20 Mayıs 2018, Pazar

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

CHP'li Akar’ın gündeminde Kocaeli Devlet Hastanesi var

CHP'li Akar’ın gündeminde Kocaeli Devlet Hastanesi var

Aralık ayında yeni binasında hizmet vermeye başlayan Kocaeli Devlet Hastanesinin eksiklerini mecliste gündeme taşıyan CHP PM üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yeni binanın birçok eksiği olduğunu ve Başhekim Adem Çakır’ın yapmış olduğu uygulamaların kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Akar; konuyla ilgili olarak Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın verdiği yazılı önergedeki sorulara cevap vermesini istedi.

DEVLET HASTANESİNİN SORUNLARI BİTMİYOR

Yapım aşamasında da sık sık gündeme gelen Kocaeli Devlet Hastanesindeki sorunları gündeme getiren CHP PM üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, “Üç yıla yakın bir zamanda tamamlanan Kocaeli Devlet Hastanesindeki röntgen, tomografi, asansör, ısıtma ve soğutma sisteminin çalışmadığı iddiaları her gün bizlere ulaşıyor. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan bu konulara açıklık getirmelidir” dedi. Bir süre önce Kocaeli Devlet Hastanesinde yaşanan intihar olayına da değinen Akar, hastane personelinin yönetimi uyarmasına rağmen gerekli önlemlerin alınmadığını dile getirdi.

SAĞLIK PERSONELİNE ŞİDDET

Kocaeli Devlet Hastanesi Başhekiminin; acil servis çalışanı ve güvenlik görevlisine şiddet uyguladığı iddialarına da değinen Akar, Hastane deki Kantin işletmeciliği ve ihalesine de açıklık getirilmesini istedi.

 

AKAR’IN VERDİĞİ ÖNERGE

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

                                                                                           

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Ahmet DEMİRCAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

 

 

 

 

Haydar AKAR

Kocaeli Milletvekili

 

 

Aralık 2017 tarihinde yeni binasında hizmet vermeye başlayan Kocaeli Devlet Hastanesinin eksiklikleri ve Başhekimi hakkında birçok iddia gündeme gelmektedir. Yazılı basında da yer bulan bu iddialara göre yeni binada birçok eksliklerin olduğu ve Başhekim Adem Çakır’ın da yapmış olduğu uygulamaların kabul edilemez olduğunu göstermektedir. 

 

                        Buna göre;

 

 

  1. Kocaeli Devlet Hastanesi yeni hizmet binasında röntgen, tomografi, telefon ve faxların arızalı olduğu doğru mudur? Yine asansör, ısıtma ve soğutma sistemlerinin çalışmadığı iddia edilmektedir? Bu iddialar doğru mudur? Doğru ise neden bu hizmetler sunulmadan yeni hizmet binası açılmıştır?
  2. Hastane personelinin yönetimi uyarmasına rağmen gerekli önlemlerin alınmadığı ve 7’inci kat’dan bir vatandaşın intihar ederek hayatına son verdiği iddiları doğru mudur?
  3. Kocaeli Devlet Hastanesi Başhekiminin Acil servis çalışanı, güvenlik görevlisi, acil serviste görevli hekime hastaların gözü önünde şiddet uyguladığı bunun da güvenlik kamerası kayıtlarında bulunduğu doğru mudur? Bakanlık olarak bu konuda bir araştırma yapılmıştır? Yapıldı ise bu araştırmanın sonucunda hangi bilgilere ulaşılmıştır? Yapılmadıysa bu konuda Bakanlığınızca bir inceleme başlatılacak mıdır?
  4. Yine Hastane kantinin işletmeciliğine ilişkin iddialar bulunmaktadır. Bugüne kadar hastane kantinin işletmesine yönelik kaç ihale yapılmıştır? Bu ihalelere kimler katılmıştır? İhalenin sonuçları ne olmuştur? İhalelerin aynı şirketlere verildiği doğru mudur? Yine kantin işleten işltemecinin ihale ile aldığı bazı kısımları başkalarına kiraladığı doğru mudur? Bu iddialara ilişkin Bakanlığınızca bir inceleme başlatılacak mıdır?

 

 

yukarı çık