CHP'Lİ NAZLIAKA, “KADINLAR ZAFERE YÜRÜYOR ETKİNLİĞİNE KATILDI

banner598

Cumhuriyet Halk Partisi Üsküdar İlçe Başkanlığı, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yıl dönümünde, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka’nın katılımıyla “Kadınlar Zafere Yürüyor” temalı bir yürüyüş gerçekleştirdi.

GÜNDEM 31.08.2022, 16:38
CHP'Lİ NAZLIAKA, “KADINLAR ZAFERE YÜRÜYOR ETKİNLİĞİNE KATILDI

Bağlarbaşı Metro Durağı Çıkışı’ndan başlayan yürüyüşe CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, CHP PM Üyesi Hasan Efe Uyar, Kadın Kolları MYKÜyeleri Aliye Ersever, Armağan Akyüz, Fevziye Pehlivan, Nejla Erdem, Necla Kacan, İstanbul İl Kadın Kolu Başkanı Yeşim Ağırman, Rize İl Kadın Kolu Başkanı Nurdan Ardal, Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş, Üsküdar İlçe Kadın Kolu Başkanı Güllü Saran, ilçe örgütü ve halk katıldı. 

“Kadınlar Yürüyor, Mücadele Büyüyor” sloganının atıldığı yürüyüş Üsküdar Demokrasi Meydanı’nda sonlandı. Yürüyüşün ardından YaşamHak otobüsü üzerinden kitleye seslenen CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş, “Büyük Zaferin 100. yılı hepimize kutlu olsun. Bu zaferi bize armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyoruz. Büyük Zaferin 100. yılını ülkenin dört bir yanında gururla kutluyoruz” dedi. 

Otobüsün üzerinden halka seslenen Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, “Bazı zaferler vardır, sonsuza dek kutlanır. Bazı liderler vardır, ebediyen yaşar, yaşatılır. Bazı başarı hikayeleri vardır, nesilden nesile anlatılır. İşte biz bugün böyle bir başarı hikayesini anlatmak için, böyle bir lideri anmak için, böyle bir zaferi gelecek nesillere taşımak için bir aradayız.” dedi. 

KADINLAR ÖNDE YÜRÜYECEK

Nazlıaka, “Kadınlar Zafere Yürüyor” temalı etkinliğin Üsküdar’da yapılmasının bir tesadüf olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş Savaşı mücadelesini başlatır ve ertesi günü 20 Mayıs’ta Üsküdar’da bir miting yapılır. Bu mitingde kürsüye 8 kişi çıkar. Bunların neredeyse yarısı kadındır. 

Kürsüye çıkan üç kadından birisi olan Sebahat Hanım; ‘kadınlar önde yürüyecek’ der ve şu cümleyi kurar; ‘Biz kadınlar bu hak cihadında en önde olacağız ve medeniyete riyalar, yalanlar söyleyen varlıklara her zaman lanetler edeceğiz.’

Ardından kürsüye Naciye Hanım çıkar ve der ki ;“Biz bu kurtuluş mücadelesini kadın erkek hep birlikte verdik, hep birlikte kazanacağız.” İşte biz bugün aynı nedenle Üsküdar’dayız. Yine kadın erkekhep birlikte mücadele etmek ve hep birlikte kazanmak için buradayız!

Evladını saracağı battaniyeye mermi sararak cepheye koşan o yürekli kadınları ve bu toprakları bize vatan yapan tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Başta ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm mücadele kahramanlarımıza bir kez daha saygılarımızı, minnet ve özlem duygularımızı sunuyorum. 

Onların hakkını ödeyemeyiz. Onlar daha önce başardı. O halde şimdi biz de başaracağız! Onlar daha önce kadın erkek birlikte mücadele ettiler ve kazandılar. Şimdi biz de kazanacağız!”

BU BAYRAM BİZİM

“Bu bayram bizim” diyen Nazlıaka, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu büyük bayram, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına adım atacağımız günlere yaklaşırken bize bir değişimin, bir dönüşümün de müjdecisi. 

Bu bayram, tutsaklığa boyun eğenlerin değil; başkaldıranların bayramdır. 

Bu bayram, ‘keşke Yunan kazansaydı’ diyenlerin, Sevr’i imzalamaya çalışanların değil; Sevr’i yırtıp atan Lozan’ı imzalayanların bayramıdır. 

Bu bayram, yolsuzluğa, yoksulluğa, talana ortam hazırlayanların değil; adil, şeffaf, hesap verilebilir bir Türkiye inşa etmek için çalışanların bayramıdır. 

Bu bayram, ‘ben kadın erkek eşitliğine inanmıyorum’diyenlerin değil; toplumsal cinsiyet eşitliğinin olduğu, özgür bir Türkiye kuracak olanların bayramıdır.

Bu bayram, ülkesinde vatandaşlığı satışa çıkaranların değil; ‘Ya İstiklal Ya Ölüm!’ diyenlerin bayramıdır. 

Bu bayram, ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı aziz Atatürk’ün ve onun en yakın arkadaşı İnönü’nün adını stadyumlardan, havaalanlarından silmeye çalışanların değil Onları daima yüreklerinde yaşatanların bayramdır. 

Bu bayram, mülakatlarla, torpillerle, hilelerlegençlerin geleceğini çalanların değil; aydınlık bir gelecek inşa edecek olan gençlerimizin bayramıdır. 

Bu bayram, ‘kadına yönelik şiddet tolere edilebilir’diyenlerin değil, kadın cinayetlerinden rakam gibi bahsedenlerin değil, İstanbul Sözleşmesi’ni yok sayanların değil; kadınların güven içinde yaşadığı ve hayatın her alanında güçlendiği bir Türkiye kuracakolanların bayramıdır. 

Onlar inandı ve başardı, biz de inanıyoruz, biz de başaracağız. Cumhuriyetimizi yeniden demokrasi ile taçlandıracağız. Türkiye Cumhuriyeti devletini yeniden halkın devleti yapacağız.”

AYDINLIK YARINLARI BİZLER GETİRECEĞİZ

“Demokratik, laik, çağdaş bir Türkiye’yi, aydınlık yarınları hep birlikte kucaklayacağız” diyen Nazlıaka, “Bize bir sorumluluk düşüyor. Seçimlere kadar sahada olmak, çalışmak, çalışmak, çalışmak!İnanıyoruz ki, bunu yaptığımızda Ata’mızın izinde, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde, ilk seçimlerde ülkemizin kaderini bizler değiştireceğiz. Geliyor Gelmekte Olan!” dedi.  

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?