CHP'li Burhanettin Bulut:TRT'nin fişini saraya bağlayıp, TRT'yi Parti Radyo Televizyonu (PRT) yapmak editöryal bağımsızlık mıdır? 

CHP Halkla İlişkiler ve Medyayla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut ise sosyal medya hesabından TRT sansürüne tepki gösterdi. Bulut "TRT'nin fişini saraya bağlayıp, TRT'yi Parti Radyo Televizyonu (PRT) yapmak editöryal bağımsızlık mıdır?" diye sordu.

GÜNDEM 05.03.2024, 16:12 05.03.2024, 16:45
CHP'li Burhanettin Bulut:TRT'nin fişini saraya bağlayıp, TRT'yi Parti Radyo Televizyonu (PRT) yapmak editöryal bağımsızlık mıdır? 

GAZETE KRİTİK ÖZEL -CHP lideri Özgür Özel, bugün Ankara'da yaptığı konuşmada TRT'nin CHP sansürünü sert bir dille eleştirdi.

İşte Özel'in TRT ile ilgili yaptığı o konuşma:

“Ben her yerde övünüyorum, benim örgütüm okuyan, anlayan, tartışan bir örgüttür. Aklına yattıysa anlatan ve ikna eden bir örgüttür. Size güveniyoruz… Şu kalabalık var ya şu kalabalık. Dosta güven veriyor, dost olmayanı kaygılandırıyor. Helal olsun hepinize. Sizin anlatmanızdan başka çare yok. Zira Atatürk’ün cepheden haber versin diye kurduğu Anadolu Ajansı haberi kaynağında sansürlüyor. Buraya geliyorlar, miting başlamadan 1 saat önce tepeden fotoğraf çekiyorlar. Gazeteyi açıyorsun, Anadolu Ajansı Eryaman mitingini boş meydan diye yollamış. O yüzden Anadolu Ajansı’na rica edelim. Şu bayrakları çek de göreyim yarın. Şu güzelliğe bak. Yazsana yarın Eryaman gelincik tarlası gibi diye. Bir de TRT var. Devletin televizyonu, sonuçta ne kadar kızsak haklıyız ama iki şey söyleyeyim. TRT’nin emekçilerinin hiç günahı yok. Pırıl pırıl insanlar. Ama yöneticileri, genel müdürleri, yardımcıları maalesef onlar çekiyor, onlar kırpıyor. Onlar haber yazıyor, içini değiştiriyor. O yüzden TRT ve Anadolu Ajansı’ndan bir muhabir görürseniz, bir kamera görürseniz mutlaka onlara Atatürk’ün emanetine gösterdiğiniz saygıyı gösterin o emekçilere. Anadolu Ajansı ve TRT’nin emekçilerine onları kurtaracağımız günün şerefine alkış alalım. Bir kere biz gelince hepsi sendikalı olacak. Çünkü şeyden korkarım, kurum saçmalıyor, sahada muhabirine laf ediyorlar. O çok kötü bir şey. A Haber’in dahi muhabirlerinin hepsi pırlanta gibi insanlar. Hepsi emekçi çocuklar.”

TRT YÖNETİCİLERİNİN YENİ REZİLLİĞİ

“Şimdi TRT’nin yöneticilerinin rezilliğini anlatalım. Biz reklam filmi çektik. Bunun müziği Barış Manço’ya ait. Telif haklarını ödedik. Kullanma iznini aldık. Filmi çektik. Filmde kim var, Ekrem Başkan var. Kepengi açamayana yardım ediyor. Mansur Başkanımız var, veresiyeyi o çağırmış, bir ablamız kapatıyor veresiyeyi o da teşekkür ediyor. Topuklu efemiz var, seraları geziyor. İzmir Büyükşehir adayımız var. Onun yönettiği kentte geceleyin bile parklarda kadınlar özgürce oturabiliyorlar. Bütün belediye başkanlarımız orada ve bunu 15 gündür, A Haber yayınlamıyor, yandaş kanallar yayınlamıyorlar. Parasıyla. Anladım TRT’ye yolladık, 15 gündür hukuk biriminden hukuk onayı bekliyor. AKP 2 gün önce dün akşam yayınlanan videoyu yolladı, bir günde hukuk onayını vermişler, dün akşam yayınlamaya başladılar. Bizimki hala yok. Bugün yazın dedim tekrar, TRT Dijital Hizmetler’e yazmışlar. Mart ayı boyunca rezervasyonlarımız dolu diyor. Kardeşim, sen devletin televizyonusun. Hepimizin vergileri ile TRT payları ile maaş alıyorsun. Nasıl oluyor da bir siyasi partiye hizmet ediyorsun? Bu kararı alanlar, size ant olsun günü gelecek alnınızı karışlayacağız sizin, alnınızı. Buradan uyarıyorum, o filmi yayınlayacaksınız. O filmi ya yayınlayacaksınız, ya yayınlayacaksınız. Hodri meydan. 1 Ocak’tan bugüne toplam bizi 42 dakika vermişler, AKP ile MHP’yi 2 bin 595 dakika. İki güne baktık, Murat Kurum 29 dakika, Hamza Dağ 26 dakika, Altınok 17 dakika ama Mansur Başkan, Ekrem Başkan sıfır dakika. Böyle vicdansızlık olmaz. 1 Ocak’tan beri ana muhalefet liderini 70 günde 42 dakika veren TRT, İstanbul adayını 2 günde 29 dakika veriyor. Bu kadar büyük haksızlığa, bu kadar büyük adaletsizliğe inanamıyorum. Söyledik grup toplantısında, sabahın köründe geliyor TRT’nin emekçisi, bizden geç gidiyor ama 1 dakika yayın yapıyorlar. Ne zaman vereceksin? CHP binası yanarsa verecek haberi. Benim haberimi ne zaman vereceksin? Herhalde ölürsem cenazemi verecekler. Ben de dedim ki bak er geç başımıza gelecek. Dirime gelmeyen cenazeme de gelmesin. İstemiyorum hiçbirini.”

TRT YİNE AYRIMCILIK YAPIYOR

“Etimesgut’un, Eryaman’ın güzel insanları en önemli konumuz, en can alıcı konumuz nedir? Tayyip Erdoğan ile kavga etmek. O bizimle kavga etmek istiyor. Ne üzerinden, kimlik siyaseti üzerinden. Ne üzerinden, efendim her gün o zam, zam, zam yapacak bize DEM, DEM, DEM diyecek. Ne üzerinden kavga etmek istiyor, kendi çıkardığı gerilimler üzerinden. Ben ona şunu söylüyorum, tamam kavgaya varım ama senin istediğin kavgayı yapmam. Ben seninle emeklilerin hakkı için kavga edeceğim. Çalışanların hakkı için, yoksullar için, onların hakkını senden söke söke alacağım. Bunu göreceksin. Tayyip Erdoğan geldiğinde en düşük emekli maaşı 1,5 asgari ücretti. Bugün aynı hesap olsa en düşük emekli maaşının 26 bin lira olması lazım. 3 Kasım 2002’de bir emekli maaşı, en düşük emekli maaşı 8 çeyrek altın alıyordu, bugün 2,5 çeyrek altın bile alamıyor. Tayyip Erdoğan iktidarı boyunca emeklilerin cebinden tam ayda 5,5 çeyrek altını çalmıştır. 5,5 çeyrek altını. Bir başka hesap yapalım. Burada bir kez önce birisine hakkını vermek lazım. Nedir? Emekliler geçmişte bayramlarda ikramiye filan almıyordu. Kimin sayesinde alınıyor şimdi? Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun. Ona yürekten selam yollayalım. Genel Başkanımıza. 2015, 7 Haziran’da Kemal Bey, emeklilere ‘Ben emekli Kemal’im’ dedi, 2 bayramda birer maaş ikramiye dedi. Bunlar önce olmaz dediler, 1 Kasım’a giderken baktılar çoğunluğu kaybettiler, biz de vereceğiz dediler. 2018’e kadar hiçbir şey yok. 3 yıl kulaklarının üstüne yattılar. 2018 seçimlerine birkaç ay kala bin lira emeklilere ikramiye koydular. Biz o zaman itiraz ettik. Bin lira yeterli değil asgari ücret olsun diye. Beğenmediğimiz, beğenmediğiniz bin lira 24 kilo dana kıyma alıyordu o gün. O 2018’deki bin lira 2021’de 2 bin lira oldu. Bu seçimde çok konuşuldu, 5 bin lira yapacağız dediler, 3 bin lira yaptılar. Bu 3 bin liraya sadece 6 kilo dana kıyma alıyor. Yani sadece emekli ikramiyesi üzerinden Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhur İttifakı emekli ikramiyesi üzerinden emeklinin bayram sofrasından, buzdolabından, kursağından 18 kilo kıymayı çalmıştır. Hakkınızı hep beraber arayacağız.”

Burhanettin Bulut:TRT'nin fişini saraya bağlayıp, TRT'yi Parti Radyo Televizyonu (PRT) yapmak editöryal bağımsızlık mıdır?

CHP Halkla İlişkiler ve Medyayla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut ise sosyal medya hesabından TRT sansürüne tepki gösterdi. Bulut "TRT'nin fişini saraya bağlayıp, TRT'yi Parti Radyo Televizyonu (PRT) yapmak editöryal bağımsızlık mıdır?" diye sordu.

İşte Bulut'un o paylaşımı:

AKP’nin belediye başkan adayları hemen her gün TRT Haber ekranlarında.

Bizim belediye başkan adaylarımıza yer vermeyişinizin bilimsel bir açıklaması var mı? 

TRT'nin fişini saraya bağlayıp, TRT'yi Parti Radyo Televizyonu (PRT) yapmak editöryal bağımsızlık mıdır? 

Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel’e, başkan adaylarımıza karartma uygulayan TRT’de CHP’nin reklamının gösterilmesi bile yasak.

Mart ayında reklam filmlerimizi yayınlayacak müsait günleri yokmuş! Yalanın da kuyruklusu!

TRT hem kamuyu zarara uğratıyor hem de görev suçu işliyor!

Yorumlar (0)