18 Haziran 2018, Pazartesi

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

CHP'li Aldan: Berberoğlu'nun geleceği Erdoğan'ın geleceğidir

CHP'li Aldan: Berberoğlu'nun geleceği Erdoğan'ın geleceğidir

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, MİT TIR’ları davasında verilen mahkumiyet kararı Bölge İdare Mahkemesi tarafından bozulan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu için Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Mahkumiyetin bozulma gerekçesinde daha önce ifşa olmuş bir belgenin devlet sırrı sayılamayacağının bulunduğuna dikkat çeken Aldan, TIR’larda bulunan malzemelerin Adana Cumhuriyet Savcısı’nın belgesinde zaten mühimmat olarak yazıldığına dikkat çekti. Aldan, “Bu şu anlama geliyor; birinci dakikada bu dosyada devlet sırrı diye bir durum yok. Gizlilik kararı alanlar FETÖ terör örgütüne üye olmaktan cezaevindeler” dedi.

‘BELGELER HOLLANDA İSTİHBARATININ ELİNDE’

BBC Türkçe’de 15 Ocak 2015’te yayınlanan bir belgeye dikkat çeken Aldan, ”Belgeler açık şekilde internette var. Hollanda da Hristiyan Demokrat Parti’ye götürülüp verilmiş bu belgeler. Milletvekilinin elinde, Hollanda istihbaratının elinde bu belgeler. Belgeler 2014’ün Kasım ayında geçmiş, Yani Cumhuriyet gazetesinin yayınından 1.5 yıl önce belgeler, Hollanda istihbaratının, milletvekillerinin elinde” dedi.

Takvim Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni’nin yazısında bu belgelerin ”malum yapı” tarafından Hollanda milletvekillerine verildiğinin anlatıldığını söyleyen Aldan, şöyle devam etti:
”Osman Korutürk soru önergesi vermiş ayrıntılarıyla dile getiriyor. Hollanda’da da Dışişleri Bakanlığına soru önergesi veriyor ve ‘Türkiye madem böyle bir şey yaptı, neden müeyyide uygulanmıyor?’ deniyor. Bu belgenin uzunca bir süre önce Hollandanın elinde olduğunu görüyoruz.”

‘DEVLET SIRRI DENİLEN BELGE FETÖ SAVCISININ HAZIRLADIĞI TUTANAK’

”Devlet sırrı” denilen belgelerin FETÖ’cü savcının düzenlediği tutanak olduğunu belirten Aldan, ”Ortada bir devlet sırrı yok birinin sırrı var, milletten saklanan devletten saklanan bir sır bu” dedi.

Aldan, yargılanma sonunda Berberoğlu, Can Dündar ve Erdem Gül’ün ‘casusluk’tan mahkum edilmesinin Türkiye’nin izinsiz, kaçak olarak terör örgütlerine silah sevkiyatı yaptığını tescilleyeceğini belirterek, şunları söyledi:
”O zaman uluslararası mahkemelerde yargılama olursa en büyük delil bu olacaktır. Erdoğan’ın, iktidarın hiç dikkat etmediğini görüyoruz. Berberoğlu’nun geleceği Erdoğan’ın geleceğidir. Erdoğan etrafındakilere iyi baksın. Kendisinin nasıl garabete sürüklendiğinin farkında olsun.”

BİR AN ÖNCE TAHLİYE EDİLMELİ

Berberoğlu’nun bir an önce serbest bırakılması gerektiğini söyleyen Aldan, ”Bir an önce bu tahliye gerçekleşsin, bu tahliye gerçekleşirse önemli badire atlatılmış olacak. Berberoğlu’nun asli görevi yasamadır, yasama görevinden alıkonamaz” dedi. (DUVAR)

yukarı çık