Cesetler sokaklarda! Hastalığa kapılanlar yere yığılıyor....

Çin'in Wuhan kentinde ilk olarak 12 Aralık'ta ortaya çıkan ve dünyayı kasıp kavurmaya başlayan coronavirüs salgını giderek yayılmaya devam ediyor.  Hastalığa yakalanan insanlar olduğu yere yığılıyor.

Cesetler sokaklarda! Hastalığa kapılanlar yere yığılıyor....

Çin merkez televizyonunun (CCTV) Çin Ulusal Sağlık Komisyonu verilerini aktardığı habere göre, virüsten etkilenen kişi sayısı 830'a yükselirken, ölü sayısı ise 26'ya çıktı. Virüsten etkilenen 830 kişiden 177'sinin durumun ağır olduğu ifade edildi.

Diğer yandan salgından etkilenen kişilerle temasa geçen kişilerden müşahade altına alınanların sayısı 8 bin 420'ye çıkarken, virüs taşıma durumları "şüpheli" olan kişilerin sayısı ise 1072 olarak açıklandı.

VİRÜSE KAPILAN İNSANLARIN BEDENLERİ SOKAKLARDA

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Komitesi Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, coronovirüsle ilgili "uluslararası kamu sağlığı acil durumu" ilan etmek için erken olduğunu söyledi. DSÖ'nün virüsle ilgili gelişmeleri yakından izlediğini belirten Tedros, "Bugün acil durum ilan etmememiz, DSÖ'nün olayı ciddi bulmadığı veya ciddiye almadığı anlamına gelmiyor" ifadelerini kullandı. 

VİRÜS ÇİN'DEN 9 ÜLKEYE SIÇRADI

Salgın, Hong Kong Özel İdari Bölgesi ve Makao Özel İdari Bölgesi'nde birer kişide, ABD, Japonya, Güney Kore'de 1'er kişide, Tayland'da 3 kişide tespit edildikten sonra, Singapur, Vieatnam ve Suudi Arabistan'a da sıçradı.

EVDEN ÇIKMAYIN UYARISI! ÇİN SEDDİ DE KAPATILDI

Şangay ve Pekin yetkilileri, riskli bölgelerde yaşayan vatandaşlara 14 gün evden çıkmama uyarısında bulundu. Öte yandan, ülkenin en büyük turistik mekanı olan Çin Seddi'nde bir bölümünü ziyarete kapatıldığı belirtildi.

Wuhan, Ezhou, Huanggang, Chibi, Qianjiang, Zhijiang, Jingmen ve Xiantao ve 5 şehir daha karantina altına alındı ve giriş çıkışlar kapatıldı.

MİKROSKOBİK ORTAMDA İLK KEZ GÖRÜNTÜLENDİ

Çin Bilimler Akademisi Mikrobiyoloji Enstitüsü, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 2019-nCoV olarak adlandırılan coronavirüsü, elektron mikroskobu kullanarak fotoğrafladılar.

WUHAN DIŞINDAKİ İLK ÖLÜM

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve ülke geneline yayılan yeni tip coronavirüsten ilk kez Hubey eyaleti dışında ölüm görüldü. South China Morning Post'un haberine göre, başkent Pekin yakınlarındaki Hıbey eyaleti sağlık komisyonu, Wuhan'daki yakınlarını ziyaret eden ve dün yaşamını yitiren 80 yaşındaki bir erkeğin yeni tip coronavirüs taşıdığının tespit edildiğini açıkladı. Bu kişiyle yakın temas kuran 76 kişinin karantina altına alındığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2020, 14:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER