CHP'Lİ AÇIKEL: AK PARTİ’NİN KARA VE YOZ DÜZENİ, TÜRKİYE'Yİ YOLSUZLUK, RÜŞVET VE KARA PARA AKLAMA EKONOMİSİ HALİNE GETİRDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Fethi Açıkel, 9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü dolayısıyla bir değerlendirme yaptı.

GÜNDEM 09.12.2022, 15:07
CHP'Lİ AÇIKEL: AK PARTİ’NİN KARA VE YOZ DÜZENİ, TÜRKİYE'Yİ YOLSUZLUK, RÜŞVET VE KARA PARA AKLAMA EKONOMİSİ HALİNE GETİRDİ

Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün hazırladığı “Dünya Yolsuzluk Algı Endeksi’ne de dikkat çeken CHP’li Açıkel’in açıklaması şu şekilde:

‘Türkiye, Gri Listeye Alınma Utancını Hak Etmiyor’

“Saray rejimi, Türkiye'yi Yolsuzluk Algı Endeksi’nde 180 ülke arasında 96. sıraya soktu. Ak Parti’nin kara ve yoz düzeni, Türkiye'yi yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama ekonomisi haline getirdi. Türkiye, Yolsuzluk Algı Endeksi’nde 38 OECD ülkesi arasında 37. sırada, G20 ülkeleri içinde ise sondan üçüncü sırada yer alıyor.  

Geçinemeyen on milyonlarca emekçimiz, kara para, rüşvet ve yolsuzluk çarkı yüzünden daha da yoksullaşıyor. Yolsuzluk ve rüşvet düzeni, emekçi halkımızdan çalıyor,  ekonomimizi ve kurumlarımızı itibarsız hale getiriyor. 

AKP iktidarının, OECD çatısı altında çalışan Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından yolsuzluk, rüşvet ve kara para transferinde alınan tavsiye kararlarını uygulamaktan uzak durması nedeniyle Türkiye Gri Listeye alındı. Türkiye, kara para aklama, rüşvet ve yolsuzluk iddiaları yüzünden gri listeye alınma utancını hak etmiyor.  Gri liste, ekonomimizi ve kurumlarımızın itibarını olumsuz şekilde etkiliyor. Saray'ın Gri Listesi, emekçiye kan kusturuyor, daha fazla yoksulluğa neden oluyor. 

‘Saray'ın Yolsuzluk ve Rüşvet Rejimi, Emekçi Halkımızı Mülksüzleştiriyor’ 

Saray, palyatif çözümler dışında; Rüşvet ve Yolsuzluk Ekonomisine karşın mücadele etmiyor. Saray iktidarı tam tersine yolsuzluğu kolaylaştırıcı kimi düzenlemeler yapıyor.  Kamu İhale Kanunu 200’e yakın kez değiştirildi. Sayıştay ve MASAK’ın denetim işlevi zayıflatıldı. Teftiş Kurulları etkisizleştirildi. Türkiye Varlık Fonu, denetim dışında bırakıldı.

Zindaşti, Zarrab, Rüşvetçi Büyükelçi, Siyasi Nüfuz Sahibi kişilerin dahil olduğu Yolsuzluk ve Kaçakçılık vakaları, AK Partinin Kara Düzeninin özellikleri olarak tescillendi. Halkımız Temiz Ekonomi, Temiz Siyaset ve Şeffaf Devleti Hak Ediyor. Biz CHP ve Millet İttifakı iktidarında Devletimizi, Liyakatli ve Dürüst Kadrolarla Yöneteceğiz.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.