUN BİR ADI VAR MI?

 

Anayasa Komisyonu’nda adil bir sistemin uygulanmadığını belirten CHP’li Dr. Biçer; “Hadi buyurun bakalım… Anayasa’yı nasıl tartışacağız? Bu komisyon neden kuruldu? Taslağın Komisyona getirilme maksadı tartışmak, yanlışlar üzerinde uzlaşmak değil miydi? Nedir bu durumun adı? Niteliksizlik mi uyanıklık mı? Daha doğrusu bunun bir adı var mı? Aslında gayet net!! Siyasal İslamcı faşizmin İnsan derisiyle kaplı Anayasasını dayatmaktır! bunun adı!” diyerek uygulanan sistemi ve yöntemi ağır dille eleştiren Biçer bugün Anayasa’ya oy verenlerin yarın çocuklarının yüzüne bakamayacaklarını ifade ederek mücadeleye devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

 

            

Yorumlar (0)