banner642

CHP'Lİ AKIN: ‘ENERJİDE ÜS OLUNACAKSA BOTAŞ’IN VERGİ BORÇLARI NEDEN SİLİNİYOR?

banner641

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, yaptığı yazılı açıklamada TBMM’ye getirilen BOTAŞ’ın ödenmemiş vergi, idari para cezaları ile borçlarının silinmesini öngören düzenlemeyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

GÜNDEM 20.12.2022, 10:37
CHP'Lİ AKIN: ‘ENERJİDE ÜS OLUNACAKSA BOTAŞ’IN VERGİ BORÇLARI NEDEN SİLİNİYOR?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, AK Parti iktidarının bir yandan seçim öncesi “Türkiye enerji üssü olacak” söylemini gündeme getirirken; diğer yandan BOTAŞ’ın vergi borcunu tekrar silmek için düzenleme getirmek zorunda kaldığına dikkat çekti. CHP’li Akın, “Seçim öncesi yeni bir hikâye yaratmak için enerji üssü söylemini gündeme getiren iktidar neden BOTAŞ’ın vergi borçlarını silmek zorunda kalıyor? Rusya’ya borç erteleyerek mi enerji üssü olacağız?” açıklamasında bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, yaptığı yazılı açıklamada TBMM’ye getirilen BOTAŞ’ın ödenmemiş vergi, idari para cezaları ile borçlarının silinmesini öngören düzenlemeyle ilgili yazılı açıklama yaptı. CHP’li Akın, şunları dile getirdi:

‘ÜS OLUNACAKSA BOTAŞ’IN VERGİ BORCU NEDEN SİLİNİYOR?’

AK Parti iktidarı döneminde Türkiye’nin en büyük enerji kamu kuruluşu olan BOTAŞ sürekli kar ederken, artık sürekli zarar eden bir kurum haline dönüştü. TBMM’ye getirilen yeni bir düzenlemeyle BOTAŞ’ın vergi borçlarının tekrar silinmesi amaçlanıyor. İktidar sözcülerinin son dönemde “Türkiye enerji üssü olacak” söylemiyle seçim öncesi yeni bir hikâye yaratmaya çalışırken; en büyük enerji kamu kurumu olan BOTAŞ’ın vergi borçlarının silinmek istenmesi bu söylemin inandırıcı olmadığını göstermektedir.

TÜRKİYE YEŞİL VE YENİLENEBİLİR ENERJİDE MERKEZ OLACAK

Avrupa başta olmak üzere dünyada doğalgazdan çıkma planları yapıldığı bilinmektedir. Türkiye enerjide merkez bir ülke olmak istiyorsa, yenilenebilir ve yeşil enerjiyi ana odağına alması gerekmektedir. Tüm dünyada yeşil dönüşüm, yeşil enerji ve temiz enerji eksenli bir dönüşüm yaşanmaktadır.

‘TÜRKİYE’NİN YENİLENEBİLİR ENERJİ POTANSİYELİ ÇOK YÜKSEK’

Güneş ışıma oranı Türkiye’nin yarısı olan Almanya 2030 yılında güneş enerji hedefi 230 gigavat olduğu dikkate alındığında ülkemizin yenilenebilir enerji potansiyelinin ne kadar büyük olduğu anlaşılmaktadır. AK Parti iktidarının 20 yıldır gerçekleştiremediği dönüşümünü seçimden sonra 2030 yılına kadar yeşil ve yenilenebilir enerjiyi ana odağa alarak yapmak mümkündür.

‘RUSYA’YA BORÇ ERTELENECEKSE VATANDAŞ NİYE PEŞİNEN ÖDÜYOR?’

BOTAŞ’ın Rusya’ya olan borcunun ertelendiği yönünde iddialar konusunda iktidarın sessiz kalması manidardır. Türkiye’nin kaderini belirleyecek seçim öncesi iktidarın BOTAŞ’ın Rusya’ya olan borcunu erteleyerek seçim dönemini finanse edeceği ifade edilmektedir. BOTAŞ’ın borcu ertelenirken, vatandaşlarımız ise kullandığı doğalgazın bedelini ödemeye devam etmektedir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.