CHP'li Binici'den sandık güvenliği açıklaması: "31 Mart gecesini hiçbir sıkıntı olmadan atlatacağız"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftci Binici, seçim güvenliğiyle ilgili “Bütün siyasi partilere ciddi bir görev düşüyor. Görevin en büyük kısmı bizlere düşüyor. Ama seçmene de tabii ki verdiği oya sahip çıkma gibi bir görevi olacak bu noktada. Yerel seçimlerin tabii bambaşka bir süreci de şöyle, çok fazla oy kullanacağız. Dolayısıyla sayımlar çok daha uzun sürecek, yorucu ve uzun süreli bir gün olacak. Seçmenlerimizin hepsi de ben eminim, bizim sandık görevlilerimizle birlikte sandık başında olacaklar. Çok dikkat edilmesi gereken ve hassas bir süreç. Biz de aynı hassasiyetle yaklaşıyoruz bu sürece. Bizim çalışmalarımız, CHP’nin seçmenin verdiği oyu koruyacağına, o sandıktan çıkan iradenin kağıda doğru yansıyacağına yönelik olacak. Seçmenin de bize bu konuda güven duymasını olmasını rica ediyoruz seçmenden. 31 Mart gecesini hiçbir sıkıntı olmadan atlatacağız, umuyorum” dedi.

GÜNDEM 26.01.2024, 11:36 26.01.2024, 14:14
CHP'li Binici'den sandık güvenliği açıklaması: "31 Mart gecesini hiçbir sıkıntı olmadan atlatacağız"

CHP Seçim ve Parti Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftci Binici, CHP’nin seçim güvenliği stratejisine ilişkin ANKA Haber Ajansı’nın sorularını yanıtladı.

"OLASI SENARYOLARI DEĞERLENDİRDİK VE BUNLARA KARŞI ÖNLEM ALDIK”

Çiftci Binici, “CHP’de seçim güvenliği açısından ne değişti” sorusunu şöyle yanıtladı:

“‘Bir şey değişti’ cümlesi doğru bir cümle olmayabilir ancak her seçimde bir tecrübe kazanıyoruz ve tecrübelerimizi üst üste koyarak bir seçim güvenliği süreci işletiyoruz. Daha önce de belirtmiştim, seçim güvenliği bizim kampanyamızın bir ayağı, stratejimizin bir ayağı olacak. Zaten süreç içerisinde bununla ilgili kamu spotlarımızı, reklamlarımızı göreceksiniz. Dolayısıyla kampanyanın reklam kısmı, proje kısmı ne kadar önemliyse seçim güvenliği kısmı da bizim için o kadar önemli. 100 yıllık bir parti olduğumuzu söylüyoruz, her seçimde bambaşka bir tecrübe kazanıyoruz çünkü her seçimde ülkenin geldiği hukuksuzluk, güvensizlik doğrultusunda her seçimde bambaşka bir sıkıntıyla karşılaşıyoruz. Biz bugüne kadar karşılaşmış olduğumuz bütün sıkıntıları bünyemizde topladık ve çözümlerini ürettik. Bundan sonra da ülkenin başına gelebilecek olası senaryoları da değerlendirdik ve bunlara karşı da bir önlem aldık.

"YAPTIĞIMIZ ÇAĞRI DOĞRULTUSUNDA AVUKATLARIMIZ SEÇİM GÜNÜ SAHADA OLACAK”

Sadece bu dönem partide şöyle bir süreç işletiyoruz seçim güvenliği adı altında: Tek başına bir seçim-hukuk işlerinden sorumlu genel başkan yardımcılığının yürüteceği bir görev ya da sağlayacağı bir alan değil burası. Burası çok dinamik bir alan örgütüyle, bilişimiyle, genel sekreterliğiyle, parti okuluyla süren bir alan. O yüzden haftalık düzenli toplantılar yapıyoruz bu birimlerle. İl ve ilçe örgütlerimizle eş güdümlü bir şekilde bu saydığım birimleri bir araya getirerek bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından çıkartılan genelge doğrultusunda biz eğitim kitapçığımızı hazırladık. Bu eğitim kitapçığımızı parti okulumuza verdik. Parti okulumuz bunlara ilişkin eğitimlerine başlayacak il örgütlerinde. Hem örgütlerimiz hem sandık görevlilerimiz eğitilecek, aynı zamanda meslektaşım olan avukatlarımıza bir çağrı yaptık. Bu çağrı doğrultusunda avukatlarımız seçim günü sahada olacak. Aynı şekilde belediye başkan adaylarımız, belediye meclis üyesi adaylarımız, il genel meclisi üyesi adaylarımız, onların çalışma arkadaşları sürecin içerisinde olacaklar.

"GENEL MERKEZ’DEN NE KADAR ÇOK ÇALIŞMA YAPARSAK YAPALIM EN NİHAYETİNDE İŞ SANDIK GÖREVLİSİNDE TOPLANACAK”

Kapsamlı bir çalışma yürütüyoruz. Biz Genel Merkez’den ne kadar çok çalışma yaparsak yapalım sonuçta, en nihayetinde iş dönecek dolaşacak ve o sandığın başında olan, sandığı korumakla yükümlü olan sandık görevlisinde toplanacak. Dolayısıyla biz, sandık görevlilerimize bu aşamada çok kıymet veriyoruz. Onların eğitimlerini tamamlamaya çalışıyoruz. Örgüt birimimiz bu konuda çok ciddi bir çalışma sergiliyor. Seçmen askı listelerinin itirazlarını gerçekleştirdik. Şimdi ikinci itirazları yapacağımız yerlere odaklanmaya başladık. Dolayısıyla aslında sistemli, büyük bir ekip adı altında ve kapsamlı bir çalışma sürüyor şu anda.”

"YSK TARAFINDAN BÜTÜN SİYASİ PARTİLERE VERİLEN SEÇMEN KÜTÜKLERİNİN ANALİZİNİ YAPTIK”

Çiftci Binici, “Seçmen listelerinin askıda olduğu itiraz sürecinde yerelde olup bitene nasıl hakim oldunuz, Genel Merkez ve yerelin koordinasyonunu nasıl sağladınız” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Biz öncelikle kendi çalışmamızı yaptık. YSK tarafından bütün siyasi partilere verilen seçmen kütüklerinin analizini yaptık. Ekimde aldığımız seçmen kütüğü, onun önünde olan seçmen kütüğü ve 4 Ocak’ta gelen seçmen kütüğünün karşılaştırmalı bir analizini gerçekleştirdik. Toplu bir taşınma ya da toplu bir değişikliği tespit ettik. Bu toplu değişikliklerden sonra daha az sayılı değişikliklere döndük ve örgütlerimize şunu söyledik: Burası Yozgat ise, burası Kars ise Yozgat İl Başkanımızı, Kars İl Başkanımızı aradık, dedik ki ‘Kıymetli Başkanımız, sizin burada şöyle bir toplu değişiklik var. Git, bu değişikliği yerinde tespit et.’ İl başkanımız, ilçe başkanımızı yanına alarak yerinde bir tespit gerçekleştirmeye çalıştı. Yani orası boş bir arsa mı? Orada gerçekten bu insanlar fiziken, fiilen varlar mı? Bunların hepsinin tespitini yaptıktan sonra itirazlarımızı gerçekleştirdik.

"İKİNCİ İTİRAZLARIMIZI ŞU ANDA HAZIRLIYORUZ”

İtirazlarımızı ilçe başkanlarımız yaptı. İlçe başkanlarımız yaptıkları itirazların sonuçlarını aldı ve raporlamalarını bize bildirdiler. Biz o raporlar doğrultusunda şimdi ikinci itirazlar noktasında bir süreç işletiyoruz. Tabii burada şunu da kaçırmamak lazım: Seçmen hareketliliği Türkiye'de hep olan bir şey ve özellikle yerel seçimlerde daha çok olan bir husus. Çünkü seçmenlerimiz büyükşehirlerde yaşasa bile, kendi köyünde muhtarı seçebilmek için yerel seçim sürecinde bir hareketlilik gerçekleşir. Dolayısıyla bunu da çok gözden kaçırmamak lazım. Biz kendi tespit ettiğimiz bütün itirazları yaptık. Tespit edemeyip de seçmenimizden bize gelen şikayetlerin hepsinin de itirazlarını gerçekleştirdik. Sonuçlarını aldık. Bir kısmı kabul gördü. Bir kısmı görmedi. Görmemesinin gerekçesini de bize bildirdiği için seçim kurulları, biz o gerekçeler üzerinden ikinci itiraz yapmamız gerekiyorsa da ikinci itirazlarımızı şu anda hazırlıyoruz.”

"İTİRAZLARA İLİŞKİN BİR BİLGİ DERLEMESİ VAR. BASINA AÇIKLAMA YAPACAĞIMIZ BİR ORGANİZASYON GERÇEKLEŞTİREBİLİRİZ”

Çiftci Binici, “İtirazlara ilişkin bir veri seti hazırlandı mı ve kamuoyuyla paylaşılacak mı” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Tabii, az önce aktardığım gibi Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız, Bilgi İletişimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız ile bu konuda kapsamlı bir çalışma yapıyoruz hep birlikte. Sonuçta örgütü işin içine çekeceğiz ve burada bir bilgi derlemesi var, hukuki süreci de biz yapıyoruz. Belki uzun vadeli bir süre olmasa bile kısa süre içerisinde, hep birlikte olacağımız, basına açıklama yapacağımız bir organizasyon gerçekleştirebiliriz. Paylaşırız.”

"OY KULLANMAK SADECE OY VERDİĞİMİZ AN, SANDIĞIN AÇILDIĞI AN DEĞİL. BU BÜTÜN VE DİNAMİK BİR SÜREÇ”

Çiftci Binici, “14 ve 28 Mayıs seçimlerinde seçmenin sandıkların başından ayrılmaması için ‘Sandıkları terk etmeyelim’ söyleminden öte somut bir çalışma yapılmamış ve seçmenin motivasyonu özellikle ikinci turda kırılmıştı. Bu seçimlerde bunun önüne nasıl geçeceksiniz” sorusuna şu yanıt verdi:

“Tabii ki sandık hepimizin sorumluluğu olmakla birlikte seçmenin de sorumluluğu. Yani seçmen verdiği oyu da takip edecektir. Biz bu konuda bütün sivil inisiyatiflerle çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. En nihayetinde, seçmenimiz de kendi verdiği oya sahip çıkmak için o gün sandık başında olacaktır, gözlemci olarak ya da sandık görevlisi olarak. ‘Sandığa sahip çıkın’, ‘Sandıkların başını terk etmeyin’ cümlesi aslında bir haksızlık, bir yolsuzluk, bir usulsüzlük olmasından daha ziyade şöyle bir şey benim nazarımda: Oy kullanmak sadece kullanmak değil ya da sadece oy verdiğimiz an, sadece sandığın açıldığı an değil. Bu bütün bir süreç ve dinamik bir süreç. Sabah sandığın kurulmasından başlayıp da gece o sandığın seçim kuruluna teslim edilmesine kadar gerçekleşen ve hareketli bir süreç.

"ANADOLU’DA KOLAYLIK OLSUN DİYE YAPILAN BOŞ TUTANAKLARIN İMZALANMASI USULÜNÜ ENGELLEYECEĞİZ”

Dolayısıyla sabah sandık görevlilerimiz, gözlemci seçmenler gidecek. Ve önce bir kere boş tutanakları imzalamayacaklar. Yani Anadolu'da yaygın bir şekilde böyle bir usul gerçekleştiriyorlar. Kolaylık olsun diye, kötü bir niyet altında aramıyoruz asla ama kolaylık olsun diye böyle bir süreç yapıyorlar. Bunu bir kere engelleyeceğiz çünkü o tutanağın altı bir kere imzalanırsa üstü istediği gibi doldurulur. Sandıktan çıkan oy doğru sayılacak, o sayılan oy doğru bir şekilde tutanağa geçirilecek, çeteleye geçirilecek ve seçim kuruluna teslim edilecek. Burada bütün siyasi partilere ciddi bir görev düşüyor. Görevin en büyük kısmı bizlere düşüyor. Ama seçmene de tabii ki verdiği oya sahip çıkma gibi bir görevi olacak bu noktada. Ve ben bütün seçmenle bu süreci el birliğiyle yapacağımızı düşünüyorum.

"ÇALIŞMALARIMIZ, CHP’NİN SEÇMENİN VERDİĞİ OYU KORUYACAĞINA, SANDIKTAN ÇIKAN İRADENİN KAĞIDA DOĞRU YANSIYACAĞINA YÖNELİK OLACAK. SEÇMENİN BİZE GÜVEN DUYMASINI RİCA EDİYORUZ”

Yerel seçimlerin tabii bambaşka bir süreci de şöyle, çok fazla oy kullanacağız. Dolayısıyla sayımlar çok daha uzun sürecek. Büyükşehir, ilçe belediyesi, belediye meclisi kullanılacak. İl merkezlerinde il genel ve muhtarlıklar kullanılacak. Dolayısıyla yorucu ve uzun süreli bir gün olacak. Seçmenlerimizin hepsi de ben eminim, bizim sandık görevlilerimizle birlikte sandık başında olacaklar. Çok dikkat edilmesi gereken ve hassas bir süreç. Biz de aynı hassasiyetle yaklaşıyoruz bu sürece. Bizim çalışmalarımız, CHP’nin seçmenin verdiği oyu koruyacağına, o sandıktan çıkan iradenin kağıda doğru yansıyacağına yönelik olacak. Seçmenin de bize bu konuda güven duymasını rica ediyoruz seçmenden. 31 Mart gecesini hiçbir sıkıntı olmadan atlatacağız, umuyorum.”

Yorumlar (0)