CHP Konya Milletvekili Barış Bektaş, Eti Alüminyum işçilerinin eylemine destek verdi

CHP Konya Milletvekili Barış Bektaş, Seydişehir Eti Alüminyum’da çalışan işçilerin düşük maaş zammına karşı başlattıkları eyleme destek vererek, “Eti Alüminyum işçilerin emeklerinin karşılığını alıncaya kadar bu haklı mücadelelerinin yanlarındayız” dedi.

GÜNDEM 08.02.2024, 14:49
CHP Konya Milletvekili Barış Bektaş, Eti Alüminyum  işçilerinin eylemine destek verdi

CHP Konya Milletvekili Barış Bektaş, Seydişehir İlçe Başkanı Orhan Özer, Seydişehir Belediye Başkan Adayı Hasan Ustaoğlu ve partililer birlikte Eti Alüminyum Fabrikası önünde eylem yapan işçileri ziyaret ederek destek verdi. Burada konuşan CHP Konya Milletvekili Barış Bektaş’ın açıklaması şöyle:

“BİZ EMEĞİN DEĞERİNİN VERİLMEYİŞİNE KARŞIYIZ”

“Burada işçiler var. Fabrikadan kimse yok. Bir Seydişehirli ve emekçilerin yanında bir kişi olarak işçilerin haklı mücadelesine destek için buradayım. Eti Alüminyum Fabrikası dünyanın üçüncü büyük fabrikasıdır. Bu fabrikada işlenen maden Türk milletine aittir. Bu fabrika Cengiz Holding’in kurduğu bir fabrika değildir. Rahmetli Demirel tarafından hububat ve narenciye karşılığında kurulmuş bir fabrikadır. Bu fabrikayı kendiniz bile kursanız çalışan işçilerin emeklerinin karşılığını vermek zorundasınız. Bu fabrika Cumhuriyet’in kazanımı olan bir fabrikadır. Bu bilinçte olmalıyız. Biz hür teşebbüse karşı değiliz. Biz emeğin değerinin verilmeyişine karşıyız.”

 “İŞÇİLER ALIN TERLERİNE VE HAKLARINA SAHİP ÇIKMAK İÇİN BURADALAR”

 Ağır iş kolunda çalışan işçilerin aldığı ücretin yüksek olması gerektiğini söyleyen Bektaş, “Fabrika, işçilere yüzde 55 oranında bir zam verirken, işçilerin talep ettiği zam oranı ise yüzde 100’dür. İşçilerin zam talebi günümüz koşullarında uygun olandır. Anayasa gereği hak aramak ve eylem yapmak hakkımızdır. İşçiler alın terlerine ve hakkına sahip çıkmak için buradalar. Emek mücadelesi veriyorlar. Biraz ‘işçiye hakkını verin’ diyoruz. Yurt dışına yatırım yerine işçilerin hakkını verin. Çalışanlarınızla halkça bölüşün. Bölüşmeme tavrından uzak durun. Her zaman işçilerimizin yanında olacağız. Emek ve hak mücadelenizin sonuna kadar yanında olacağız. Mücadelenizde başarılar diliyorum” dedi.

Yorumlar (0)