CHP'li Sarıbal, hastalıklı hayvan ithalatını Bakan'a sordu

CHP Bursa Milletvekili ve TBMM Tarım Komisyonu Üyesi Orhan Sarıbal’ın Tarım Bakanlığı’nın bir yandan “halk sağlığı” gerekçesi ile sokak hayvanlarının katliamını tasarlarken, diğer yandan ise halk sağlığını yok sayarak hastalıklı hayvan ithalatı işlemleri yürüttüğüne ilişkin belgeleri sordu.

GÜNDEM 14.06.2024, 13:22
CHP'li Sarıbal, hastalıklı hayvan ithalatını Bakan'a sordu

CHP Bursa Milletvekili ve TBMM Tarım Komisyonu Üyesi Orhan Sarıbal’ın Tarım Bakanlığı’nın bir yandan “halk sağlığı” gerekçesi ile sokak hayvanlarının katliamını tasarlarken, diğer yandan ise halk sağlığını yok sayarak hastalıklı hayvan ithalatı işlemleri yürüttüğüne ilişkin belgelere dayanarak verdiği soru önergesi şöyle:Bakanlığınızın Mavi Dil virüsü ile ilgili, https://yasakli.tarimorman.gov.tr/ adresinden de görülen 30.10.2023 ve 13.05.2024 tarihli yasak kararlarının muhtelif muafiyetler ile geçersiz hale getirmiş olduğunu gösterir Almanya menşeili belgeler bakımından;

30 Ekim 2023'te almış olduğunuz yasak kararından sonra üst üste 13 Mayıs ve 30 Mayıs 2024'te yeni istisna kararları almanızın hangi bilimsel gerçekliği vardır? Hangi veteriner, hangi sağlık teknikleri, hangi karantina yönetmeliği, yöntemi, koşulları size bu izni verdi.

İlk kararla 2 eyaleti 2. yasakla da 3. bir eyaleti kapsayan yasaklama kararınıza muafiyet olarak belirlenen, 2 eyaletten diğer eyaletlere transferi edilmiş hayvan sayısı nedir?

Diğer bir muafiyet olarak belirlenmiş, “30 Ekim'den önce” kararı ardından, kaç temaslı hayvan ithalata dahil edilmiştir?

Bu önce 2 sonra 3 olan eyaletten daha önce bir ithalat var mıydı? Varsa miktarları nelerdir? Sizin aldığınız ithalat yasağı kararı 30.10.2023 sonrasında bir azalma oldu mu? Mevcut durum nedir? 13 Mayıs ve 30 Mayıs’ta almış olduğunuz yeni istisna kararlarıyla ithalatta bir artış var mı? Varsa bu ithal hayvanlar nerede ve ne durumdadır?

Muaf tutulan 3 Alman karantina noktasında hayvanlar kaç aydır bekletiliyordu. Durumları neydi?

Yasağa muafiyet olarak tanımlanan bu “3 karantina noktasından” kaç hayvan ithal edilmiştir?

Yorumlar (0)