CHP'li Aşkın Genç: "C-160 uçağının acil iniş yapmasının sebebi nedir?

CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, 25 Ocak’ta Kayseri’de askeri eğitim uçağının teknik arıza nedeniyle acil iniş yapmasını TBMM gündemine taşıdı. Genç, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’e “C-160 uçağının acil iniş yapmasının sebebi nedir? Ülkemizdeki askeri uçakların bakımları ne sıklıkla yapılmaktadır” diye sordu.

GÜNDEM 29.01.2024, 14:16
CHP'li Aşkın Genç: "C-160 uçağının acil iniş yapmasının sebebi nedir?

Milli Savunma Bakanlığı, 25 Ocak’ta Kayseri’de askeri eğitim uçağının acil iniş yapması üzerine, “Kayseri 12’nci Hava Ulaştırma Üs Komutanlığından eğitim için kalkan bir C-60 uçağımız teknik arıza nedeniyle acil iniş yapmak zorunda kalmıştır. Uçağımızda hafif hasar meydana gelmiştir. Pilotlarımızın ve mürettebatımızın sağlık durumları iyidir” açıklamasını yapmıştı.

CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Kayseri’de askeri eğitim uçağının teknik arıza nedeniyle acil iniş yapmasını TBMM gündemine taşıdı. Genç, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Aşkın Genç önergesinde, “Milli Savunma Bakanlığı, 25 Ocak 2023 tarihinde Kayseri 12'nci Hava Ulaştırma Üs Komutanlığından eğitim için kalkan bir C-160 uçağının teknik bir arıza nedeniyle acil iniş yaptığını duyurdu. Bakanlığın duyurusunda, uçağın hafif hasarlı olduğunu ve can kaybı yaşanmadığı bilgisi yer aldı. Askeri havaalanının yerleşim yerlerine yakın olması ve uçağın binaların seviyesine kadar alçalması çevrede büyük paniğe neden oldu” değerlendirmesini yaptı. 

Aşkın Genç, Bakan Yaşar Güler’e şu soruları yöneltti:

“C-160 uçağının acil iniş yapmasının sebebi nedir?

-Uçağın bakımları en son ne zaman yapılmıştır?

-Uçağın kalkış yapabileceğine dair onay verilmiş midir?

-Bahse konu olay ile ilgili soruşturma açılmış mıdır?

-Ülkemizdeki askeri uçakların bakımları ne sıklıkla yapılmaktadır?”

Yorumlar (0)