CHP'Lİ ERDOĞAN TOPRAK:ÖLÜM SAÇAN MADENİN RUHSAT İPTALİ FACİADAN SONRA İŞLEME KONULDU

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, haftalık değerlendirme raporunu bugün yayınladı.

GÜNDEM 18.02.2024, 14:26
CHP'Lİ ERDOĞAN TOPRAK:ÖLÜM SAÇAN MADENİN RUHSAT İPTALİ FACİADAN SONRA İŞLEME KONULDU

Gazete KRİTİK - Toprak'ın raporunda yer alan değerlendirmeler özetle şöyle:

ÖLÜM SAÇAN MADENİN RUHSAT İPTALİ FACİADAN SONRA İŞLEME KONULDU

Erzincan-İliç’teki siyanürlü altın madeni faciası yeraltı zenginliklerinin hoyratça yabancı şirketler ve iktidara yakın yerli ortaklarının kâr hırsına feda edildiğini gösterdi. Ölüm saçan madenin yıllar önce yapılması gereken ruhsat iptali nihayet faciadan sonra işleme konuldu!


Bergama’da başlayan siyanürlü altın madenciliğine yönelik toplumsal tepkileri, doğaya yönelik tehditleri görmezden gelerek, küresel madencilik şirketleri ve iktidara yakın yerli ortaklarına binlerce maden ruhsatı dağıtan iktidarın aymazlığı, Erzincan-İliç’teki siyanürlü atıkların kaymasıyla, yüzbinlerce dönüm alanı, stratejik su kaynaklarını ve milyonlarca insanın yaşamını uzun yıllar sürecek bir felaketle karşı karşıya getirdi. 


Maden Tetkik ve Arama Kurumu (MTA) Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi verilerine göre, 1923’ten 2002 yılına kadar 79 yılda verilen maden arama ve işletme ruhsat sayısı 1186 iken, 2002 yılından bu yana AKP hükümetlerinin dağıttığı ve halen ihaleye çıkartılmış durumdaki maden sahalarına ilişkin ruhsat sayısı 386 bine ulaştı.  Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı’nın (TEMA) hazırladığı rapora göre 24 ildeki 15 bin 332 maden arama ve işletme ruhsatının kapsadığı bölgelerde, 3 binden fazla endemik canlı ve bitki türü yok olma tehdidiyle karşı karşıya. Ruhsatlarının kapsadığı bölgelerde 109 bin 884 hektar (1,1 milyon metrekare) orman alanı madencilik faaliyetine açıldı.  


İliç’teki siyanürlü altın madeni 2008’de verilen ruhsatla 2010 yılından bu yana faal durumda. Başta Kanadalıların işlettiği bu saha, Kanadalı şirketin ABD’li küresel madencilik şirketi SSR Mining tarafından satın alınmasıyla Amerikalılara geçti. Amerikalılar ise iktidar ile işlerini yürütmek için kamuoyunun yakından tanıdığı bir banka-müteahhitlik-medya holdinginin patronunu yüzde 20 payla ortak aldı. Bu ortaklıkla kamudaki, yargıdaki tüm sorunlarını süratle çözen şirketin 7,5 milyon dolarlık vergi borcu silindi. 


⦁    İşletme sahasını üç kat büyütme başvuruları eski Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve şu anda iktidarın İBB adayı Murat Kurum tarafından onaylandı. 
⦁    Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporları hızla işleme konuldu. 
⦁    ÇED raporunu hazırlayan şirketin sahibi altın şirketinde yönetim kurulu üyesi yapıldı.
Aynı şirket Artvin’de de siyanürlü altın madeni işletiyor. Bergama, Uşak, Fatsa vb. ilde 20 maden işletmesi faaliyette. 20 şirket siyanürlü altın madenciliği için ruhsat aldı. 
Ülkenin sınır aşan stratejik su kaynağı Fırat nehrine 350 metre mesafedeki siyanürlü atıklar, yağmur ve yeraltı sularıyla nehre ulaştığında Atatürk, Karakaya, Keban barajları siyanür tehdidi altında. Barajlardan beslenen şehir su şebekeleri, sulu tarım yapılan araziler zehir riski içinde. Bilim insanları bu çevre, doğa ve insani felaketin etkisinin yüzlerce yıl sürebileceğini, sağlık sorunları, kitlesel göçler, tarım ve hayvancılığın yok olması vb. sorunların yaşanması ihtimalini dile getiriyor.

EMEKLİLERE YÖNELİK SEFALET POLİTİKASI SÜRDÜRÜLÜYOR

 TBMM’ye sunulan 8. Yargı Paketi Yasası’nın içine milyonlarca emeklinin bayram ikramiyesiyle ilgili düzenleme de eklendi. Geçen yıl seçim öncesi 2 bin TL olan ikramiye tutarı bu yıl 3 bin TL’ye çıkarılıyor. Emeklilere yönelik sefalet politikası sürdürülüyor!
16 milyon emeklinin en az asgari ücret tutarında (17 bin 2 TL) olmasını istediği bayram ikramiyesi iktidarın TBMM’ye gönderdiği 8. Yargı Paketi torba yasasına eklenen bir madde ile 3 bin TL olarak belirlendi. 
24 Haziran 2018 seçimlerinin hemen öncesinde alelacele bir yasa düzenlemesini TBMM’den geçiren iktidar, bayram ikramiyesi vaadimizi kopyalayarak iki dini bayramda 1000’er TL tutarında ikramiyeyi uygulamaya koydu. Seçimden sonra üç yıl boyunca emekliyi unuttu. Yükselen enflasyona rağmen 1000 TL ikramiye tutarını 2021 yılına kadar artırmadı. 2021 yılında yüzde 40’a yaklaşan enflasyona karşılık emeklilerin bayram ikramiyesi sadece yüzde 10 artırılarak 1100 TL’ye yükseltildi.
2023 seçimlerine kadar bayram ikramiyesini iki yıl boyunca yine gündemine bile almayan iktidar, 14 Mayıs 2023 seçimleri öncesinde en düşük emekli aylığını 7500 TL’ye bayram ikramiyesini ise 2 bin TL’ye yükseltti. Daha önce de gündeme getirildiği gibi 2018’de ilk uygulama başladığında 1000 TL’lik bayram ikramiyesi o tarihte 1603 TL olan asgari ücretin yaklaşık yüzde 65’ine karşılık geliyordu. Şimdi torba yasayla 3 bin TL’ye çıkarılması söz konusu olan ikramiye tutarı 17 bin 2 TL tutarındaki asgari ücretin yüzde 20’sine bile ulaşamıyor, yüzde 18’i düzeyinde kalıyor. Kaldı ki mevcut mevzuat, kök maaş uygulaması ve dosya başına ödenen emekli aylıklarında milyonlarca emekli ile dul ve yetim aylığı alan kişiler 3 bin TL’ye çıkartılan ikramiyenin de tamamını değil, maaş bağlama oranı üzerinden belirlenecek tutarı alacaklar. Zaten maaşı 10 bin TL’ye yükseltilen en düşük emekli aylığının da altında olan milyonlarca kişi bayram ikramiyesinde de mağduriyet yaşayacaklar. 
Örneğin eşi üzerinden dul aylığı alan ve maaş bağlama oranı yüzde 60 olan bir kişi 1800 TL, babası ya da annesinden ötürü yetim aylığı alan ve maaş bağlama oranı yüzde 30 olan bir kişi ise sadece 900 TL ikramiye alabilecek. Emekli dernekleri, Emekli-Sen gibi sendikalar, malulen emekli olanlar, milyonlarca dul ve yetim bayram ikramiyesinin en az bir maaş tutarıyla eşitlenmesini, ya da asgari ücret veya en düşük emekli aylığı tutarında belirlenmesini istiyordu. Beklentiler 10-17 bin TL arasındaydı. 
⦁    Emekliler ayrıca, emeklilere de ödeneceği vaat edilen, ancak temmuz ayında sadece kamuda çalışan memurlara yapılan 8 bin TL’lik seyyanen zammın emekli maaşlarına yansıtılmasını talep ediyordu.
Ocak ayı bütçe rakamlarında sadece bir ayda faize 121 milyar TL ödeyerek bir avuç faizciyi ihya eden iktidar 16 milyon emekliye gelince her zaman yaptığı gibi ‘bütçede kaynak yok’ bahanesine sarılıyor. Cumhuriyetin 100’üncü yılı için ödenen 5 bin TL ikramiyeyi bile emekliye çok gören ve bayram ikramiyesini 3 bin TL yapan iktidar, 16 milyon emekliye sadece sefaleti reva gördüğünü torba yasayla ilan ediyor!    
 

Yorumlar (0)