CHP’li Ali Öztunç, Amasya Taşovalı köylülerin mağduriyetini Meclis gündemine taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Çambükü köyünde yaşayan yurttaşların Organize Sanayi Bölgesi Projesi(OSB) aşamalarında gözetilmemesi ve ellerinden haklarının alınması nedeniyle ortaya çıkan mağduriyeti, Ankara’da TBMM gündemine taşıdı.

GÜNDEM 28.10.2022, 12:22
CHP’li Ali Öztunç, Amasya Taşovalı köylülerin mağduriyetini Meclis gündemine taşıdı

Hak talebinde bulunan kadınlara sert kolluk müdahalesi ile gündeme gelen Taşova ilçesi Çambükü köyünde hayatını sürdüren vatandaşların yaşamı, OSB projesi nedeniyle çekilmez bir hal aldı.  

Köylülerle sürece dair bilgiler şeffaf bir şekilde paylaşılmazken, muhtar İlyas Celep görevden alındı ve yaşanan mağduriyetler sonrası yetkili makamlar da vatandaşların sesine kulak tıkadı. Köyün mezarlık alanı dahi elinden alınmışken, projenin atık probleminin nasıl çözüleceğine dair soru işaretleri ise net bir cevap bulabilmiş değil. 

“ 

ALTERNATİF PROJE YERİ ARAŞTIRILMADI MI?” 

Köye 500 metreden kısa bir mesafede yapılan projenin tarım ve hayvancılık faaliyetlerine olumsuz yansımaları kaçınılmazken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, konunun muhatabı iki bakandan kamuoyu adına bilgi talebinde bulundu. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin yazılı olarak cevaplaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na önerge sunan Ali Öztunç’un yanıt beklediği sorular ise şu şekilde oldu:  

-Söz konusu proje yeri belirlenirken, alternatif proje yerleri araştırılmış mıdır? 

-Söz konusu OSB projesinin atık sorunu nasıl çözülecektir ? 

-Söz konusu OSB projesin atık suları Yeşilırmak Nehrine desarj edilecek mi ? 

-Söz konusu projeyle ilgili yargı süreci devam etmektedir. Projeye dayanak işlemler hakkında iptal ya da yürütmeyi durdurma kararı verilmesi durumunda, eski hale iade ile ilgili kamu zararı kim tarafından karşılanacaktır?  

-Söz konusu OSB projesine dair karar alma ve yer belirleme süreçlerinde projeden etkilenmesi muhtemel olan halkın sürece katılımı ve süreç hakkında bilgilendirilmesi sağlanmış mıdır?  

-Proje yeri olarak belirlenen alana, Çambükü Köyündeki mezarlığında dahil edilmesinin nedeni nedir ? Mezarlık alanını olmazsa olmaz kılan gerekçeler nelerdir ? 

-OSB alanı içerisine, Çambükü mezarlığının alınmasına muvafakat etmeyen Çambükü Köyü Muhtarı İlyas Celep’in görevden alındığından bilginiz var mı?  

-Sanayi alanlarının yerleşim alanından uzakta yapılması bir ilke olarak kabul edilmesine rağmen neden Çambükü Köyü'ne yapılan OSB köyün yerleşim alanının hemen yanına (500 m’den kısa mesafede) yapılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz ? 

-Proje tamamıyla tarım ve mera alanı olan, ormanlık alanı ve köy yerleşkesini etki sahası içine alınan OSB projesini “Yeşil Kalkınma Hedefleri” kapsamında nasıl değerlendiriyorsunuz? 

-Proje tamamıyla tarım ve mera alanı olan, ormanlık alanı ve köy yerleşkesini etki sahası içine alınan OSB projesi, Hükümet olarak Glasgow’da COP 26’da  imzaladığınız “Orman ve Arazi Kullanımı Bildirgesi”ne aykılık yönünden irdelenmiş midir? 

-OSB projesinin yeri belirlenirken, Çambükü Köyü'nün tarım alanları ile mera alanlarının yeterliliği hayvan sayısı da dikkate alınarak değerlendirilmiş midir? Bu konuda çalışma yapılmış mıdır? 

-OSB’nin faaliyete başlaması sonrasında, Çambükü Köyü'nün tarım alanları ile mera alanlarının yeterliliği ve kullanım rejimi, köydeki tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin nasıl organize edileceğine dair planlamanız nedir ? 

-Çambükü Köyü'nün OSB'yi köylerinde istememesi ve bu hususta direnmesi karşısında gelinen aşamada OSB ısrarla buraya yapılacak mıdır? Çambükü Köyü halkının mağduriyeti giderilecek midir? Giderilecekse, nasıl giderilecektir ? 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.