CHP'li Demir: “İnsanları ölüme terk etmeyin!”

Sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarla ve basın mensuplarına ulaşarak sesini duyurmaya çalışan Tuğba Tanık sağ yüzünde, gözünde ve beyninde tümör olan bir genç kız. Tümörün şah damarına yakınlığından dolayı ameliyatı riskli olan Tuğba’nın tedavisine uygun bir ilaç yurtdışında mevcut. Bakanlık ilacın alınmasını onayladı ancak SGK ilaç listesinde bulunmayan bu ilacın maliyetini karşılamayı reddetti.

GÜNDEM 10.01.2024, 13:26
CHP'li Demir: “İnsanları ölüme terk etmeyin!”

TUĞBA SESİNİ DUYURMAYA ÇALIŞIYOR

Konuyu TBMM gündemine taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Deniz Demir, “Tuğba doğuştan sinir sistemlerinde tümöre neden olan bir hastalığa sahip ve bu hastalığın tek ilacı yurtdışında. Tuğba’nın sesini duyun ve ilacın kullanımı önündeki engelleri bir an önce kaldırın” dedi.

SGK’NIN KARŞILAMAYI REDDETTİĞİ İLACIN MALİYETİ 165 BİN LİRA

Tuğba Tanık’ın 21 yaşında olduğunu kaydeden Demir, “Yüzünün sağ tarafında, gözünde ve beyninde tümör  mevcut. Tuğba ailesi ile birlikte yaşıyor ve maalesef babası da yüzde 66 engelli” ifadesini kullandı.

CHP’li Demir sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tuğba ailesiyle birlikte yaşıyor. Babası Levent Tanık’ın da kalp rahatsızlığı var, bir gözü yüzde 10 seviyesinde görüyor ve yüzde 66 engelli.
Daha önce yüzünün sağ tarafından 6 defa ameliyat olan Tuğba, hiçbir tedaviye yanıt vermedi ve doktorlar tarafından bu hastalığa uygun kemoterapi olmadığı bildirildi. Ayrıca kendisine tümörün şah damarına yakınlığı ve büyüklüğü nedeniyle ameliyatın riskli olduğu, ışın tedavisi yapılırsa tümörün dahada yayılma tehlikesi bulunduğu aktarılmış.

Tuğba’nın ailesinin maddi durumu iyi değil, aile Tuğba’nın tedavisini yürütmekte zorlanıyor. Tuğba Tanık kendi sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlar ile sesini duyurmaya çalışıyor. Ameliyat ise tümörün şah damarına yakınlığı nedeniyle mümkün değil. Doktorlar tarafından bu hastalığa uygun kemoterapi olmadığı ancak yurt dışında uygun bir ilaç olduğu genç kız ve ailesine söylenmiş. Bunun üzerine doktorlar bakanlığa Tuğba’nın raporları ile birlikte başvuruda bulunmuş. Bakanlık ilacın alınmasını onaylamış ancak SGK ilaç listesinde bulunmayan bu ilacın maliyetini karşılamayı reddetmiştir. İlacın maliyeti 165.000 TL…”

CHP’Lİ DEMİR SORU ÖNERGESİ VERDİ: SGK BU İLACI NEDEN KARŞILAMIYOR?

“Maalesef Tuğba Tanık’ın babası da yüzde 66 engelli ve ailenin maddi durumu sıkıntılı. Bu halde ilacı kendi başlarına tedarik edebilmeleri mümkün değil. Biz Bakan Işıkhan’a geçmişte de sorduk bugün de soruyoruz: SGK geri ödeme listesinde olmayan bu yüksek maliyetli ilaçları düşük ve orta gelirli hastalar nasıl temin edecek? Bir cevap gelmediği için sorumuzu tekrar editörü ve Tuğba’nın tedavisi için gerekli adımların atılmasını talep ediyoruz.”

Yorumlar (0)