28 Mayıs 2018, Pazartesi

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

CHP'li Adıgüzel, Açıklanmayan DUS Sonuçlarını Sordu

CHP'li Adıgüzel, Açıklanmayan DUS Sonuçlarını Sordu

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

           

            Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

                                                                                                                                           OnursalADIGÜZEL

İstanbul Milletvekili

 

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından 10 Eylül 2017 tarihinde yapılan 2017- DUS ve 2017-STS Diş Hekimliği sınavının sonuçları, bugün itibariyle henüz açıklanmamıştır.  ÖSYM tarafından 29 Eylül 2017 tarihinde yapılan açıklamada, “10 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirilen 2017-DUS’a ait madde analizleri incelenmiş, cevap anahtarlarının kontrolleri tamamlanmış ve itirazlar bilimsel açıdan değerlendirilmiş olup Klinik Bilimleri Testinde yer alan 21. ve 68.soruların iptal edilmesine,16. sorunun doğru seçeneğinin ‘B’ olarak, 19. sorunun doğru seçeneğinin ‘E’ olarak düzeltilmesine, 2017-DUS ile ilgili alınan iptal kararlarının sınav sorularının  aynı olması nedeniyle 2017-STS Diş Hekimliği Sınavına da uygulanmasına, soru iptali için açılan davalarda mahkemece uygulamaya yönelik bir karar verildikten sonra sınav sonuçlarının açıklanmasına karar verilmiştir” denilmesine karşın, aradan 2 ayı aşkın bir süre geçmesine rağmen sonuçların halen açıklanmamış olması sınava giren diş hekimi adaylarının mağduriyetini artırmaktadır. Öte yandan, tıpkı geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda yapılan sınavda çok sayıda hatalı sorunun olması, kamuoyunda ÖSYM’ye olan güvenirliği bir kez daha zedelerken, kurumun geçmişte yaptığı hatalardan ders almadığını da ortaya koymaktadır. ÖSYM’nin sorumsuz ve özensiz tutumu gençlerimizin ve ailelerinin hayatında önemli olumsuz etkilere yol açarken, ÖSYM tarafından şimdiye dek sorumlular hakkında herhangi bir işlem başlatılıp başlatılmadığı da kamuoyu ile hala paylaşılmamıştır.

 Bu çerçeveden hareketle;

  1. 10 Eylül 2017 tarihinde yapılan, 2017-DUS ve 2017-STS Diş Hekimliği sınavının sonuçları ne zaman açıklanacaktır?
  2. 29 Eylül tarihinde, ÖSYM tarafından yapılan açıklamanın üzerinden 2 ayı aşkın bir süre geçmesine rağmen, sonuçların henüz açıklanmamış olmasının gerekçesi nedir?
  3. Zamanında açıklanmayan sonuçlar yüzünden yaşanan mağduriyetler nasıl telafi edilecektir?
  4. Kamuoyunda gün geçtikçe yerleşen “ÖSYM hatasız sınav, hatasız yerleştirme yapamıyor” algısını kırmak için geçmiş hatalarınızdan ders almayı düşünüyor musunuz?
  5. Hatalı sorulara ilişkin bugüne dek sorumluların tespiti ve gerekli denetim ve soruşturma işlemlerine ilişkin atılmış herhangi bir adım var mıdır?

 

 

 

 

yukarı çık