CHP'li Nurten Yontar: En düşük emekli aylığı asgari ücret olana kadar mücadeleye devam…

CHP Tekirdağ Milletvekili, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Nurten Yontar Meclis Kürsüsünde emeklinin sesi oldu.

GÜNDEM 26.01.2024, 10:57
CHP'li Nurten Yontar: En düşük emekli aylığı asgari ücret olana kadar mücadeleye devam…

Konuşmasına Uğur Mumcu, Ali Gaffar Okan ve İsmail Cem’i anarak başlayan Yontar, “Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli gazetecilerden olan Uğur Mumcu'yu, hürriyet ve demokrasi şehitlerimiz Ali Gaffar Okkan ve İsmail Cem'i ölüm yıl dönümlerinde rahmet ve saygıyla anıyorum.” dedi.

AKP iktidarı tarafından getirilen torba yaslardan halkın bıktığını belirten CHP’li Vekil, “Toplumun geniş kesimlerini yakından ilgilendiren bu gibi önemli konuların maalesef komisyonlarda tartışılmadan, torba kanun yöntemiyle kanunlaştırılmasından artık bıktık. Çalışan emeklilere 5 bin lira ikramiye vereceğiz. dediniz, torba yasayı getirdiniz. Toplumda yükselen tepkiye karşılık iki ay sonra yeni bir torba yasa daha hazırladınız, bilinmeyen maddeleri ilave ettiniz, önümüze sundunuz ve bu torba yasayı da geçirdiniz.
2024 yılı maaş zamlarında da aynı oyunu oynadınız. 16,5 milyon emekliyi "memur emeklisi" "BAĞ-KUR ve SSK emeklisi" diye ayırdınız, yine zamlarda da böldünüz. Memur emeklisine yüzde 49,25; SSK ve BAĞ-KUR emeklisine yüzde 37 zam yaptınız. Sesler yükselince lütfedip yüzde 5 artışı bugün 91 sıra sayılı torba Kanun Teklifi'yle önümüze getirdiniz, daha onu kanunlaştırmadan “Tekrar bir zam.” dediniz ve “Yüzde 49,25 yapıyoruz.” Dediniz ve bunun da teklifini bekliyoruz.” dedi.

Maaş zammı emeklinin cebine girmeden her şeyin zamlandığını dile getiren Yontar, “Yoksulluk sınırının 47 bine, açlık sınırının 14.430 liraya, TÜİK verilerine göre de enflasyonun yüzde 65'e yükseldiği bir ortamda emekli vatandaşımız nasıl memnun olsun. AKP iktidarı yirmi bir yıl boyunca emeklinin canına okumuştur. Kur korumalı mevduata 800 milyar lira, 1,3 trilyon lira borç faizi, özel-kamu ortaklığı projeleri ve şehir hastanelerine 374 milyar lira ödeyeceksiniz ama maalesef ki 2024 yılını emekliler yılı ilan edeceksiniz fakat hâlâ emeklilerin cebinden almaya devam edeceksiniz” dedi.

Çorlu tren kazasına da değinen Nurten Yontar, “Çorlu'da 8 Temmuz 2018'de 7'si çocuk 25 kişinin öldüğü, 300'den fazla kişinin de yaralandığı ve beş buçuk yıllık bu süreç içinde bu olayın travmaları dolayısıyla vefatların gerçekleştiği tren faciasının 18'inci karar duruşması görülmektedir. Son karar duruşmasında da mağdur ailelerin yüreklerine su serpecek bir kararın alınabileceğini de düşünmüyorum ki nitekim on bir saat süren duruşma bir sonuçla neticelenmemiş, duruşma 29 Şubat’a ertelenmiştir.

Beş buçuk yıllık süreci de yakinen takip eden biri olarak sanıklar bir gün dahi görevden alınmadı. Bölge denetimi yapan yol bekçilerinin sayıları azaltıldı, altyapı yenilenmedi, üstyapı sadece düzeltilerek açılışlar yapıldı; bakım, onarım ihtiyacı olan yerler için ihale açılmadı. Yargı siyasallaştığı için, hukuk araç hâline geldiği için adalet, hak, hukuk rayların altında kaldı, ezildi. Biz Çorlu tren kazasında gerçek suçluların ceza almasını istiyoruz. Bir gün hepimizin hukuka ihtiyacı olacak” diyerek konuşmasını tamamladı.

Yorumlar (0)