CHP Mersin Milletvekili Çakır, PM toplantısında yaşanan gerilimi "biz buna itiraz ettik" deyip açıkladı

CHP Mersin Milletvekili Hasan Ufuk Çakır, dün akşam saatlerinde gerçekleşen Parti Meclisi toplantısında yaşanan gerilime ilişkin sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.

GÜNDEM 11.01.2024, 13:06 11.01.2024, 13:20
CHP Mersin Milletvekili Çakır, PM toplantısında yaşanan gerilimi "biz buna itiraz ettik" deyip açıkladı

CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), 200 dolayında il ve ilçenin belediye başkan adaylarını belirlemek üzere dün toplandı. MYK'nın ardından toplanan Parti Meclis'inde CHP Mersin Milletvekili Hasan Ufuk Çakır ve CHP Grup Başkanvekili ve Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır arasında gerilim yaşandı. 

Görüntülerin yayılmasının ardından Çakır gece saatlerinde sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Çakır, "Mersin’le hiç ilgisi olmayan Malatya Milletvekili Veli Ağababa ile İstanbul’da yaşayan ancak Mersin Milletvekili olan Ali Mahir Başarır ve Mersin’le ilgisi olmayan birkaç arkadaşımız hiç bilmedikleri bölge ile ilgili belediye başkan adaylarını belirliyorlar biz buna itiraz ettik. Oturup yazıp çizmişler, eşi dostu belediye başkan adayı yapmışlar ve tek bir milletvekiline bile kendi bölgeleriyle ilgili hiçbir şey sorulmuyor sadece bize değil, Tekirdağ, Kayseri, Niğde başka milletvekillerine de hiçbir şey sorulmuyor biz buna itiraz ediyoruz" dedi. 

Çakır'ın açıklamasının tamamı şöyle:

"Spekülasyonları değil, doğruları anlattım. Bazı televizyon kanallarında anlatıldığı gibi ben herhangi bir belediye başkanı adayı ismi vermedim, benim belediye başkana dayım yok. Ben sadece diğer 2 milletvekili adayı arkadaşım gibi Mersin’de üyelerin belediye başkan adaylarını seçmesini istedik’ dedi. Niye bunda bu kadar ısrar ediyorsunuz dedim. ‘Erdemli’den örnek vereyim, biz 70 yıldır Erdemli ilçesinde belediyeyi kazanamıyoruz. Bu kez kazanma noktasındayız ancak kazanmamızın tek bir yolu var. Ankara’dan Mersin’le hiç ilgisi olmayan milletvekilinin atadığı bir yöntemle aday belirlenmemeli. Erdemli’ye kim belediye başkanı olacaksa orada parti ön seçim yapmalı. Ben herhangi bir isim önermedim. Ben seçim sürecinde 500 köye gittim. Erdemli’de 6 bin olan oyumuzu 22 bine çıkarttık. Ancak Mersin’le hiç ilgisi olmayan Malatya Milletvekili Veli Ağababa ile İstanbul’da yaşayan ancak Mersin Milletvekili olan Ali Mahir Başarır ve Mersin’le ilgisi olmayan birkaç arkadaşımız hiç bilmedikleri bölge ile ilgili belediye başkan adaylarını belirliyorlar biz buna itiraz ettik. Oturup yazıp çizmişler, eşi dostu belediye başkan adayı yapmışlar ve tek bir milletvekiline bile kendi bölgeleriyle ilgili hiçbir şey sorulmuyor sadece bize değil, Tekirdağ, Kayseri, Niğde başka milletvekillerine de hiçbir şey sorulmuyor biz buna itiraz ediyoruz"

Yorumlar (0)