CHP'Lİ İLGEZDİ’DEN UYUŞTURUCU RAPORU

banner598

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak göreve geldiği 2014’ten sonra “bağımlılık” ciddi bir sorun olarak toplumun tüm katmanlarına yayılıyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Adalet Bakanlığı’nın uyuşturucu bağımlılığı verilerini baz alarak bir rapor kaleme aldı ve son 8 yılda uyuşturucuya bağlı suçlarda yüzde 122 artış yaşandığını ortaya koydu.

GÜNDEM 05.09.2022, 10:45
CHP'Lİ  İLGEZDİ’DEN UYUŞTURUCU RAPORU

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili, Gamze Akkuş İlgezdi, Adalet Bakanlığı’nın 20214-2021 yıllarına ait uyuşturucu bağımlılığı verilerini baz alarak hazırladığı raporla, Türkiye’nin kanayan yarası uyuşturucu bağımlılığının geldiği son noktayı ortaya koydu. Akkuş İlgezdi, “Bir yanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Bizim iktidarımızda ne sulu ne kuru uyuşturucuya yer yok’ açıklamaları, bir yanda Adalet Bakanlığı’nın verileri… Ortaya çıkan tablo korkunç! Yakalanan kişi ve madde miktarının artması başarı değildir. AKP iktidarı, kindar nesil yetiştirmek adına toplumun kılcal damarlarına büyük zarar verdi” dedi.
AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak göreve geldiği 2014’ten sonra “bağımlılık” ciddi bir sorun olarak toplumun tüm katmanlarına yayılıyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Adalet Bakanlığı’nın uyuşturucu bağımlılığı verilerini baz alarak bir rapor kaleme aldı ve son 8 yılda uyuşturucuya bağlı suçlarda yüzde 122 artış yaşandığını ortaya koydu. Kaleme aldığı rapora ilişkin Akkuş İlgezdi, şunları söyledi:

ALTIN HİLAL ÜLKELERİNDEN YAYILAN TEHLİKE
“Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP iktidarının “ensar politikası” nedeniyle sınırlarımız üzerindeki güvenlik kontrolünü tamamen kaybetmiş durumdayız. Ülkemizin büyük şehirlerinde, turistik ilçelerde kamyonlardan sokaklara bırakılan Afgan ve Pakistanlı yasadışı göçmenler, sadece demografik yapımızı değiştirmekle kalmıyor bir güvenlik sorunu da yaratıyor. Bu yasadışı göçmenler, özellikle dünyanın en yaygın uyuşturucu rotası olan Altın Hilal ülkelerinden geliyor. Altın Hilal, Orta, Güney ve Batı Asya'nın kesişme noktasında bulunan ve Asya'nın iki ana yasadışı afyon üretim alanından birine verilen addır. Bölge, dağlık çevreleri hilali tanımlayan üç ülke, Afganistan, İran ve Pakistan'ı kapsamaktadır.”

SON 8 YILDA UYUŞTURUCU SUÇLARI YÜZDE 122 ARTTI
Akkuş İlgezdi’nin ‘Tek Adam Rejimi Türkiye’yi Uyuşturdu’ Raporu’nda yer alan diğer çarpıcı ayrıntılar ise şöyle: “AKP iktidarı her ne kadar ‘Uyuşturucuyla mücadele konusunda gerekeni yaptık’ dese de uyuşturucu, kuytu sokak aralarından şehirlerin ana arterlerine kadar yayılmış durumda. 2014-2021 yılları arasında uyuşturucuya bağlı tüm suçlarda yüzde 122 artış yaşandı. Bu rapordan da anlaşılacağı üzere, Erdoğan’ın “Bizim iktidarımızda ne sulu ne kuru uyuşturucuya yer yok” açıklamalarının gerçekçi olmadığı ortadadır.”

ÜLKENİN YÜZDE 2’Sİ UYUŞTURUCU BAĞIMLISI
Türkiye’nin uyuşturucu ve bağlı suçlarda hem kullanıcı hem de sevkiyat yapılan güzergâh ülke konumuna geldiğini ifade eden Akkuş İlgezdi, “2014-2021 yılları baz alındığına uyuşturucu kullanımı, imali ve ticareti nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılıklarında hakkında şüpheli sıfatıyla işlem yapılan toplam kişi sayısı 1.854.448 olarak kayıtlara geçti. Bu sayı Türkiye nüfusunun yüzde 2’sine denk geliyor. Bu bilgiler ışığında geçtiğimiz 8 yılda haftada 4.457, günde 635, saatte 26 kişinin uyuşturucuyla ilgili suçlara karıştığını görüyoruz” dedi.

ERDOĞAN DÖNEMİ UYUŞTURUYOR
2014 yılında uyuşturucuya bağlı tüm suçlar nedeniyle hakkında işlem yapılan şüpheli sayısı 172.222 iken 2021 yılına gelindiğinde yüzde 122 artışla 382.349’a ulaştığına dikkat çeken Akkuş İlgezdi, sözlerine şöyle devam etti:
“İktidarın baskıcı politikaları, işsizlik, ekonomik buhran ve milli eğitim sisteminin dejenere olması, uyuşturucuya başlama yaşını düşürdüğü gibi kullanımını da yaygınlaştırıyor. 2014-2021 yılları arasında Cumhuriyet Başsavcılıklarında hakkında işlem yapılan şüphelilerin yüzde 62’sini uyuşturucu kullananlar oluşturdu. Bu sayı toplam 1.157.882 olarak kayıtlara geçti. 2014 yılında uyuşturucu kullandığı öne sürülen şüpheli sayısı 96.694 iken bu sayı 2021’de 263.650’ye ulaştı.”

UYUŞTURUCU YAPAN VE SATANLAR YÜZDE 57 ARTTI
Parlamenter Sistemden, Cumhurbaşkanlığı Sistemine geçildiği 2017 yılının ardından uyuşturucu kullanımında yüzde 173, uyuşturucu imal ve ticareti ise yüzde 27 artış olduğuna dikkat çeken Akkuş İlgezdi, “Verin yetkiyi görün etkiyi diyenler, yetkiyi aldıktan sonra da uyuşturucuya çare olamamış, aksine tam yetki aldıktan sonra uyuşturucu bağımlılığı daha da artmıştır. Uyuşturucuyla mücadele eden birimlerde hiyerarşik düzen bozuldu. Liyakati değil iktidara bağlılığı esas alan atamalar nedeniyle güvenlik bürokrasisi görevini yapamaz hale geldi. Sınır güvenliği ihmal edildi. Sonuçta uyuşturucu imali ve ticareti de yaygınlaştı. Uyuşturucu imal eden ve ticaretini yapan şüpheli sayısı 8 yılda yüzde 57 arttı. 2014-2021 yılları arasında 696.566 kişi hakkında uyuşturucu imali ve ticareti sebebiyle şüpheli sıfatıyla işlem yapıldı” dedi.

SUÇ YAŞI 12’YE KADAR DÜŞTÜ
Öte yandan Akkuş İlgezdi, Türkiye’de 2014-2020 yılları arasında uyuşturucu kullanmak, imal ve ticaretini gerçekleştirmek suçlarından hüküm giyen 18 yaşından küçük toplam 5.431 çocuk olduğunu söyledi. Bu çocukların yüzde 8’ini ise 12-14 yaş grubuna ait olduğunu, yaşı 11’den büyük 15’ten küçük toplam 409 çocuğun uyuşturucu nedeniyle ceza infaz kurumunda olduğunu sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?