18 Haziran 2018, Pazartesi

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

CHP'Lİ BİÇER, TBMM'DE NAR KADIN DAYANIŞMASI'NIN MÜFTÜLÜK YASASINA KARŞI BİLDİRİSİNİ OKUDU

CHP'Lİ BİÇER, TBMM'DE NAR KADIN DAYANIŞMASI'NIN MÜFTÜLÜK YASASINA KARŞI BİLDİRİSİNİ OKUDU

CHP’li Biçer, bugün TBMM Genel Kurulu’nda aldığı 1 dakikalık söz esnasında Müftülüklere Nikah yetkisi vermeyi amaçlayan ve önümüzdeki günlerde Genel Kurula gelecek olan Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Yapılan Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na karşı Nar Kadın Dayanışması’nın bildirisini okudu.

 

"Karanlığa bırakmayacağımız bir gelecek, mücadeleyle kazandığımız haklarımız var" başlıklı bildiriyi okuyan Biçer, şunları ifade etti:

"Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda değişiklik yapan kanun tasarısındaki il ve ilçe müftülüklerine nikah kıyma yetki verilmesi, medeni hukukun yerini şer’i hukuk gibi dini referanslı düzenlemelerin almasının başlangıcı olacak. İkili hukuk yaratılarak medeni hukuk yok sayılacak.

“Müftülere verilen nikah yetkisi” laiklikten vazgeçilmesidir. Hayır! Laikliği kazanacağız!

“Evde yapılan doğumlarda doğum bildiriminde sözlü beyan yeterli olacak” bu da çocuk yaşta evliliklerin doğum nedeniyle hastanelerde açığa çıkmasının, kaydının tutulmasının önüne geçecek. Bu maddeyle birlikte çocuk istismarı meşrulaştırılmaya çalışılacak.

Hayır! Vazgeçmeyeceğiz!

Kimi fetvayla, kimi düzenlemeyle, kimi meclise getirilen bir kanun tasarısıyla hep aynı… Kadın düşmanlığı!

Mücadele ile elde ettiğimiz kazanımlardan geri adım atmayacak, yaşamlarımızı onların inisiyatifine bırakmayacağız. Kazandığımız haklara saldırı niteliğindeki yasa tasarısı derhal geri çekilmelidir!

Karanlığa bırakmayacağımız bir gelecek, mücadeleyle kazandığımız haklarımız var!"

 

yukarı çık