22 Temmuz 2018, Pazar

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

CHP'Lİ AYTUĞ ATICI TÜRKİYE'DE YAŞAYAN SURİYELİLERİN DURUMU İLE İLGİLİ SORU ÖNERGESİ VERDİ

CHP'Lİ AYTUĞ ATICI TÜRKİYE'DE YAŞAYAN SURİYELİLERİN DURUMU İLE İLGİLİ SORU ÖNERGESİ VERDİ

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

         Aşağıdaki sorularımın Başbakan Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96’ıncı maddeleri gereği talep ederim.

 

 

Aytuğ Atıcı

Mersin Milletvekili

 

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, AfrinHarekatı ile ilgili geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Afrin olayını çözeceğiz, İdlib'i çözeceğiz ve mülteci kardeşlerimiz tekrar kendi topraklarına, evlerine dönsün istiyoruz. 3.5 milyonu biz burada ilanihaye saklayacak halimiz yok” ifadelerini kullanmıştır.

2011 yılından bu yana Suriye politikasında hükümetin aldığı kararların ne kadar hatalı olduğu bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Gerçekçi bir devlet politikasının uygulanamaması, diplomasinin var olan kurallarının dışında hareket edilmesi ve komşu devletlerle yürütülen düşmanca tavırlar sonrasında Türkiye ciddi bir sığınmacı sorunu ile karşı karşıya kalmıştır.

AKP’nin yöneticileri şimdi politikalarının yanlış olduğunu bir kez daha anlamış olacaklar ki, geçmişte “başımızın tacı” dedikleri Suriyeli sığınmacıları şimdi “İlanihaye saklayacak halimiz” yok diyerek göndermek istemektedir.

Buna göre;

  1. 2011 yılında bu yana Türkiye’ye yasal ve yasal olmayan yollardan giriş yapan Suriyeli sayısının 4 milyona yaklaştığı ileri sürülmektedir. Gerçek sığınmacı sayısı sayı kaçtır?
  2. Türkiye’ye 2011’den bu yana sığınan Suriyelilerin kaçı Türk vatandaşlığına alınmıştır?
  3. Halen kamplarda yaşayan Suriyelilerin sayısının sadece 228 bin olduğu ileri sürülmektedir. Gerçek sayınedir?
  4. Türkiye’ye sığındıktan sonra ülkesine geri gönderilen Suriyeli sayısı kaçtır?
  5. Türkiye’de bulunan Suriyelilerin ne kadarı devletle ilişkili olarak çalışmaktadır? Bu insanların ülkelerine geri gitme ihtimali var mıdır?
  6. 2011 yılından bu yana Suriyeli annelerden doğan çocuk sayısının yıllara göre dağılımı nasıldır?

 

 

yukarı çık