CHP'nin İzmir'deki iki büyükşehir aday adayından önseçim talebi!

İzmir Büyükşehir Belediye Aday Adayları Tacettin Bayır ve Musa Çam ilçe örgütleri ziyaretlerini Menemen, Foça, Aliağa, Dikili, Bergama ve Kınık’ta gerçekleştirerek tamamladı. İlçe Başkanlıklarında parti üyeleri ile buluşan Bayır ve Çam, neden aday olduklarını ve niçin ön seçimde ısrarcı olduklarını detayları ile anlattı.

GÜNDEM 29.12.2023, 15:17
CHP'nin İzmir'deki iki büyükşehir aday adayından önseçim talebi!

Gerçekleştirdiği ziyaretler hakkında bilgi veren Musa Çam, ‘’İlçelerdeki ziyaretlerimizi tamamladık. Çoşkulu, heyecanlı ve kalabalık üyelerimiz tarafından karşılandık. Zamanını ayırarak, katılan her bir parti üyemize teşekkür ediyorum. Çok net bir şekilde gördük ki, üyelerimiz ön seçim istiyor. Örgüt buluşmalarımızda, ön seçimin önemine değiniyoruz. Tüzüğümüzün 55. maddesi gereği de, ön seçim ya da aday yoklaması yapılması gerekiyor. Ben bu durumu şu şekilde anlatıyorum: 1989 yılında partimiz kapalı iken SHP olarak yerel seçime girdik ve ön seçim yapıldı. 67 şehrin 40’ını ve 8 büyükşehrin 6’sını, üyelerimizin önüne koyulan sandık sonucu çıkan isimlerin gösterilmesiyle, büyük bir başarı elde ederek aldık. Bizim bu seçimlerde, örgütümüze sorarak, en fazla oyu alacak kişilerle yola devam etmemiz lazım. Çünkü; bu seçimler, AKP’nin hegemonyasına son vermek, tarikatlara, cemaatlere kaynak aktarılmasının önüne geçmek için çok önemli. Biz; halkın parasını, halk için harcanması gerektiğini savunuyoruz’’ şeklinde konuştu.

Rekor Oy İstiyorsak

PM'de Giresun, Kırklareli ve Zonguldak illerinde ön seçim kararı çıktığının altını çizen Bayır, ‘’Takvim sıkışık, zaman yok gibi ifadeler kullanılıyor. PM, 3 il ve bazı ilçelerde ön seçim kararı aldı. Yani bu ne demek oluyor? İstenilince oluyor demek. Biz istiyoruz ki, Türkiye’nin her tarafında ön seçim yapılsın. Çünkü, parti üyelerimiz, kimin aday gösterilmesi gerektiği konusunda, kendisine danışılmasını talep ediyor. Oy veriyorum ama adayı kendim seçemiyorum diyor. Gezdiğimiz bütün ilçelerde, bir tek parti üyemiz bile ön seçime karşıyım demedi. Tam tersine bizi yok saymayın görüşünü ilettiler. Bütün üyelerimiz ön seçim talep ediyor. Tüzüğümüzde de bu duruma engel madde yok. Kısacası, YSK 11 Şubat’a kadar tarih veriyor. Yetkililerimiz vakit yok, kısıtlı zaman diyorsa o halde örgüt denetiminde ön seçim yapılsın. Bunun yöntemi de çok kolay. MYK toplanır, bu kararı alır, örgüt denetiminde de ön seçim yapılır. Aday adayı arkadaşlarımızla örgütümüzün kantarına çıkarız. Çıkan sonuca da herkes saygı gösterir. Böylelikle, kimseye haksızlık yapılmamış olur. Başarıyı elde etmek istiyorsak ve rekor oy almak istiyorsak, yöntem bu çünkü’’ ifadelerini kullandı.

Çam ve Bayır son olarak sözlerini şu şekilde bitirdi.

‘’Gittik, gördük, dinledik. Parti üyelerimiz ön seçim diyor. Tek çare ön seçim…!’’

Yorumlar (0)