CHP'li Kaya "Depremzedelerin umutlarını boşa çıkarmayın, verdiğiniz sözleri tutun"

CHP Osmaniye Milletvekili Asu Kaya, depremin yıl dönümüne günler kala Osmaniye Hasanbeyli’nin Kalecik köyünü ziyaret etti. 17 Mart 2023’te ihalesi yapılıp 1 yıl içinde teslim edileceği söylenen 300 deprem konutunun henüz sadece temelinin atıldığını belirten Kaya, "Bu gördüğümüz temelleri siz mart ayında teslim edebilecek misiniz? Depremzedelerin umutlarını boşa çıkarmayın, verdiğiniz sözleri tutun. Buradan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki’ye sesleniyorum, AFAD'a sesleniyorum; bu depremzedelerin sesini duyun. Bu ihalenin tamamlanmasını sağlayın. Siz yukarıda, masada plan yapıyorsunuz, bakanlığınızın teşkilatları acaba bu firmaları takip ediyorlar mı" dedi.

GÜNDEM 12.01.2024, 15:55
CHP'li Kaya "Depremzedelerin umutlarını boşa çıkarmayın, verdiğiniz sözleri tutun"

CHP Osmaniye Milletvekili Asu Kaya, Osmaniye’nin Hasanbeyli ilçesinde yapılacağı belirtilen deprem konutlarının inşaat alanına gitti, depremzedelerle bir araya geldi. Asu Kaya, şunları söyledi:

"DEPREMZEDELERİN GÜVENİNİ BOŞA ÇIKARDINIZ"

"Osmaniye'nin Kalecik köyündeyiz. 6 Şubat depremlerinden sonra burada konutlar yapılması için ihaleye çıkıldı. Bu ihale depremden 41 gün sonra yapıldı, 300 konut için AFAD bütçesi bünyesinde yapıldı. İhalenin yayınlanması 17 Mart, 6 Nisan'da sözleşme kesinleşmiş, 19 Nisan'da da Kamu İhale Sistemi’nde ihale yayınlanmış. İhale bu kadar hızlı bir şekilde yapılırken deprem konutlarının yapımı da bir o kadar yavaş olmuş. 20 gün sonra depremin yıl dönümüne giriyoruz. Depremin yıl dönümüne yaklaşırken Kalecik köyündeki depremzedeler, deprem konutları için bekliyorlar. Cumhurbaşkanı, genel seçim kampanyasında; 'Bir yıl sonra depremzedeler, içinde eşyasıyla evlerine, deprem konutlarına kavuşacaklar, anahtarlarını vereceğiz' dedi. Biz Osmaniye'de bunun böyle olmadığını görüyoruz. Gördüğünüz gibi temeller atılmış aylar önce ama şu anda hiçbir faaliyet yok. Vatandaş 'Biz ne yapacağız' diyor. Vatandaş, 'Biz başkalarının evinde kalıyoruz' diyor. 'Kış bitecek, yaz gelecek bu iş böyle devam mı edecek' diyor. Tıpkı diğer deprem konutlarında olduğu gibi. Burada şu an iki ay sonra teslim edilecek bir ev görünmüyor. Bu depremzede çaresiz. Bu depremzede sizin verdiğiniz sözlere güvendi ama siz onların güvenini boşa çıkardınız. 

"BAKANLIĞIN TEŞKİLATLARI BU FİRMALARI TAKİP EDİYORLAR MI?"

İşte ihalesi burada, bu tabelada. Bu tabelada 365 gün diyor. 17 Mart 2023'de başlandı deniyor. Marta şurada ne kaldı? Bu gördüğümüz temelleri siz mart ayında teslim edebilecek misiniz? Depremzedelerin umutlarını boşa çıkarmayın, verdiğiniz sözleri tutun. Buradan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki’ye sesleniyorum, AFAD'a sesleniyorum; bu depremzedelerin sesini duyun. Bu ihalenin tamamlanmasını sağlayın. Siz yukarıda, masada plan yapıyorsunuz, bakanlığınızın teşkilatları acaba bu firmaları takip ediyorlar mı?"

"BİZİM KALACAK YERİMİZ YOK"

Depremzede vatandaş, "Bazılarımız Ankara'da İstanbul'da kalıyor. Biz de burada abimizin yayla evinde kalıyoruz. Yaz geldi mi adamlar gelecek, biz mecbur çıkacağız. Çadıra mı çıkarız başka bir yere mi çıkarız" derken bir başka depremzede, "Evim yok, evimizin yapılmasını istiyorum. Kalacak yerimiz yok" diye konuştu. 

Yorumlar (0)