CHP'Lİ VELİ AĞBABA: ÇİFTÇİ 25 KURUŞ ZAMLA NE YAPSIN?

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba Malatya’da arpa ve buğday üreticisi çiftçileri ziyaret etti.

GÜNDEM 10.06.2024, 21:21
CHP'Lİ VELİ AĞBABA: ÇİFTÇİ 25 KURUŞ ZAMLA NE YAPSIN?

Tarlada çiftçilerle konuşan Ağbaba, “TMO’nun açıkladığı 25 kuruş zam çiftçiye hakaret gibi. Geçen yıl kilosu 7 lira olan arpa, bu sene 7,25 . TÜİK Enflasyonu %75. Çiftçi 25 kuruş zamla ne yapsın” dedi.

Ağbaba’nın açıklaması şu şekilde:

“Maalesef bugün toprak mahsulleri ofisinin açıklamış olduğu rakam, köylü açısından, çiftçi açısından hakaret gibi algılanıyor. Bir kilo arpa bir çay parası etmiyor. Geçen yıl tonu 7000 lira olan arpa alım fiyatı bu sene 7.250 Tl açıklandı. Ton başına 250 lira artış yapıldı. Enflasyon tüik rakamlarına göre %75. Gerçek rakamlara göre %150 Mazotun fiyatı 18 19 lirayken olmuş, 45 TL. Lastik fiyatı 2 kat artmış,.

Gübre fiyatı 2 kat artmış. Her şey ateş pahası ama çiftçiye reva görülen şey sadece kilo başına 25 kuruşluk zam!

Buğday için 1 TL, arpa için 25 kuruş zam yaptılar!

Buradaki verilen mesaj herhalde. Çiftçiye üretim yapma deniyo!

Ukrayna'dan ithal ürün getiriyorlar.

Tasarruf tasarruf dendi. Üretim yapanlara üretim yapma diye tasarruf ediliyor sanırım.

Akp iktidara geldiği zaman 2 buçuk milyar çiftçinin borcu varmış. Şu anda çiftçinin 700 milyar borcu var.

Tarım ürünlerinde 20 milyar dolar ithalata para verilmiş.

Çiftçi üretmesin, yabancı üretsin deniyor.

Ekenler biçenler alın terini karşılayamazken Ukkrayna'dan sağdan soldan ithalat yapılıyor.

Hükümeti millî yerliyiz diyorlar ama böyle millilik, yerlilik olmaz.

Bunların milliliği, yerliliği batsın.

Trakya'da bir miting yapacağız. Bu konuyu genel başkanımız gündeme getirecek maalesef durum hakikaten iç açıcı değil. Eskiden burada 50 dönüm, 100 dönüm tarlası olan eken biçen çoluğun çocuğun nafakasını çıkarıyordu.

Şimdi masrafını bile çıkaramıyor, alınterini de boşa gidiyor.”

Ağbaba’nın tarlada ziyaret ettiği çiftçiler dert yandı:

Çiftçi: Işçinin hali perişan yapacak bir şeyimiz yok. Aldığımız para mazotu karşılamıyor. Bir bardak çaya bile yetmiyor. Ürünümüzü alan da yok TMO kota koymuş. Toprak mahsulleri ofisi 25 kuruş zam verdi. Mazotu falan kurtarıyor mu imkanı yok. Geçen sene mazot 20 liraydı bu sene 43 lira! Gübre 2 katına katlamış. TMO kilo başına 250 kuruş zam verdi. 1 bardak çay olmuş 10 TL. Borçlarımız yığılı duruyor, faiz fazla. Eskiden iyi kötü geçimimizi çıkarabiliyorduk, çocuklarımızı okutabiliyuorduk. Şimdi hiçbirini yapamıyoruz. Sıcakta, soğukta gece gündüz çalıştığım emeğii dahi çıkaramıyorum. Ektim biçtim, mal da elimde kaldı satamıyorum. TMO da hepsini almıyor.

Bir başka çiftçi: “Ben 2 tane üniversite bıraktım. Okuyunca da bir şey olamayacağımı gördüm. bu işi yapmaya başladım. Ama çiftçilik de bitmiş ekin ekmek de biçmek de para kazandırmıyor. Biçerdöverci olacaktım vazgeçtim. Geçen yıl 40.000 liraya aldığım lastik bu sene 110.000 TL.”

Yorumlar (0)