CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ ZEYNEL EMRE: ATATÜRK HAVALİMANI'NA KÜLLLİYE YAPIMI' İDDİASINI SORDU

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu üyesi Zeynel Emre, Atatürk Havalimanı yerleşkesine taşınması planlanan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne ayrılan bölümde bir de külliye inşa edildiği yönündeki iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

GÜNDEM 04.06.2024, 12:04
CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ ZEYNEL EMRE: ATATÜRK HAVALİMANI'NA KÜLLLİYE YAPIMI' İDDİASINI SORDU

CHP’li Emre; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinin gerekçesinde, AKP iktidarının İstanbul’un tarihi ve kültürel yapısına yönelik hoyratça saldırılarının başında Atatürk Havalimanı’na ilişkin dönüşüm projesinin geldiğini söyledi ve “Söz konusu proje, kamu kaynaklarının israfı ile AKP’nin Cumhuriyet değerlerine karşıtlığının önemli yansımalarından biridir” dedi.

Atatürk Havalimanı’nın ‘Millet Bahçesi’ adı altında havaalanı kimliğinden çıkartılması ve sonrasında yapılan dönüşümlerin, ‘yaptım oldu’ anlayışıyla şeffaflıktan uzak bir şekilde sürdürüldüğüne dikkat çeken Emre, söz konusu yerleşkeye Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin taşınmasının da planlandığını anımsatarak, Fakülte için ayrılan bölümünde farklı kullanım amaçlarına yönelik yapıların inşa edildiğinin gündeme geldiğini kaydetti.

KÜLLİYE Mİ YAPILIYOR?

CHP’li Emre’nin önergesinde, Atatürk Havalimanı’na ilişkin Bakan Özhaseki’nin yanıtlaması istemiyle şu sorulara yer verildi:

“-29 Mayıs 2024 tarihi itibariyle Atatürk Havalimanı’nın dönüşümü için kaç lira harcanmıştır? Dönüşümün tamamlanması için harcanması öngörülen toplam maliyet kaç liradır?

-Atatürk Havalimanı’nda yapılan yıkım-söküm ve inşa işlerini hangi firmalar üstlenmiştir? Bugüne kadar üstlenilen işler, hangi oranda gerçekleştirilmiştir?

-Atatürk Havalimanı y

Yorumlar (0)