CHP'li Çeviköz, Libya'ya Farklı Ekipler Gönderilmesini Sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, Meclis'e Libya'ya farklı ekipler gönderilmesine ilişkin soru önergesi verdi.

CHP'li Çeviköz, Libya'ya Farklı Ekipler Gönderilmesini Sordu

Çeviköz'ün Soru Önergesi:

Aşağıda kayıtlı olan sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Ocak 2020 tarihinde katıldığı bir televizyon programında, 1970 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararına  ve Anayasamızın 92. maddesine aykırı bir şekilde Ulusal Mutabakat Hükümeti lehine Libya iç savaşına asker gönderilmesine ilişkin olarak, “Askerlerimiz peyderpey şu anda gidiyor. Muhalif güç olarak bizim orada farklı ekiplerimiz olacak.” ifadesinde bulunmuştur. Bu bağlamda;

  1. İfade edilen “farklı ekipler” kimlerdir? Bu ekipler, kimin ekipleridir? Cumhurbaşkanlığına bağlı özel  güvenlik güçleri  bulunmakta mıdır? Bu ekipler hangi tarihte Libya’ ya gönderilmiştir?
  2. İfade edilen “farklı ekipler” kaç kişiden oluşmaktadır? Bu “ekiplere” herhangi bir ödeme yapılmakta mıdır? Yapılıyor veya yapılacaksa, TL cinsinden karşılığı nedir? Ödemeler merkezi bütçeden mi karşılanmaktadır?
  3. İfade edilen “farklı ekipler” silahlı güce sahip midir? Bu silahlar kim tarafından karşılanmaktadır? Silah envanterlerinin detayları nelerdir?
  4. İfade edilen “farklı ekipler”,  “SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlığı” şirketi tarafından mı sağlanmaktadır?
  5. İfade edilen “farklı ekipler” arasında Suriye rejimine karşı savaşan, cihatçı örgütlere mensup kişiler var mıdır? Varsa bu kişilerin transferi nasıl sağlanmaktadır?
  6. Libya dışında “farklı ekiplerin” gönderildiği başka ülke var mıdır?

Resmi Gazete’ nin 25 Aralık 2019 tarihli 30989 sayısında yer alan Cumhurbaşkanı Kararınca verilecek 20 milyon TL’lik hibe tutarından, “farklı ekipler” yararlanabilecek midir?

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER