CHP'Lİ İLGEZDİ:ÜNİVERSİTE, İŞ BEKLEME SIRALARINA HUZUREVLERİ EKLENDİ

CHP Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi huzurevlerinin yetersizliğini ve sorunlarını Meclis gündemine taşıyarak Araştırma Önergesi verdi.

GÜNDEM 14.12.2023, 11:29
CHP'Lİ İLGEZDİ:ÜNİVERSİTE, İŞ BEKLEME SIRALARINA HUZUREVLERİ EKLENDİ

Türkiye nüfusu hızla yaşlanırken, yeterli sayıda olmayan huzurevleri ve mevcut huzurevlerindeki sorunlar giderilmiyor.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Dr. Gamze AKKUŞ İLGEZDİ, son beş yılda 65 yaş üstü nüfusun yüzde 22.6 artığını ifade ederek, “Nüfusumuz hızla yaşlanırken, yaşlılarımızın hayatlarını kimseye muhtaç olmadan idame ettirebilecekleri huzurevlerinin sayıları çok yetersiz. Hangi ilde olursa olsun huzurevi bekleyen büyük sayımız çok yüksek. Üniversiteye girmek için, işe yerleşmek için sıra bekleyen halkımız artık huzurevine yatmak için bile sıra bekliyor” dedi.

CHP Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi huzurevlerinin yetersizliğini ve sorunlarını Meclis gündemine taşıyarak Araştırma Önergesi verdi.

“NÜFUSUMUZ YAŞLANIYOR’’

CHP’li Dr. Akkuş İlgezdi ekonomik kaygılar, kentleşme ve diğer etmenler yüzünden doğum hızının ülkemizde ciddi şekilde azaldığını kaydederek, “TÜİK’e göre 2017 yılında 65 yaş ve üzerindeki nüfus 6 milyon 895 bin 385 kişi iken son beş yılda yüzde 22,6 artarak 2022 yılında 8 milyon 451 bin 669 kişiye ulaşmıştı. Yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı ise 2017 yılında yüzde 8,5 iken, 2022 yılında %9,9'a yükseldi. Yapılan projeksiyonlara göre 2023 yılında yaşlı nüfus oranının ülkemizde yüzde 10’u aşacağı, 2050 yılında ise yüzde 21 oranına ulaşacağı öngörülüyor” dedi.

HUZUREVLERİ SAYISI YETERSİZ

Yaşlı bakım hizmetlerinde önemli bir yeri bulunan huzurevlerinin sayı, kapasite ve yurt sathına dağılım bakımından yetersizliği ciddi bir sorun olarak ortaya çıkarken Dr. Akkuş İlgezdi şunları kaydetti;

“Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının 2023 yılı bütçesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde sunum yapan Sayın Bakan, ülkemizde 40 yaşlı yaşam evi; bakanlığa bağlı 169 huzurevi; belediyeler, dernekler, vakıflar, azınlıklar ve özel kuruluşlara ait 266 huzurevi bulunduğunu açıkladı.

Bakım sistemine bakacak olursak Sayın Bakanın sunumunda, şu anda Bakanlığa bağlı olan ve ağırlıklı büyükşehirlerde olan 169 huzurevinde yaklaşık 18 bin yatak kapasitesi mevcut. Son dönemde özellikle özel sektörde hızla artan 266 adet huzurevi bulunmakta ve yine devlettekine yakın -devlette 18 bin yatak- özel sektörde de 18 bin yatak kapasitesi... Zaten çarpıklık burada başlıyor. Bir de diğer grup olarak belirttiğimiz Milli Eğitim Bakanlığına ve belediyelere bağlı yaklaşık 3 bin yatak kapasiteli yaşlı bakım merkezi mevcut. Total olarak bütün ülkede 8,5 milyonluk 65 yaş üstü için 40 bin yatak...

1 milyon 632 bin tek başına yaşayan yaşlımız var ve bunun 700 bini 85 üstünde ve bunlara gerçek anlamda yaşlı bakım gerekiyor ve biz bu bir buçuk milyon, hadi onu da geçtim 700 bin kişi için sadece 40 bin yatakla hizmet veriliyor.

Devletimiz huzurevlerinin maliyetli olduğundan hareketle daha az maliyetli olan yaşlıların evde bakımına mali destek sağlanması uygulamasını yaygınlaştırmayı tercih ediyor. Yerinde bakım uygulaması da önemli bir uygulama ancak, bu uygulamanın yaygınlaşması huzurevlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırmıyor. Gittikçe yaşlanan nüfusumuz için ortaya çıkan ve çıkacak olan huzurevi ihtiyacının şimdiden dikkate alınmak zorunluluğu var.”

Yorumlar (0)